Ochrana klimatu
Neformální seminář: Ve dnech 18.-20. ledna v Praze proběhl Neformální seminář EU ke změně klimatu; experti členských států EU na něm hodnotili výsledky konference v Poznani, která se konala v prosinci 2008, a ČR představila své priority v oblasti změny klimatu; experti se dále zaměřili na detailnější projednávání otázek týkajících se finančních aspektů a právní podoby budoucí dohody o klimatu, vyjednávací strategie EU během roku 2009 či problematiky minimalizace negativních vlivů změny klimatu.
Závěry Rady EU pro ŽP/Závěrů pro Evropskou radu (ER)/Příprava neformálního jednání ministrů: CZ PRES připravovalo na pracovních skupinách Rady J1 a J2 Závěry Rady k budoucí kodaňské dohodě o ochraně klimatu, které následně 2.3. přijala Rada EU pro životní prostředí. V závěrech, které sloužily jako základ pro jarní zasedání ER, vyšla Rada pro životní prostředí z v lednu zveřejněného Sdělení Evropské komise Cesta ke komplexní dohodě o změně klimatu v Kodani. V této souvislosti se rovněž uskutečnilo dne 24. února v Praze společné zasedání zástupců MŽP a MF členských států EU na vysoké úrovni. V souvislosti s mezinárodním vyjednáváním, s otázkou financování a tématem adaptací na změnu klimatu probíhala také intenzivní příprava na neformální jednání ministrů životního prostředí.
Neformální zasedání Rady ministrů pro životní prostředí v Praze ve dnech 14. a 15. dubna - Na zasedání byla diskutována témata související s ochranou klimatu:
a) Adaptace na změnu klimatu – CZ PRES připravilo podkladový dokument se 4 otázkami pro diskusi ministrů. Rovněž jako podklad sloužila čerstvě zveřejněná Bílá kniha EK k adaptaci na změnu klimatu. Cílem diskuse bylo další směřování a strategie EU v této oblasti, možné nástroje politiky adaptace na evropské a národní úrovni. Úvodní prezentace předneslo CZ PRES, komisař Dimas, ředitelka EEA McGlade a přes video R.K. Pachauri. Neformální výstupy (presidency summary) budou využity při přípravě Závěrů Rady k adaptacím pro červnovou Radu ministrů pro ŽP (25. červen). b) Financování boje proti změně klimatu – v návaznosti na prezentaci J. Kortenhorsta z European Climate Foundation proběhla následně diskuse ministrů. c) Mezinárodní vyjednávání (post 2012) – Jednání navazovalo na skončené (8. dubna) jednání v Bonnu (AWG-LCA 5 a AWG KP 7) k tématům finance, Developed Country Mitigation, Developing Country Mitigation, Finance, Governance. Úvodní prezentaci přednesl M.Goote (EU Lead Negotiator for Long Term Cooperative Action pod UNFCCC). Zvláštní vystoupení mělo SE, DK, IT. Dále se na hradě Křivoklát uskutečnilo uzavřené jednání ministrů ŽP EU k pozici EU v rámci mezinárodního vyjednávání.
Účast na akcích: Delegace ČR vedená ministrem životního prostředí RNDr. Martinem Bursíkem se zúčastnila Summitu k udržitelnému rozvoji, který proběhl 5.-7. února v indickém Dillí. Během summitu ministr Bursík rovněž vedl jednání Evropské unie s indickou vládou o spolupráci na přípravě nové světové dohody o ochraně klimatu. Návštěvou I. NM Jana Dusíka ve Washingtonu byla rovněž zahájena spolupráce s novou americkou administrativou v otázce ochrany klimatu, na což navázala cesta ministra Bursíka do USA, jíž se účastnil také komisař Stavros Dimas a švédský ministr Andreas Carlgren. Delegace ČR vedená ministrem životního prostředí RNDr. Martinem Bursíkem pak ještě podnikla v půlce března cestu do Japonska, rovněž s účelem postoupit v přípravách o vyjednávání v otázce ochrany klimatu.
Ochrana lidského zdraví a životního prostředí
Posun v projednávání návrhu směrnice o průmyslových emisích (IPPC) – jednání pokračuje na pracovní skupině Rady a téma bylo zařazeno jako jeden z hlavních bodů k politické rozpravě na březnovou Radu ministrů životního prostředí; výsledky z Rady byly zapracovány do nového dokumentu předsednictví, o kterém pokračuje vyjednávání na pracovních skupinách v Radě tak, aby bylo možno dosáhnout politické shody členských států v červnu. Postupně dochází k dojednávání kompromisního textu k jednotlivým clusterům, jako nejsložitější se v současné době jeví část návrhu o velkých spalovacích zařízeních.
