Od 1. ledna 2023 se Švédsko po třinácti letech ujímá svého třetího předsednictví v Radě EU jako poslední země z předsednického tria Francie – Česká republika – Švédsko.
Priority švédského předsednictví
Švédsko se během svého předsednictví zaměří na čtyři provázané prioritní oblasti:
1/ Bezpečnost – jednota
2/ Konkurenceschopnost
3/ Ekologická a energetická transformace
4/ Demokratické hodnoty a právní stát – naše základy
Bezpečnost — jednota
Švédské předsednictví vysoce prioritizuje pokračující hospodářskou a vojenskou podporu Ukrajiny a její přibližování do EU. K posílení bezpečnosti Unie bude nutná podpora konsensu směrem k silné evropské bezpečnostní a obranné politice. Švédské předsednictví si dále za cíl klade i pokračování v boji proti přeshraniční organizované trestné činnosti.
Konkurenceschopnost
Síla, odolnost a globální postavení Evropy závisí na hospodářském výkonu, který je úzce spjat s jednotným trhem a možnostmi globálního obchodu. EU musí dle Švédska i nadále poskytovat co nejlepší podmínky pro zdravou a otevřenou ekonomiku založenou na volné hospodářské soutěži, soukromých investicích a úspěšné digitalizaci. Švédské předsednictví tak bude usilovat o to, aby společný přístup k evropské konkurenceschopnosti zaujal přední místo v politické agendě.
Ekologická a energetická transformace
Švédské předsednictví bude pokračovat v úsilí o řešení vysokých a nestálých cen energií a zároveň se bude zabývat dlouhodobou reformou trhu s energiemi. Evropa musí jít příkladem a plnit ambiciózní cíle v oblasti klimatu, podporovat růst a konkurenceschopnost. Švédsko plánuje zavést balíček Fit for 55 do praxe a urychlit energetickou transformaci.
Demokratické hodnoty a právní stát
Evropská unie je založena na demokratických hodnotách, které vytvářejí podmínky pro soudržnost, osobní svobody, nediskriminaci, zvýšení hospodářského výkonu a globálního vlivu. Prosazování zásad právního státu a základních práv je proto důležitým prvkem švédského předsednictví v Radě.
Zdroj: Euroskop.cz, www.consilium.europa.eu