Cestovní zpráva ze zahraniční pracovní cesty
Účastníci: Martin Baranyai (ČIŽP)
Místo jednání: House of Dutch Provinces – Trierstraat 59, Brusel, Belgie
Datum: 16.-17.5.2013
Účel jednání: Zasedání sítě IMPEL v rámci projektu
„Omezování nezákonného zabíjení, chytání a obchodování s ptáky“
Anotace (stručný výsledek cesty):
Projekt o omezování nezákonného zabíjení, chytání a obchodování s ptáky (tzv. IKB projekt) byl schválen na plenárním zasedání sítě IMPEL na Kypru v prosinci 2012, přičemž vedoucím projektu byl stanoven John Visbeen z Holandska. Jednání v Bruselu se zúčastnili zástupci následujících institucí: Evropská komise (DG Envi), sekretariát sítě IMPEL, EU-TWIX, BirdLife Europe, zástupci inspektorátů životního prostředí z Malty, Kypru, Itálie a České republiky. V souladu s plánovanými aktivitami (tzv. „Terms of Reference“) se jednalo o přípravné jednání projektu:
1. Jednání řídil John Visbeen, který společně s Michaelem Nicholsenem představili organizaci sítě IMPEL, která se v současnosti snaží rozšířit své aktivity i na úsek ochrany přírody s ohledem na doporučení Evropské komise.
2. Hans Lopatta a Joseph van der Stegen z Evropské komise (EK) informovali, že boj proti zabíjení ptáků patří mezi jednu z priorit EK. S ohledem na zkušenosti sítě IMPEL, která již 20 let pomáhá zlepšovat prosazování evropského práva na úseku životního prostředí, EK vyzvala síť IMPEL k rozšíření působnosti na ochranu přírody. Problematika zabíjení ptáků je EK sledována již delší období, s ohledem na přetrvávající problémy by bylo v tomto směru vhodné zlepšit efektivnost kontrolní a dozorové činnosti.
3. Willen van den Boshe za nevládní organizaci BirdLife International projevil zájem o spolupráci, přičemž upozornil, že nezákonné zabíjení, chytání a obchodování s ptáky je rozšířeno téměř ve všech členských státech EU. Dobrovolní strážci a ornitologové několikrát v terénu našli nastražené pasti a sítě, nicméně bylo obtížné přimět policii nebo jiné orgány, aby včas přijely do terénu a učinili patřičná opatření. Trávení ptáků v některých oblastech (např. Španělsko) souvisí s trávením psů a koček, kde jedovaté návnady umísťují zemědělci na ochranu svých polností. S chytáním ptáků souvisí obchodování zejména s drobnými zpěvavci a dravci, přičemž se místy jedná o dobře organizované pytlácké skupiny.
4. Cy Griffin prezentoval aktivity sdružení FACE, které od roku 1977 zastupuje myslivecké organizace v rámci Evropy a má v současnosti začleněno 36 států. Mimo jiné informoval, že myslivci se snaží aktivně řešit tuto problematiku, protože již v roce 2009 uspořádali ve spolupráci s EK jednání na téma nezákonného zabíjení ptáků. FACE se snaží osvětově působit na myslivce prostřednictvím odborných časopisů v jednotlivých zemích, kde propaguje tzv. trvale udržitelnou myslivost a vyzývá lovce k odpovědnosti, aby dodržovali příslušné zákony na národní úrovni.
5. Jaap Reijngound prezentoval informační systém EU TWIX, kde je vedena databáze inspektorů a expertů v ochraně přírody (za ČIŽP Pavla Říhová), kterým se rozesílají maily ohledně aktuálních případů v členských státech. Je zde možné dohledat i informace o zabavených zvířatech, které byly konfiskovány celními úřady. S ohledem na potíže s financováním se uvažuje o předání údržby tohoto systému do sítě TRAFFIC, přičemž byla diskutována možnost případného angažování sítě IMPEL v tomto směru.
6. M.Baranyai prezentoval dosavadní postup v rámci projektu „Budování kapacit IMPEL v ochraně přírody“, který je realizován paralelně s projektem IKB. Byly projednány návrhy úprav dotazníku, který bude v zájmu zjištění aktuálních problémů v členských a kandidátských zemí EU distribuován v polovině května všem národním koordinátorům sítě IMPEL i ostatním zainteresovaným subjektům v ochraně přírody s tím, aby odpovědi byly zaslány do 30.6.2013. Na základě odpovědí bude během léta provedena analýza situace, přičemž výsledky budou prezentovány na workshopu tohoto projektu a na konferenci IMPEL na Maltě, která proběhne začátkem října.
7. Z praktického hlediska zástupci inspektorátů z Malty (S.Gatt), Itálie (M.Avanzo) a Kypru (P.Panayides) informovali o různých způsobech zabíjení, chytání a obchodování s ptáky, které se dlouhodobě vyskytují ve Středomořské oblasti. Na Maltě je největším problémem pytláctví, kdy velké množství stěhovavých ptáků je zabito při migraci přes tento ostrov a mnoho místních obyvatel nadále shromažďuje sbírky preparovaných ptáků. Na Kypru přetrvává chytání a zabíjení ptáků v zájmu dodávek do místních restaurací, jelikož z minulosti přetrvává konzumace chráněných ptáků jako delikatesa a místní specialita. V Itálii se zvýšilo pytláctví a odchyt ptactva v souvislosti s ekonomickou krizí, protože venkovské obyvatelstvo si tímto zajišťuje obživu (byly uváděny případy, kdy místní pytlák za jedno ráno do sítí ulovil cca 100 drobných zpěvavců, přičemž je prodával za 2 Euro/ks, takže by vydělal 200 Eur). V mnoha případech jsou pytláci velmi agresivní a neváhají použít zbraně proti policistům, případně inspektorům. Významné případy končí u soudů, ale ukládané sankce jsou většinou nízké, proto se všichni shodli na tom, že by bylo vhodné uspořádat speciální školení pro soudce, kde by jim byla vysvětlena závažnost této problematiky.
8. V závěru byly prodiskutovány možnosti další spolupráce IMPELu v oblasti boje proti nezákonnému zabíjení, chytání a obchodování s ptáky. Bylo navrženo začátkem října 2013 uspořádat workshop v rámci IMPEL konference na Kypru společně s workshopem projektu „Budování kapacit IMPEL v ochraně přírody“, kam by měli být pozváni experti na tuto problematiku. Předpokládaným výstupem by měly být doporučení pro zlepšení efektivnosti dozorových akcí a vytvoření metodiky, kde by měly být sumarizovány rozličné způsoby protizákonného zabíjení ptáků a možnosti boje proti pytláctví a souvisejícím obchodem.
Poznámka: Náklady na cestovné a ubytování jsou v rámci tohoto projektu hrazeny z rozpočtu sítě IMPEL.