Cestovní zpráva ze zahraniční pracovní cesty
Účastníci: Martin Baranyai (ČIŽP)
Místo jednání: Art Hotel, Budapešť, Maďarsko
Datum: 8.-10.5.2012
Účel jednání: Školení školitelů v rámci evropské sítě THEMIS, zaměřené na ochranu přírodních zdrojů, nezákonné těžby dříví a kriminalitu v životním prostředí v kandidátských zemích EU
Anotace (stručný výsledek cesty):
Neformální síť THEMIS od listopadu 2010 koordinuje spolupráci mezi úřady zajišťujícími implementaci a prosazování práva na úseku ochrany přírody a lesnictví v kandidátských zemích EU, tzn. Albánie, Bosna a Hercegovina, Makedonie, Kosovo, Černá Hora, Srbsko, Chorvatsko a Turecko. Hlavním zaměřením sítě je zlepšení efektivity prosazování práva v boji proti nezákonným těžbám dříví a kriminalitě v životním prostředí. Školení školitelů z uvedených zemí proběhlo na základě finanční podpory Rakouské rozvojové agentury.
Školení probíhalo dle přiloženého programu (viz příloha č.1):
1. Mihail Dimovski a Anniko Németh z Regionálního centra pro životní prostředí v Szentendre (REC) informovali o dosavadních aktivitách sítě THEMIS, pro kterou se podařilo získat finanční podporu vzniku nové sítě od vlády Belgie, Kanadské agentury pro mezinárodní rozvoj, Finského ministerstva zahraničních věcí a Rakouské rozvojové agentury.
2. Tsvetelina Filipova (REC) informovala o mezinárodní úmluvě o biodiverzitě a Ramsarské úmluvě týkající se ochrany mokřadů, přičemž účastníci školení se pokusili na fiktivním případu definovat problémy při implementaci těchto úmluv v mezinárodním kontextu.
3. Katalin Kecse-Nagy informovala o práci celosvětové nevládní organizace TRAFFIC na úseku boje proti kriminalitě při obchodování s přírodními produkty a ohroženými druhy. Tato síť byla založena v roce 1976 a má ředitelství v Cambridgi (www.traffic.org). Prezentace a praktické cvičení byly zaměřeny na implementaci Washingtonské úmluvy (CITES).
4. Ingwald Gschwandtl z Rakouského ministerstva zemědělství, lesnictví, životního prostředí a vodního hospodářství prezentoval zásady trvale udržitelného hospodaření v lesích v mezinárodních souvislostech. Dále in formoval o lesnické politice EU a zdůraznil, že lesnictví je v souladu s principem subsidiarity plně v kompetenci členských států EU.
5. Magdolna Toth Nagy (REC) informovala o možnostech využití účasti veřejnosti v rámci boje proti nezákonným aktivitám v lesích, přičemž účast veřejnosti na rozhodování úřadů by měla být zajištěna na základě Aarhuské úmluvy.
6. Martin Baranyai prezentoval základní údaje o českém lesnictví a informoval o práci oddělení ochrany lesa ČIŽP v souvislosti z nezákonnými těžbami. Dále informoval o nezákonných těžbách a mezinárodních aktivitách v boji proti nezákonným těžbám. V roce 2003 byl v rámci EU založen akční plán FLEGT (Forest Law Enforcement, Governance and Trade), který na základě odpovědnosti EU jako jednoho z největších spotřebitelů dříví zavedl bariéry v zájmu globálního omezení nezákonných těžeb. EU zahájila vyjednávání tzv. dobrovolných partnerských dohod (VPA) s vybranými zeměmi tropického pásma, které mají zlepšit jejich lesnické hospodaření a správu při těžbách dříví prostřednictvím licenčních schémat. Dále představil nařízení č. 995/2010 o povinnostech hospodářských subjektů při uvádění dříví na trh EU, které nabylo účinnosti 2.12.2010 a mělo by být v členských státech implementováno do 3.3.2013. Podrobnosti lze najít na www.euflegt.efi.int (prezentace – viz příloha č. 2 a 3)
7. Peter Tóth a Jozsef Marticzsek informovali o maďarských zkušenostech při založení sítě chráněná území v rámci sítě Natura 2000 a projednávání plánů péče o tato území. Nejlepší motivací pro změnu obhospodařování v zájmu předmětu ochrany je přímá finanční podpora vlastníků půdy a kompenzace náhrad za omezení hospodaření v zemědělství a lesnictví.
8. Cecile Monnier (REC) v poslední prezentaci upozornila účastníky workshopu na různou efektivitu školících technik a metod v zájmu přípravy navazujících školení v kandidátských zemích EU, kde budou účastníci semináře plnit roli školitelů ve vlastních organizacích.
REC na základě prezentací vytvořilo sborník jednotlivých referátů, jehož součástí je i seznam účastníků školení, tento sborník je archivován u účastníka zahraniční cesty.
Přílohy:
1. Program školení sítě THEMIS
2. Prezentace o českém lesnictví a inspekční činnosti ČIŽP v lesích
3. Prezentace o mezinárodních aktivitách v boji proti nezákonným těžbám, akčním plánu FLEGT a implementaci směrnice EU č. 995/2010
Cestovní zpráva předložena dne: 14.5.2012 Podpis účastníka cesty:
Cestovní zprávu schválil: Dne: