Půda
Směrnice o zřízení rámce pro ochranu půdy: Rada vzala na vědomí zprávu o pokroku ES PRES. Všech pět členů blokační menšiny vystoupilo proti rámcové směrnici. Část ostatních delegací (včetně ČR) podpořila budoucí předsednictví při snaze najít kompromisní znění směrnice na základě stávajícího návrhu Komise. Jiné delegace (např. SK či FI) navrhli, že po letech bezvýsledných jednání je na čase hledat jiný druh unijní úpravy ochrany půdy založený na elementech, na nichž se členské státy shodnou. Komisař Potočnik ve svém vystoupení naznačil, že si uvědomuje, že předpis je projednáván už opravdu dlouho a že si agenda žádá čerstvý přístup.
Biodiverzita
Závěry Rady k biodiverzitě po roce 2010 byly schváleny v navrženém znění s drobnou úpravou para 20, kde na návrh Francie byl doplněn konkrétní termín třetího přípravného jednání IPBES, a to „by June 2010“. V rozpravě vystoupila výrazná většina ČS s obecnými proklamacemi k tématu biodiverzita po roce 2010. ČR ve svém vystoupení připomněla, že pro dosažení odsouhlaseného cíle pro rok 2020 bude třeba vytvořit měřitelné a dosažitelné podcíle a sadu odpovídajících indikátorů.
EVROPA 2020
EVROPA 2020 – příprava zasedání Evropské rady. Všechny ČS vystoupily s odpověďmi na dvě otázky týkající se přechodu k nízkouhlíkové ekonomice a role Rady ENV při formování evropské strategie pro růst a zaměstnanost. Shrnutí rozpravy bude postoupeno Radě GAC, která by 22.3. měla shrnout příspěvky jednotlivých formací pro zasedání Evropské rady 25.-26.3.
Většina delegací včetně delegace CZ ve svém vystoupení přivítala zaměření strategie EU 2020 na šetrné využití přírodních zdrojů a jako nezbytnou podmínku k jejímu naplnění uvedla přechod k nízkouhlíkové ekonomice a změnu vzorců spotřeby. Klíčovým prvkem je dle většiny delegací posílení investic do vzdělanosti a inovací.
Redukce emisí CO2 z LUV
V rámci politické rozpravy většina delegací návrh redukce emisí z lehkých užitkových vozidel obecně podpořila, některé delegace vyzdvihly předložený návrh jako zásadní pro dosažení cíle EU v redukci emisí skleníkových plynů mimo sektor EU ETS.
Většina delegací obecně podpořila dlouhodobý cíl ve výši 135 g/CO2, nicméně podmínila vstup dlouhodobého cíle v účinnost v závislosti na provedení důkladné analýzy dopadů či dle delegací PT/IE zahrnutím revizní klauzule. Většina delegací rovněž podpořila navržené flexibilní mechanismy jako dostatečné a potřebné a deklarovala zejména podporu ekoinovací a použití superkreditů. Většina delegací rovněž uvedla, že může akceptovat navrženou výši poplatků za překročení stanoveného limitu emisí.
ČR vystoupila v souladu s mandátem a RP (obecně souhlas s dlouhodobým cílem podmíněn studií; akceptovat navrženou výši poplatků pouze v případě, že phasing in bude prodloužen na 4leté období).
Klima
Zástupce předsednictví nadcházejícího 16. Zasedání Konference smluvních stran Rámcové úmluvy OSN o změně klimatu (UN FCCC) Juan Rafael Elvira Quesada informoval ministry o přípravách zasedání COP16/ MOP6 v mexickém Cancúnu.
Ministři dále schválili po několikerých úpravách para 3 závěry Rady ke klimatu, které se týkají především o strategii EU pro další mezinárodní klimatická jednání v návaznosti na kodaňskou konferenci a z ní vzešlou Kodaňskou dohodu. Návrh delegace FR (doplnění nového odstavce k posílení mezinárodní správy v oblasti životního prostředí a možnosti založení mezinárodní organizace pro ochranu životního prostředí) považovala většina delegací za předčasný či jeho uvedení v závěrech Rady týkajících se ochrany klimatu za nevhodné a návrh byl proto odmítnut. ČR s tímto postupem souhlasí, věc by se měla nejdříve řádně projednat na příslušných platformách (pracovní skupina Rady WP IEI Global, UNEP).
Informace o průběhu oběda podá ES PRES na středečním Coreperu.
AOB
V rámci projednání bodu různé vzaly delegace na vědomí informace předložené ES PRES (mj. informace o připravované Středomořské strategii v oblasti vodních zdrojů, která má být přijata dne 13. dubna 2010 v Barceloně).
Evropská komise informovala o obsahu sdělení k posouzení souvislosti mezi Hongkongskou úmluvou, Basilejskou úmluvou a nařízením EU o přepravě odpadů (posuzuje vztah mezi jednotlivými nástroji z hlediska jejich rozsahu, cílů, uplatnitelnosti a procedurálními kroky na mezinárodní úrovni).
V souvislosti s informací o výstupech Konference o recyklaci biologického odpadu v Evropě (Barcelona, 15. února 2010) podpořily delegace BE/CZ význam řešení této problematiky na EU úrovni. Informaci delegace DE o použití materiálů bezpečných z hlediska životního prostředí ve styku s pitnou vodou (revize směrnice o pitné vodě 98/83/ES) podpořily delegace PT/CZ a EK.