ČESKÁ INSPEKCE ŽIVOTNÍHO PROSTŘEDÍ – OI Praha
ZPRÁVA ZE SLUŽEBNÍ CESTY – Kodaň, Dánsko
Oddělení: ochrany přírody
Jméno a příjmení účastníka: Ing. Šárka Hudemová
Datum odjezdu z ČR a příjezdu do místa určení: 8.5.2012, příjezd 9.5.2012
Datum odjezdu z místa určení a příjezdu do ČR: 11.5.2012, příjezd do ČR 12.5.2012
Místo jednání: Copenhagen (Kodaň), Dánsko
Název organizace: The Danish Environmental Protection Agency, Strandgade 29, 1401 Copenhagen
Místo konání: The Danish Environmental Protection Agency, Strandgade 29, 1401 Copenhagen
Použitý dopravní prostředek: vlak (Praha – Copenhagen - Praha)
Jméno spoluúčastníka cesty: -
Doba trvání jednání: 3 dny
Účel cesty: účast na konferenci „European Enforcement Project on Contained Use and Deliberate Release of Genetically Modified Organisms“
Seznam získané dokumentace: Všem účastníkům byly dány k dispozici písemné podklady. Jednotlivé přednášky jsou umístěny na interní síti projektu EEP.
__________________________________________________________________________
Anotace:
Ve dnech 9. - 11.5. 2012 jsem se zúčastnila mezinárodní konference pod názvem „European Enforcement Project on Contained Use and Deliberate Release of GMO’s – Annual meeting (dále jen „EEP“) v Kodani. Tato konference je pořádána každoročně za účelem sdílení zkušeností, znalostí, dovedností s nakládáním s geneticky modifikovanými organismy, za účelem sjednocení postupů inspektorů při kontrolní činnosti a také za účelem návrhu možné změny nebo úpravy legislativy v rámci celé Evropské unie a informování o konkrétních problémech jednotlivých členských zemí.
Podrobný popis výsledků:
Samotnému oficiálnímu zahájení konference předcházela neoficiální schůzka konaná ve večerních hodinách dne 9.5.2012 mající pouze informativní charakter a sloužící především k seznámení se účastníků a také k neoficiálnímu prodiskutování problémů s GMO v jednotlivých zúčastněných státech.
Hlavní program konference byl zahájen kolegy z Dánska dne 10.5.2012 v 8:30 hod ráno odprezentováním několika příspěvků – o činnosti Dánské inspekce v rámci GMO, o bezpečnosti práce v soukromém sektoru v rámci GMO a nových technikách používaných k detekci GMO.
Následně byla celá konference rozdělena do dvou pracovních skupin věnujících se uzavřenému nakládání s GMO a uvádění GMO do životního prostředí. Já jsem se zúčastnila prezentací první skupiny tzn. problematiky uzavřeného nakládání s GMO, kde byla projednávána problematika identifikace a testování buněčných kultur, DIY (do-it-yourself) laboratoří a já jsem měla příspěvek o GM „zelenookých“ potkanech v českých a slovenských chovatelských chovech.
V odpoledních hodinách byla uspořádána exkurze do výrobního zařízení společnosti Novozymes, kde se vyrábí enzymy pomocí GM mikroorganismů. Večer pak následovala diskuze o inspekční činnosti, jejích rozdílech a podobnostech v jednotlivých evropských zemích a probírání konkrétních problematických otázek.
Následující den (konference začínala v 8:30) byly opět pracovní skupiny sloučeny a byly probrány důležité body obou skupin a nástin spolupráce v rámci EEP v následujících letech. Dále zazněly další příspěvky od účastníků – např. kontaminace medu GMO, genová terapie, zkoušení veterinárních GM vakcín, enviromentální rizika a budoucnost v GM medicíně a další příspěvky a náměty k diskuzi ohledně jak uzavřeného nakládání tak k uvádění GMO do životního prostředí. V odpoledních hodinách byla řešena problematika interní databáze EEP, kontrola minulých úkolů a rozdělení nových a další spolupráce – např. společné inspekce. Na závěr byla prodiskutována budoucnost EEP a místo konání dalšího ročníku.
Datum: 14.5.2012 Účastník:
Datum: Schválil: