Belgie se po třinácti letech ujímá předsednictví v Radě Evropské unie jako druhá země předsednického tria Španělsko-Belgie-Maďarsko. Stává se tak v době, kdy Unie stojí na konci současného institucionálního cyklu a řeší důsledky ruské agrese na Ukrajině, energetické krize, klimatických změn a obnoveného konfliktu na Blízkém východě.
Mottem předsednictví je: chránit, posilovat, připravovat.
Toto je šest priorit belgického předsednictví
1/ Obrana právního státu, demokracie a jednoty
Předsednictví se zaměří na posílení postavení a začlenění občanů, se zvláštním zaměřením na účast mládeže.
2/ Posílení konkurenceschopnosti
S ohledem na geopolitický vývoj a rychlý rozvoj nových technologií, jako je umělá inteligence, by Unie měla upřednostnit svou dlouhodobou konkurenceschopnost a průmyslové politiky.
3/ Snaha o spravedlivou ekologickou transformaci
Ambiciózní agenda EU pro ekologickou transformaci vychází z naléhavé potřeby řešit trojí krizi – změnu klimatu, úbytek biologické rozmanitosti a znečištění.
4/ Posílení našeho sociálního a zdravotního programu
Předsednictví bude usilovat o posílení sociálního dialogu na všech úrovních, podporu spravedlivé mobility pracovních sil, prosazování duševního zdraví při práci a přístupu k udržitelné sociální ochraně.
5/ Ochrana osob a hranic
Předsednictví bude usilovat o posílení vnějšího rozměru azylové a migrační politiky EU, mimo jiné prostřednictvím úzké spolupráce s našimi africkými partnery.
6/ Podpora globální Evropy
Multilaterální systém a mezinárodní řád založený na pravidlech jsou stále více zkoušeny geopolitickými konfrontacemi, včetně návratu otevřené války na evropský kontinent. S cílem přizpůsobit se této realitě bude předsednictví rozhodně pokračovat v úsilí EU o posílení její odolnosti a autonomie a zároveň bude hájit její zájmy a hodnoty.
Zdroj: Priority (europa.eu); Priority belgického předsednictví v Radě EU v agendách MPO | MPO