Zpráva ze zahraniční služební cesty do Rakouska
Termín: 25. 6. - 27. 6. 2012
Účastnící: Ing. Bohuslav Víša, vedoucí odd. ochrany lesa
Ing. Milena Vaníčková, inspektorka odd. ochrany lesa
Cílem zahraniční služební cesty bylo seznámení se s uváděním reprodukčního materiálu do oběhu v Rakousku, resp. implementací směrnice Rady Evropské unie č. 1999/105/ES v této zemi
do spolkového zákona Forstliches Vermehrunsgut 2002, možnostmi přenosu reprodukčního materiálu v přírodních oblastech Rakouska, a to i v souvislosti se zjištěným dovozem reprodukčního materiálu z Rakouska do České republiky a jeho použitím při obnově lesa.
Studijní cesta byla připravována v součinnosti s Bundesamt für Wald, Forstliches Vermehrunsgut, Dipl.-Ing. Ilse Strohschneider, Hauptstrasse 7, 1140 Wien. Úřad je rakouským ústředním výkonným orgánem Ministestva zemědělství, lesnictví, životního prostředí a vody. Vedoucí tohoto úřadu, Dipl.-Ing. Ilse Strohschneider, její kolega Ing. Kristian Wurzer a Ing. Gerald Golesch z oddělení Institut für Genetik z téhož úřadu, nás provázeli po celou dobu naší studijní cesty.
Naše studijní cesta začala 25. 6. 2012 u pěstitele sadebního materiálu lesních dřevin, Baumschulen Schwanzer, v Langenschönbichlu. Na třech místech byl pěstován široký sortiment dřevin pro lesnické i jiné účely /viz příloha/. Na některých místech byly zřejmé vysoké ztráty z důvodu pozdních mrazů a silných nárazových dešťů. Pěstitel reprodukčního materiálu nás seznámil s vedením evidence o oddílech reprodukčního materiálu. Evidence je vedena v obdobné formě jako v České republice. Doprovázel nás a podával výklad majitel Josef Schwanzer, který vede /byla k dispozici na místě v počítači/ grafickou evidenci pěstování sadebního materiálu. Kniha o pěstování sadebního materiálu a evidence osiva je vedena v kanceláři pěstitele.
Pěstitel reprodukčního materiálu je současně vlastníkem lesa a seznámil nás s pěstováním cenných sortimentů listnatých dřevin /zejména ořešák černý/ a rychle rostoucích topolů v lužním lese v nížinné oblasti Dunaje.
V Rakousku je cca 150 pěstitelů sadebního materiálu lesních dřevin, z toho 5 je velkých pěstitelů.
Následující den 26. 6. 2012 jsme v lesních porostech panství Schönborn /severně od Vídně/, za přítomnosti našich průvodců z Bundesamt für Wald, Fortliches Vermehrunsgut a lesníků tohoto panství, byly přítomni uznávání lesních porostů pro sběr osiva z modřínu opadavého, dubu červeného, dubu letního a zimního. Zajímavé bylo přihlížení práci Ing. Geralda Golescha z Institutu für Genetik, Abteilung für forstliches Vermehrunsgut při posuzování genetických znaků. Ve smíšeném porostu se zastoupením borovice, buku a dubu, byl uznáván modřín Larix europea. V porostu bylo značné zastoupení hybridů modřínů neevropského původu. Na rozdíl
od Larix europea, s jemnějším větvením a větvemi směřující pod úhlem nahoru, měly hybridní stromy silnější větve kolmé na kmen. Dalšími rozlišovacími znaky hybridních stromů byly žlutá barva větví na letošních letorostech, delší jehlice a větší šišky. Borka hybridních stromů byla jemnější s pásovou odlupčivostí. Ing. Gerald Golesch označil hybridní stromy s tím, že budou vytěženy před sklizní šišek z Larix europea. Při uznávání porostů pro sběr žaludů z dubu jsou rovněž posuzovány vnější znaky. Duby v porostu musí mít průběžné, plnodřevné kmeny, nízké zastoupení dvojáků a vysoko nasazené koruny. Porost je uznán pro takový dub, který je procenticky v převaze /letní nebo zimní/. Porosty pro sběr z výše uvedených dřevin budou uznány jako selektované.
Kategorie zdrojů reprodukčního materiálu jsou v Rakousku:
- Identifikovaný - zdroj semen nebo porost regionální úrovně
- Selektovaný – porost vysoké kvality a geneticky vhodný
- Kvalifikovaný – semenné sady, rodiče rodiny, klony nebo směsi klonů
- Testovaný - semenné sady, rodiče rodiny, klony nebo směsi klonů se srovnávací nebo genetickou zkouškou.
Samostatný postup při uznávání mají v kategorii kvalifikovaný klony topolů.
Den našeho odjezdu 27. 6. 2012 byl věnován otázkám a odpovědím a týkal se především zákona o reprodukčním materiálu - BUNDESGESETZBLATT FÜR DIE REPUBLIK ÖSTERREICH 110. Bundesgesetz, mit dem ein Forstliches Vermehrungsgutgesetz 2002 erlassen wird und das Düngemittelgesetz 1994, das Futtermittelgesetz 1999, das Pflanzenschutzgesetz 1995, das Pflanzenschutzmittelgesetz 1997, das Pflanzgutgesetz 1997, das Rebenverkehrsgesetz 1996, das Saatgutgesetz 1997, das Sortenschutzgesetz 2001, das Weingesetz 1999 und das Qualitätsklassengesetz geändert werden (Agrarrechtsänderungs- gesetz 2002), k němu vydané vyhlášky. Mluvili jsme o procedurách spojených s uznáváním porostů, sběrem osiva a vystavováním potvrzení o původu. Při sběru osiva je zajištěna kontrola /postup je popsán ve vyhlášce/, včetně vážení sebraného množství. Z každého oddílu je povinnost odebrat vzorek /vyhláškou je dáno množství pro jednotlivé druhy dřevin/ pro možnost laboratorních zkoušek.
V rámci diskuze k některým bodům spolkového zákona jsme i nahlédli do spisů vedených Bundesamt für Wald, Forstliches Vermehrunsgut /např. vydané rozhodnutí o uznání porostu
pro sběr borovice černé na základě žádosti regionální státní správy po posudku od Institutu für Genetik a se souhlasem vlastníka lesa/.
Získali jsme formuláře listu o původu osiva, průvodního listu a dodacího listu.
Zákon a příslušný prováděcí předpis klade nižší nároky na pěstitele sadebního materiálu. K pěstování sadebního materiálu není třeba licence. Pro kvalitu sadebního materiálu je určující výška nadzemní části, která je určována poptávkou.
Obdrželi jsme mapy přírodních oblastí a tabulky výškových stupňů, podle nichž je možný přenos z jedné oblasti původu do druhé.
Na závěr naší studijní cesty jsme navštívili arboretum náležející k Bundesamt für Wald, Fortliches Vermehrunsgut a laboratoř pro posuzování vzorků osiva. Jak prokazují záznamy, laboratoř funguje nepřetržitě od konce 19. století.
V arboretu se v zadní části nacházela školka sadebního materiálu pro výzkumné a komerční účely. Z důvodů finančních byla školka zrušena. Proti vchodu je pomník Josefa Ressla (jinak vynálezce lodního šroubu), který získal stipendium na lesnické akademii v Mariabrunnu u Vídně (sídlo úřadu). Po jejím absolvování pracoval pro rakouský stát jako lesník na území dnešního Chorvatska a Slovinska v Kraňsku, kde se zasloužil o zalesnění krasové oblasti.
Zahraniční služební cesta do Rakouska maximálně splnila svůj účel a to srovnáním legislativního základu pro uvádění do oběhu reprodukčního materiálu lesních dřevin dle zákona č. 149/2003 Sb. a rakouského spolkového zákona a jeho vyhlášky z roku 2002, včetně praktického postupu při uznávání porostů pro sběr osiva a vedení nezbytné evidence v školkařském provozu i vedení spisů na spolkovém úřadě Bundesamt für Wald.
V Olomouci, dne 9. 7. 2012
Ing. Milena Vaníčková: Ing. Bohuslav Víša:
Přílohy: - Brožurka Bundesamt für Wald
- Cenová a druhová nabídka školek Schwanzer
Schválil: Ing. Radek Pallós, ředitel OI Olomouc