Cestovní zpráva ze zahraniční pracovní cesty
Účastníci: Danuše Hráská, Jaroslav Pelant, Milan Holeček, Martina Němcová
Místo jednání: Vysoká škola v Žitavě a Zhořelci (Hochschule Zittau/Görlitz), Friedrich Schneider Str. 26, Žitava
Datum: 6. – 7. 12. 2012
Osoby přednášející:
p. Schoenherr, p. Baloun (iTN Žitava), p. Matschullat, p. Hänsel, p. Dunger (Technická univerzita Báňská akademie Freiberg), p. Bobeth, p. Mellenthin (LfULG Drážďany), p. Siebel (Zemská správa přehrad Perno), p. Sänger (Wernigerode), p. Engel (Vysoká škola v Drážďanech), p. Kändler (Mezinárodní vysokoškolský institut Žitava), p. Šembera (TU Liberec), pí. Vráblíková, pí. Blažková, pí. Kreníková (UJEP Ústí nad Labem)
Popis semináře:
Seminář byl součástí česko-německého vzdělávacího projektu „Ziel 3“. V rámci tohoto projektu se sešly dvě české a dvě německé vysoké školy (Technická univerzita v Liberci, Univerzita Jana Evangelisty Purkyně Ústí nad Labem, Hochschule für Technik und Wirtschaft Dresden a Hochschule Zittau/Görlitz).
Tématem projektu byly vlivy počasí a změn klimatu na životní prostředí a zemní stavby, odolnost těchto staveb vůči extrémním vlivům počasí v souvislosti s legislativními a odbornými požadavky. Cílovou skupinou projektu byli odborníci z praxe, veřejné správy, studující a pracovníci vědy a výzkumu v česko-německém pohraničí.
Zajímavá byla přednáška o existujících klimatických změnách, které způsobuje činnost slunce a částečně člověk. Tyto klimatické změny mají vliv na horninové prostředí – eroze a sesuvné deformace. Dále přednášející popisovala jedenáctileté sluneční cykly (střídání minim a maxim sluneční aktivity), kdy sluneční maxima (čas nejvyšší sluneční aktivity) jsou charakterizovány vyšším počtem slunečních skvrn než je tomu obvyklé a sluneční minima (čas nejnižší sluneční aktivity), během nichž je magnetické pole Slunce téměř dipolární.
Na toto téma navazovala přednáška o vlivu klimatických změn na životní prostředí a zemní stavby se zaměřením na skládkování odpadů v Podkrušnohoří (skládka průmyslových odpadů Všebořice, skládkový komplex Celio Litvínov 7, skládky Vysoká Pec a Kadaň).
Poslední příspěvek byl zaměřen na klimatické změny v hydrogeologických modelech, kde nás přednášející informoval jak stavět a používat modely a dále o složitosti modelování podzemní vody (velmi špatná dostupnost - jen částečně může být systém vzorkován či prozkoumán; obvykle není jasné, jak svázat data z měření s hodnotami v modelu; velká společenská potřeba přesných odpovědí atd.).
Zapsala: Martina Němcová