Od 1. července 2022 se Česká republika po třinácti letech opět ujme předsednictví v Radě EU jako druhá země nového předsednického tria Francie – Česká republika – Švédsko, u kterého setrvá do 31. 12. 2022.
Mottem českého předsednictví (CZ PRES) je „Evropa jako úkol“.
Obecným cílem českého předsednictví je v nejvyšší možné míře přispět k vytváření podmínek pro bezpečnost a prosperitu EU v kontextu evropských hodnot svobody, sociální spravedlnosti, demokracie a právního státu a odpovědnosti za životní prostředí.
Česká republika se během svého předsednictví zaměří na pět úzce provázaných prioritních oblastí:
1. Zvládnutí uprchlické krize a poválečná obnova Ukrajiny
2. Energetická bezpečnost
3. Posílení evropských obranných kapacit a bezpečnost kybernetického prostoru
4. Strategická odolnost evropské ekonomiky
5. Odolnost demokratických institucí
Zvládnutí uprchlické krize a poválečná obnova Ukrajiny
- V návaznosti na vojenskou agresi Ruska proti Ukrajině bude české předsednictví podporovat úsilí EU uhájit suverenitu a teritoriální integritu Ukrajiny využitím všech nástrojů a programů, které EU nabízí, včetně posilování sankcí.
Energetická bezpečnost
- České předsednictví se zaměří na otázky energetické bezpečnosti EU, jejíž význam v současnosti převyšuje energetickou tranzici, a na urychlenou implementaci REPowerEU, jehož významnou součástí je diverzifikace zdrojů včetně logistického zajištění, energetických úspor a zrychlení přechodu na nízkoemisní a obnovitelné zdroje energie.
Posílení evropských obranných kapacit a bezpečnost kybernetického prostoru
- Vzhledem k rostoucí globální nestabilitě se české předsednictví zaměří na zvyšování bezpečnosti a obranyschopnosti, a to především v partnerství s NATO.
Strategická odolnost evropské ekonomiky
- Pro posílení strategické odolnosti je nezbytná cílená podpora technologické konkurenceschopnosti založené na vlastních výrobních kapacitách spolu s prohloubením volného obchodu s demokratickými státy ve světě.
Odolnost demokratických institucí
- České předsednictví se zaměří na posilování odolnosti institucí, které mají zásadní vliv na udržování a rozvoj hodnot demokracie a právního státu v EU.
Zdroj: Vláda ČR