Schválení revize návrhu nařízení o látkách poškozujících ozonovou vrstvu – probíhala intenzivní jednání na zasedání pracovní skupiny Rady, byl vytvořen a schválen dokument PRES sloužící jako základ pro jednání s EP, přípravy na neformální trialogy začala probíhat na Coreperu v půlce února a v březnu bylo dosaženo shody mezi Parlamentem, Radou a Komisí v prvním čtení. Hlavním výsledkem konečné dohody je například zákaz výroby a používání hydrochlorofluorouhlovodíků (tzv. měkkých freonů, HCFCs), které významně poškozují ozonovou vrstvu Země. Jejich výroba a použití budou významně omezeny a úplný zákaz vejde v platnost na základě dohody mezi Evropským parlamentem a Radou EU od roku 2020.
Schválení návrhu směrnice o uvádění biocidních přípravků na trh vzhledem k prodloužení některých časových období - pracovní skupině byl v lednu prezentován upravený návrh CZ PRES a naprostá většina členských států vyjádřila zmíněné verzi podporu. Také EP vyjádřil s danou verzí předběžný souhlas. Návrh bude postoupen na úroveň Coreper 1 jako bod typu I-bez diskuse. V březnu bylo dosaženo shody mezi Parlamentem, Radou a Komisí v prvním čtení.
Schválení návrhu směrnice o etapě II rekuperace benzínových par při čerpání pohonných hmot do osobních automobilů na čerpacích stanicích (VOC II) – CZ PRES projednávalo návrh podrobně na pracovní skupině v Radě a na úrovni Coreperu poté začaly probíhat přípravy na trialogy mezi Radou a Evropským parlamentem. Podařilo se dosáhnout shody v 1. čtení, kterou EP potvrdí na plenárním zasedání počátkem května.
25. zasedání Řídící rady Programu OSN pro životní prostředí (UNEP GC)/10. Globálním fóru ministrů životního prostředí (16.-20.2.2009, Nairobi) - České republice se na jednání podařilo úspěšně vyjednat jménem EU celkem 17 rozhodnutí o ochraně životního prostředí, z nichž za nejdůležitější lze považovat přijetí rozhodnutí k chemickým látkám, na jehož základě bude v roce 2010 zahájen mezivládní vyjednávací proces směřující k novému mezinárodněprávnímu nástroji o rtuti. Mezi další vyjednaná rozhodnutí náleží rozhodnutí o podpoře Afriky v oblasti řízení ochrany životního prostředí, o nakládání s odpady, o spolupráci Jih-Jih, o Vodní politice a strategii UNEP, o podpoře malých ostrovních rozvojových států či rozhodnutí podporující cíle UNEP v oblasti environmentálního práva na mezinárodní i národní úrovni. Během jednání proběhla celá řada jednání EU Troiky s globálními partnery a CZ PRES uspořádalo setkání ministrů životního prostředí EU a Afriky.
Odpady
o Recyklace odpadů – v reakci na snižování poptávky po recyklovaných materiálech iniciovalo CZ PRES další diskuzi na téma recyklace odpadů se členskými státy i Evropskou komisí. Na základě jednání stakeholderů (zástupců Packaging Recovery Organization Europe) pod záštitou CZ PRES a následného jednání ředitelů odborů odpadů EU v Praze CZ PRES připravilo Presidency Paper. Paper byl s ohlasem diskutován na březnové Radě ministrů ŽP.
o Elektroodpady – CZ PRES na pracovní skupině Rady zahájilo diskuzi ke dvěma návrhům směrnic k elektroodpadům. Jedná se o návrh směrnice o použití některých nebezpečných látek v elektrických a elektronických zařízeních (RoHs) a o odpadních elektrických a elektronických zařízeních (WEEE). Návrhy byly na skupině prezentovány Evropskou komisí a delegace přednesly své předbežné připomínky.
o Bioodpad – CZ PRES započalo s prvními konzultacemi k bioodpadu s cílem připravit na červnovou Radu Závěry na toto téma.
Udržitelná spotřeba a výroba
Mezivládní přípravné zasedání na 17. zasedání Komise OSN pro udržitelný rozvoj (CSD-17) - Ve dnech 23.–27. února 2009 proběhlo v OSN v New Yorku jednání, na němž ČR prezentovala priority EU z perspektivy udržitelného rozvoje v oblastech zemědělství (zde zastupovala EU Evropská komise), rozvoj venkova, půda, sucho, desertifikace, Afrika a v průřezových tématech. Do návrhu vyjednávaného dokumentu se podařilo promítnout řadu priorit EU. Česká republika také absolvovala bilaterální setkání s klíčovými regionálními uskupeními a státy, které budou hrát během vyjednávání na květnovém CSD-17 významnou roli.
Schválení návrhu nařízení o dobrovolné účasti organizací v systému environmentálního řízení a auditu (EMAS) - návrh nařízení byl projednáván pracovní skupinou Rady během ledna a února a velká část delegací souhlasila s kompromisním textem CZ PRES až na několik problémových oblastí, které se týkají akreditace environmentálních ověřovatelů, povinností členských států a environmentálních indikátorů. CZ PRES v březnu dosáhlo na pracovní skupině a na Coreperu kompromisu členských států a následně proběhla neformální jednání mezi Radou, EP a Evropskou komisí. CZ PRES dosáhlo shody institucí a 25. března bylo kompromisní znění přijato Coreperem I kvalifikovanou většinou členských států. Poté byl předsedovi výboru životního prostředí EP odeslán dopis za účelem dosažení shody v prvním čtení mezi Radou a EP, čehož bylo dosaženo, hlasování v EP proběhlo dne 2. dubna 2009.
Schválení návrhu nařízení o ekoznačení – na pracovní úrovni došlo v Radě během ledna a února k obecné shodě členských států ke kompromisnímu návrhu CZ PRES vyjma dvou záležitostí, a to rozšíření rámce na potraviny a výše poplatků. Na základě informace o výsledku neformálního trialogu s Evropským parlamentem k nařízení o systému EMAS, který proběhl v Bruselu dne 17. března 2009 a o kterém CZ PRES informovalo na zasedání Coreperu I dne 23. března 2009, předložilo CZ PRES Coreperu I ke schválení výsledný kompromisní text. Členské státy i Evropská komise kompromisní text CZ PRES podpořily. Následně byl předsedovi výboru životního prostředí EP odeslán v dopis za účelem dosažení shody v prvním čtení mezi Radou a EP, čehož bylo dosaženo, hlasování v EP proběhlo dne 2. dubna 2009.
Ochrana biologické rozmanitosti
Mezinárodní biodiverzita – na pracovní skupině Rady probíhají jednání úspěšně. Skupina schválila dokument - odpověď EU na notifikaci č. 120-2008 – návrh operačního textu mezinárodního režimu přístupu ke genetickým zdrojům ABS (Access and Benefit-sharing), což bylo hodnoceno s ohledem na složitost vyjednávání velice pozitivně. Úspěšná byla také příprava na jednání na 25. UNEP GC, kde se přítomní shodli na nutnosti pokračování posilování science-policy interface. Na jednání UNEP bylo dohodnuta nutnost pokračování v jednáních na posilování science-policy interface – organizování druhého mezinárodního jednání k dalším diskusím. EK bude v dubnu/květnu organizovat expertní jednání k definování pozice EU k tomuto bodu. Stejně kladně byla hodnocena doprovodná neformální jednání k otázce ABS na úrovni EU.
Posun v jednání o rámcové směrnici o ochraně půd - CZ PRES pokračuje v projednávání směrnice na pracovní úrovni v Radě, představilo kompromisní verzi znění návrhu, který byl na základě následných připomínek delegací členských států dále rozpracován. K návrhu probíhají četné bilaterální konzultace s Evropskou komisí a jednotlivými členskými státy. Návrh bude zařazen jako jeden z bodů červnové Rady EU pro životní prostředí.
Posun v jednání o návrhu nařízení o obchodu s výrobky z tuleňů – v této vysoce politické otázce probíhala jednání na pracovní skupině v Radě a poté příprava trialogu na Coreperu. Předmětem jednání byl především rozsah výjimek ze zákazu obchodu a volba právního základu nařízení. Dne 23. dubna se podařilo na neformálním trialogu nalézt shodu mezi Radou, Evropským parlamentem a Komisí a návrh by měl být po potvrzení dohody Coreperem 24.4. schválen v 1. čtení na prvním květnovém plénu EP.
Závěry Rady k biodiverzitě – započala práce CZ PRES na Závěrech Rady k ochraně biodiverzity a k invazním druhům, které by Rada měla přijmout na červnovém jednání ministrů životního prostředí; delegacím byl zaslán návrh Závěrů k připomínkám a diskuze pokračovala v dubnu na první pracovní skupině.
