Cestovní zpráva ze zahraniční pracovní cesty
Účastník: Martin Baranyai
Místo jednání: Regional Government of Styria, Štýrský Hradec, Rakousko
Datum: 28.-30.10.2013
Účel jednání: Pracovní jednání IMPEL Network – skupiny Cluster I.
„Permitting, Inspection, Enforcement and Smarter Regulation”
Anotace (stručný výsledek cesty):
Pracovní jednání probíhalo dle přiloženého programu (příloha č.1):
1. Předsedající skupiny Cluster I. Simon Bingham (UK) a Horst Buther (DE) zahájili jednání a obeznámil účastníky s organizačními pokyny. V krátkosti byl projednán zápis z předcházejícího jednání IMPEL – Cluster I., které se uskutečnilo v Mnichově 24.-26.4.2013. Byla provedena kontrola úkolů z minulého jednání a připomínky byly zapracovány do zápisu.
Byla projednána nová pravidla pro volby priorit k jednotlivým projektům, které se po sumarizaci předloží generálnímu zasedání jako doporučení od Clusteru I.
2. Armin Heidler (AT) priority regionální vlády Štýrska na úseku životního prostředí
Národní koordinátor Rakouska Armin Heidler spolu se zástupci regionální vlády Štýrska přivítali účastníky a představili základní údaje o Rakousku. Rakousko má federální uspořádání 9 zemí, celkem 8,5 milionu obyvatel. Při implementaci práva v životním prostředí jsou různé kompetence na federální úrovni (např. odpady, hornická činnost) a na regionální úrovni (např. ochrana vod, ochrana přírody). Region Štýrsko má 13 okresů, město Graz má 275 000 obyvatel. Ve Štýrsku se vyskytuje 120 zařízení IPPC. V roce 2012 místní úřad kontroloval 22 zařízení IPPC a 4 zařízení SEVESO.
3. Michael Nicholson (UK) sdělil aktuální informace ze sekretariátu IMPEL
Setkání s Evropskou Komisí projednána nová legislativa v rámci acquis, EK doporučila zaměřit se i na půdu. Bylo doporučeno rozšířit působení sítě na státní zástupce, soudce atd., aby se zefektivnilo prosazování práva. Doporučeno pokračovat v rozšiřování působnosti IMPEL na ochranu přírodu a ochranu vod. IRI ve Finsku se zúčastnil poprvé zástupce EK, který doporučil realizovat IRI do větší hloubky a dát tomuto projektu větší časový rozsah. Návrh rozpočtu na rok 2014 bude projednán na IMPEL boardu dne 12.11.2013. Poplatky za členství v IMPEL se vyjednávají se všemi členy individuálně, potvrzení o obdržení peněz jsou průběžně vydávána. Vedoucí projektů průběžně informují o čerpání peněz v rámci jednotlivých projektů, další termín pro zprávu o čerpání financí byl stanoven do 31.10.2013. Generální zasedání v Litvě bude 9.-12.12.2013 ve Vilniusu, finální verze dokumentů musí být zaslány do 15.11.2013 a následně budou zveřejněny na basecampu do 18.11.2013. Zakládá se skupina pro zlepšení komunikace v rámci sítě IMPEL, zatím se přihlásilo 6 dobrovolníků. IMPEL Board rozhodl o rozšíření sekretariátu o 1 pracovníka na půl úvazku v zájmu vylepšení komunikace. Tento pracovník bude placen z rozpočtu IMPEL a může pracovat z vlastní země, tzn. nemusí být na sekretariátu v Bruselu. Národní koordinátoři mohou kandidovat zájemce na tuto pozici. Pokud se nikdo nepřihlásí, IMPEL vyhlásí externí výběrové řízení.
K.Raabe doporučila v zájmu zlepšení komunikace v příštích zprávách o projektech překládat shrnutí projektu z angličtiny do národních jazyků. Překlad by mohli udělat jednak účastníci projektu, případně národní koordinátoři.
4. Přednesené zprávy o probíhajících a ukončených projektech IMPEL
4.1. Managing sustainability through supply chain (E.Strahle – UK)
4.2. Projekt DECO (G.Sgorbatti - IT)
4.3. Pig farming – phase II. (J.Dipane – LV)
4.4. Illegal killing of birds (M.Baranyai – CZ)
4.5. Building up IMPEL nature conservation capacities (M.Baranyai – CZ)
4.6. Agriculture (S.Bingham – UK)
4.7. Landfill project (J.Miklavcic – SL)
4.8. TIMBRE – Towards Implementation of BREFs (K.de Kruif – NL)
4.9. Energy Efficiency in Permitting (J.Dipane – LV)
4.10.Industrial Emissions Directive Substantial change (S.Bingham – UK)
4.11. Nature Conservation in Permitting and Inspections (K.Raabe – DE)
4.12.Linking IED and REACH Regulation (K.Raabe – DE)
4.13.IRI Finland
4.14.IRI Poland
4.15.IRI Review Project
4.16.Choosing Appropriate Interventions (D.Pugh – UK)
4.17.Compliance Management Systems (CMS) (K.Raabe – DE)
4.18.Linking Water Framework Directive & Industrial Emission Directive (Pflanizer AT)
5. Návrhy „Terms of References“ (ToR) nových projektů IMPEL
5.1. Understanding compliance (S.Bingham – UK)
5.2. 7th EAP application of the enforceability and practicability checklist (E.Strahle – UK)
5.3. Better enforceability of environmental regulation (Ch.Pflanizer – AT)
5.4. IMPEL Implementation Initiative (H.Buther – DE)
5.5. Industrial Emissions Directive (IED) Derogations
5.6. TIMBRE – Towards Implementation of BREFs (K.de Kruif – NL)
5.7. Illegal killing of birds (M.Baranyai – CZ)
5.8. BINCC – Implementation of Art. 6.3. and 6.4 of Habitats Directive (M.Baranyai)
5.9. IRI Malta
5.10.IRI Lithuania
5.11.IRI Netherlands
6. Ve středu 29.10. proběhly volby o projektech, během které účastníci jednání vyjádřili své priority pro jednotlivé projekty, což bude prezentováno jako doporučení Clusteru I při schvalování na generálním zasedání IMPEL v Litvě 9.-12.12.2013. Preference byly dány hlasováním na stupnici -1 (nepodporuje), 0 (neutrální), 1 (podpora).
7. Proběhla diskuse o návrhu úpravy organizačního uspořádání IMPEL v případě rozšíření působnosti na ochrany přírody (green issues) a ochrany vod (blue issues). Vytvoření samostatného zeleného clusteru je v současnosti předčasné, protože zatím není k dispozici dostatečný tím expertů z ochrany přírody, kteří by znali práci a pravidla IMPELu. Komise navrhla rozšířit působnost na IMPEL na obchodování s ohroženými druhy, ale většina členů Clusteru I. s tímto návrhem nesouhlasila, protože problematikou CITES se zabývá dostatečný počet odborných organizací a pro IMPEL by to znamenalo opět rozšíření o novou oblast, kde by bylo nutné vytvořit kompletně novou pracovní skupinu.
Přílohy:
1. Program jednání Cluster I. v Grazu 28.-30.10.2013
2. Prezentace M.Baranyaie o projektu „Building up IMPEL Nature Conservation Capacities“
Cestovní zpráva předložena dne: 1.11.2013
Podpis účastníka cesty:
Cestovní zprávu schválil: