Evropská komise zveřejnila „Zprávu o modré ekonomice EU za rok 2020“, která podává přehled o výkonnosti hospodářských odvětví EU vázaných na oceány a pobřežní oblasti. Modré ekonomice EU se daří výtečně: v roce 2018 vykazovala obrat 750 miliard eur. V roce 2018 pak odvětví modré ekonomiky zaměstnávalo na 5 milionů lidí, což ve srovnání s předchozím rokem představuje významný nárůst o 11,6 %. Přestože odvětví jako pobřežní a námořní cestovní ruch nebo rybolov a akvakulturu vážně zasáhla pandemie koronaviru, modrá ekonomika jako celek skýtá obrovský potenciál, kterým může přispět k ekologickému oživení.
Komisař EU pro životní prostředí, oceány a rybolov Virginijus Sinkevičius k tomu uvedl: „Energie z obnovitelných mořských zdrojů, potraviny z moře, udržitelný pobřežní a námořní cestovní ruch, modrá bioekonomika a řada dalších činností, které modrou ekonomiku utvářejí, pomohou naší Unii vyjít z krize silnější, zdravější, odolnější a udržitelnější. Děláme, co můžeme, abychom zmírnili dopad omezení volného pohybu osob a ochránili pracovní místa v modré ekonomice i dobré životní podmínky našich pobřežních komunit, a zároveň si udrželi své environmentální ambice.“
Marija Gabrielová, komisařka pro inovace, výzkum, kulturu, vzdělávání a mládež, která je rovněž odpovědná za Společné výzkumné středisko, prohlásila: „Díky strategii Evropské unie pro modrý růst nepřestáváme podporovat udržitelný růst v mořských a námořních odvětvích. Základními pilíři této evropské reakce jsou výzkum a inovace. Postaráme se o to, aby výzkum, inovace a vzdělávání přispěly k přechodu na evropskou modrou ekonomiku. Dnešní zpráva je součástí této vědecké podpory. Poskytuje cenné informace o hospodářské výkonnosti evropského mořského odvětví a objasňuje, ve kterých jeho oblastech je třeba přijmout prioritní opatření.“
Přestože je mořské prostředí obvykle spojováno s tradiční činností, jako je rybolov nebo doprava, stává se působištěm čím dál většího počtu vznikajících, inovativních odvětví, mezi něž patří i energie z obnovitelných mořských zdrojů. EU, která je světovou jedničkou v technologii výroby energie z oceánů, je na dobré cestě k tomu, aby do roku 2050 vyráběla až 35 % své elektřiny ze zdrojů na moři.
Zpráva se poprvé podrobně věnuje environmentálnímu rozměru modré ekonomiky, čímž zároveň přispívá k dosažení environmentálních cílů. Jelikož odvětví rybolovu a akvakultury zaznamenalo v období 2009–2017 pokles CO² o 29 % na jednotku hrubé přidané hodnoty, je jeho růst přesvědčivě oddělen od produkce skleníkových plynů. Zpráva navíc zdůrazňuje vzájemný vztah mezi udržitelným rybolovem a pozitivními hospodářskými výsledky.
Ekologizace přitom probíhá i v jiných odvětvích. Námořní doprava se díky stropu pro obsah síry zavedenému Mezinárodní námořní organizací s platností od roku 2020 stále více orientuje na zdroje energie s nižšími emisemi uhlíku. Ekologickou stopu těchto hospodářsky významných dopravních uzlů mezi oceánem a pevninou kromě toho snižuje síť „zelených přístavů“.
Zdroj: EK
Zpráva rovněž zkoumá ekonomickou hodnotu řady ekosystémových služeb, které oceán nabízí a mezi něž patří přírodní stanoviště pro mořské živočichy, ukládání uhlíku a procesy ovlivňující změnu klimatu i biologickou rozmanitost.
Modrá pracovní místa
S 5 miliony zaměstnaných v roce 2018 se počet pracovních míst v modré ekonomice EU zvýšil oproti předchozímu roku o 11,6 %. Tento nárůst byl způsoben především pobřežním cestovním ruchem. Počet pracovních míst v odvětví větrné energie na moři se za méně než 10 let zdevítinásobil.
Tyto údaje dokládají, že modrá ekonomika EU přestála ničivý dopad hospodářské a finanční krize z roku 2008. Vzhledem k tomu, že současná koronavirová krize má dopad na všechna hospodářská odvětví včetně modré ekonomiky, Evropská komise zavčasu přijala důrazná opatření, která mají hospodářství EU včetně různých odvětví modré ekonomiky ochránit.