Další jednání
Ve dnech 27. – 29.1. 2009 se konalo zasedání Výboru pro politiku životního prostředí Evropské hospodářské komise OSN v Ženevě, které schválilo reformu procesu „Životní prostředí pro Evropu“ - Reforma reflektuje změny geopolitických a ekonomických podmínek v pan-evropském regionu a umožní efektivnější fungování procesu v budoucnu. Důraz bude kladen na aktivní zapojení všech zájmových skupin v čele s členskými státy EHK OSN a na zaměření se na řešení problémů jednotlivých sub-regionů, především jihovýchodní Evropy, Kavkazu a střední Asie. CZ PRES jednáním úspěšně završilo více než rok intenzivních jednání o reformě a jeho úloha při vyjednávání byla pozitivně hodnocena všemi účastníky ženevského zasedání.
Jednání k mezinárodním otázkám v oblasti životního prostředí:
Na pracovní skupině Rady k International Environmental Issues pokročila za CZ PRES jednání k mnoha významným tématům - chemické látky (např. k oblasti nakládání s chemickými látkami a inovacím, přípravě na International Conference on Chemicals Management, k síti Zelené diplomacie, spolupráci s mezivládními organizacemi atd.), horizontální a globální otázky (především příprava na květnové zasedání Komise OSN pro udržitelný rozvoj CSD-17), Úmluva o dálkovém znečišťování ovzduší přecházejícím hranice států CLRTAP (příprava na jednání v Ženevě v březnu, otázka dlouhodobé strategie a cíle CLRTAP, revize Göteborského protokolu, možnost rozšíření protokolu o další polutanty, Pokrok v implementaci akčního plánu pro země východní Evropy, Kavkaz a střední Asii atd.), ochrana klimatu (viz výše) a mezinárodní biodiverzita (CBD notifikace, otázka Intergovernmental Platform on Biodiversity and Ecosystem Services IPBES, přístup ke genetickým zdrojům ABS, přípravy Strategického plánu (SP) a diskuze k cíli/vizi po roce 2010 atd.)
Spolupráce s nevládními organizacemi:
20. ledna proběhlo v Bruselu setkání ministra Bursíka se zástupci vybraných nevládních organizací (skupina 10 nejvlivnějších environmentálních organizací EU - tzv. Green 10), kde byly představeny a diskutovány priority CZ PRES v oblasti životního prostředí.
26. února se na půdě MŽP setkal ministr Bursík se zástupci českých environmentálních nevládních organizací s cílem prodiskutovat pozice CZ PRES před zasedáním Rady pro životní prostředí dne 2. března.
1. března proběhlo v Bruselu u příležitosti Rady EU setkání ministra Bursíka se zástupci 10 nejvlivnějších environmentálních nevládních organizací EU (tzv. Green 10), kde byly představeny body programu Rady ministrů životního prostředí a diskutovány pozice NGOs k otázce klimatu, GMO, IPPC, recyklace odpadů a dalším oblastem.
7. dubna se ministr Bursík v Praze setkal se zástupci 11 českých a dvou zahraničních nevládních organizací za účelem informování a diskuze k tématům neformálního zasedání Rady ministrů životního prostředí. Kromě debaty k otázkám změn klimatu a adaptacím se zástupci NGOs informovali také na vývoj projednávání návrhu směrnice IPPC.
21. ledna prezentoval místopředseda vlády a ministr ŽP v ENVI výboru EP priority CZ PRES v oblasti životního prostředí, přijetí i diskuse byly vesměs vstřícné.
Konference Towards eEnvironment – Konference „Směrem k eEnvironment“ se konala 25.- 27. března 2009 v Praze a zabývala se vybudováním Sdíleného informační systém o životním prostředí v Evropě, který by měl poskytnout kvalitní informace a zajistí široké veřejnosti, veřejné správě, firmám, ale i médiím snadný přístup k věrohodným a srovnatelným informacím o stavu životního prostředí ve všech zemích Evropské unie.
5th World Water Forum Istanbul – česká delegace v čele s 1. náměstkem ministra Janem Dusíkem se účastnila zasedání světového vodního fóra, které se zabývalo např. otázkou zvýšení efektivity nakládání s vodou nejrůznějšími úspornými opatřeními, především v zemědělství (a to jak prostřednictvím efektivnějších technologií, tak lepší zemědělskou praxí), dále otázkou bezpečnosti přírodních zdrojů a produkce potravin.
Konference k Aarhuské úmluvě - mezinárodní konference o praktických aspektech Úmluvy o přístupu k informacím, účasti veřejnosti na rozhodování a přístupu k právní ochraně v záležitostech životního prostředí (Aarhuská úmluva) se konala 16. – 17. dubna v Brně. Konference byla určena soudcům a ostatním odborníkům všech právních profesí zemí EU, kteří se zabývají uplatňováním principů Aarhuské úmluvy v praxi. Pozvány byly také nestátní neziskové organizace a zástupci veřejné správy, působící v oblasti environmnetálního práva.