Maďarsko se s mottem „Make Europe Great Again“ v červenci ujalo předsednictví v Radě Evropské unie a uzavírá tak předsednickou trojici po Španělsku a Belgii. Na dobu předsednictví si Maďarsko stanovilo následující priority:
1/ Zvýšení konkurenceschopnosti EU
Usilovat o zlepšení evropské konkurenceschopnosti a začlenit tento cíl do všech politik uplatňováním holistického přístupu.
2/ Posílení obranné politiky EU
Klást zvláštní důraz na posílení evropské obranné technologické a průmyslové základny, včetně inovací v oblasti obrany a posílení spolupráce členských států v problematice zadávání veřejných zakázek v oblasti obrany.
3/ Konzistentní politika rozšiřování založená na zásluhách
Pozvat ke konzultacím země západního Balkánu, protože bez přistoupení tohoto regionu nemůže být Společenství úplné.
4/ Zastavení nelegální migrace
Evropa již několik let čelí silnému migračnímu tlaku. V tomto ohledu bude maďarské předsednictví věnovat zvláštní pozornost vnějšímu rozměru migrace, včetně účinné spolupráce s příslušnými třetími zeměmi, účinnější návratové politice a inovativním řešením azylových pravidel.
5/ Budoucí politika soudržnosti
Usilovat o strategickou diskusi na vysoké úrovni o budoucnosti politiky soudržnosti, včetně její úlohy při podpoře konkurenceschopnosti a zaměstnanosti, jakož i při řešení demografických výzev.
6/ Prosazování zemědělské politiky EU orientované na zemědělce
Vybídnout Radu EU pro zemědělství a rybolov, aby vedla Komisi EU při formulování pravidel zemědělské politiky Unie po roce 2027 směrem ke konkurenceschopnému zemědělství, které je odolné vůči krizi a vstřícné k zemědělcům.
7/ Řešení demografických výzev
Demografickou situaci v EU je třeba naléhavě a účinně řešit. Problémy, které způsobuje, jsou stále důležitější pro konkurenceschopnost EU a udržitelnost veřejných financí. Maďarské předsednictví si přeje na tyto výzvy upozornit a využít pro své aktivity demografický soubor nástrojů Komise EU, který byl zveřejněn v říjnu 2023.
Zdroj: Priority maďarského předsednictví (europa.eu)