Z posouzení prvních programů opatření, která členské státy přijaly na omezení emisí do ovzduší, vyplývá, že nová evropská pravidla pro čisté ovzduší je třeba provádět lépe. Členské státy musí ve všech odvětvích zvýšit úsilí o zajištění toho, aby občané mohli dýchat čistější vzduch, čímž by se předešlo onemocněním dýchacích cest a předčasným úmrtím způsobeným znečištěným ovzduším.
Komisař EU pro životní prostředí, oceány a rybolov Virginijus Sinkevičius k tomu uvedl: „Tato zpráva vysílá jasný signál. Příliš mnoho občanů po celé Evropě je stále vystaveno riziku způsobenému znečištěním vzduchu, který dýchají. Ke snížení znečištění v mnoha členských státech a k boji proti emisím do ovzduší napříč odvětvími, včetně zemědělství, dopravy a energetiky, je třeba účinnějších opatření. Nyní je ideální příležitost ke změnám: naše ekonomika potřebuje znovu nastartovat a pomohou jí k tomu právě investice do čistějšího vzduchu, tedy investice do klimatu a zdraví občanů. Z tohoto předpokladu vychází Zelená dohoda pro Evropu i logický přístup, který je třeba v oblasti životního prostředí zaujmout.“
Podle první zprávy Komise, která byla zveřejněna a která má posoudit provádění směrnice o národních závazcích ke snížení emisí, většině členských států hrozí, že své závazky týkající se snížení emisí do roku 2020 nebo 2030 nesplní. Zatímco některé členské státy vykazují osvědčené postupy, které by měly být inspirací pro ostatní, ze zprávy je zřejmé, že jsou pro omezení znečištění ovzduší nutná další opatření. Komise bude v tomto ohledu i nadále monitorovat a podporovat vnitrostátní úsilí, a to prostřednictvím finančních i nefinančních nástrojů. Větší úsilí je třeba vyvinout zejména v zemědělství, a sice pokud jde o snižování emisí amoniaku, které představuje v oblasti provádění opatření nejčastější a nejzávažnější výzvu v celé EU.
Účinné provádění právních předpisů týkajících se čistoty ovzduší představuje zásadní příspěvek k vytvoření „životního prostředí bez toxických látek díky ambicióznímu cíli nulového znečištění“, který Komise oznámila v rámci Zelené dohody pro Evropu a v souvisejících iniciativách. Synergie s politikami v oblasti klimatu a energetiky je třeba posílit a podrobněji posoudit také v souladu s přístupem již uvedené Zelené dohody pro Evropu.
Spolu s touto zprávou o provádění Komise rovněž zveřejnila analýzu národního programu omezování znečištění ovzduší a emisních projekcí každého členského státu vypracovanou konzultanty Komise, jakož i horizontální zprávu na úrovni EU, která všechny tyto informace shromažďuje.
Zdroj: EK