Cestovní zpráva ze zahraniční pracovní cesty
Účastníci: RNDr. Jitka Jenšovská, Ing. Jana Samková (MŽP
Místo jednání: Liverpool, UK
Datum: 29. – 31.5.2012
Účel jednání: účast na výroční konferenci IMPEL, klastru TFS (pro přeshraniční přepravu odpadů)
Anotace (stručný výsledek cesty):
Výroční konference IMPEL/TFS se uskutečnila na pozvání Agentury pro ochranu životního prostředí Anglie a Walesu.
Jako obvykle první částí konference bylo dopolední pracovní setkání kontaktních osob pro TFS jednotlivých členských států. Na programu bylo několik důležitých témat, jako například role producentů, překupníků a obchodníků s odpady v případech repatriace odpadu do země původu při prokázání nepovolené nebo nelegální přepravy nebo vývozu a dovozu odpadů.
Jako každoročně se konference účastnili ponejvíce zástupci kontrolních a povolovacích orgánů členských států, dále zástupci Srbska, Švýcarska, Sekretariátu Basilejské Úmluvy, zástupce EK, Interpolu a Mezinárodní celní organizace. Byli zde rovněž zástupci policie, celních orgánů a veřejných státních zastupitelství několika států.
Hlavní část konference oficiálně zahájil ministr životního lord Taylor of Holbeach. Dále si účastníci vyslechli informace o projektech, které probíhají v současné době ve většině členských států (Projekt spolupráce státních zástupců a veřejných žalobců pro problematiku trestných činů v oblasti životního prostředí, Prosazovací Akce III, Projekt zaměřený na nakládání s odpady v zařízeních pro sběr a využívání odpadů, Projekt „Dělání správných věcí“).
Následovalo několik workshopů (Přehled policejních případů, Export odpadů z elektrických a elektronických zařízení do třetích zemí, diskuse nad podmínkami, při kterých určité druhy odpadů přestávají být odpadem, Studie z případů z inspekční praxe, Diskuse na téma „přípustné míry kontaminace některých odpadů cizími příměsemi“, Problematika recyklace vraků velkých námořních lodí), na kterých si jednotliví účastníci vyměnili praktické poznatky a zkušenosti z vlastní praxe a obecného prosazování nařízení o přepravě odpadů.
V závěru konference shlédli účastníci dokumentární film, který velmi výstižně ukazoval způsoby „recyklace a získávání drahých kovů z elektronických zařízení“ v Ghaně.
Cílem konference bylo posílit účinné prosazování nařízení o přepravě odpadů v členských státech, výměna názorů na nová kriteria pro posuzování odpadů, které přestaly být odpady (železný a hliníkový kovový šrot), výměna a sdílení praktických zkušeností, rozšiřování mezinárodní spolupráce mezi orgány odpovědnými za prosazování zákonů na ochranu životního prostředí, spolupráce se třetími zeměmi a s mezinárodními organizacemi.
Cestovní zpráva předložena dne: 1.6.2012
Vypracovala: RNDr. Jitka Jenšovská
Cestovní zprávu schválil: Ing. Petr Havelka