Zápis z prvního setkání dvou česko-polských pracovních skupin:
pro inspekci životního prostředí a pro monitoring ovzduší
7. listopadu 2011, Vratislav (WIOŚ Vratislav 11:00 - 17:00)
Seznam účastníků z ČR:
Ministerstvo životního prostředí České republiky
1) Michala Křečková, Odbor ochrany ovzduší (vedoucí delegace)
Česká inspekce životního prostředí v Praze
2) Lukáš Kůs, vedoucí Oddělení IPPC
Česká inspekce životního prostředí, Hradec Králové
3) Jana Samková, ředitelka
4) Josef Jenčovský, vedoucí Oddělení odpadového hospodářství
Česká inspekce životního prostředí, Liberec
5) Hana Kolářová, ředitelka
6) Danuše Hráská, vedoucí Oddělení odpadového hospodářství
Český hydrometeorologický ústav v Praze
7) Jana Ostatnická
Český hydrometeorologický ústav v Ostravě
8) Blanka Krejčí
Seznam účastníků z Polska (Karína Kurková, tlumočnice):
Ministerstvo životního prostředí
1) Elżbieta Lewczuk, Hlavní specialista, Odbor spolupráce se zahraničím
Hlavní inspekce životního prostředí ve Varšavě (GIOŚ)
2) Edyta Kozłowska-Kurek, Specialista, Odbor kontroly trhu, Oddělení přeshraniční přepravy odpadů
Vojvodská inspekce životního prostředí ve Vratislavi (WIOŚ)
3) Stanisław Janik, zástupce Dolnoslezského vojvodského inspektora životního prostředí
4) Maria Siwiak, vedoucí Oddělení inspekce WIOŚ ve Vratislavi
5) Zbigniew Morawski, zástupce vedoucího Oddělení inspekce
6) Bernadeta Pezda, Hlavní specialista v Oddělení inspekce
7) Barbara Kwiatkowska-Szygulska, vedoucí Oddělení monitoringu
8) Świętosława Żyniewicz, Hlavní specialista v Oddělení monitoringu
9) Agnieszka Mikołajczyk, Hlavní specialista v Oddělení monitoringu
10) Danuta Ostrycharz, Hlavní specialista v Oddělení monitoringu
11) Artur Krajewski, vedoucí Oddělení automatického měření se sídlem v Jelení Hoře
12) Anna Kluch, Hlavní specialista v Oddělení automatického měření
Vojvodská inspekce životního prostředí ve Vratislavi, pobočka v Jelení Hoře (WIOŚ – DJ)
13) Róża Ciechanowicz, vedoucí Pobočky v Jelení Hoře
14) Leokadia Mazur, vedoucí Útvaru inspekce Pobočky v Jelení Hoře
Vojvodská inspekce životního prostředí ve Vratislavi, Pobočka ve Wałbrzychu (WIOŚ - DW)
15) Zdzisław Kędziora, vedoucí Pobočky ve Wałbrzychu
16) Halina Zaremba, vedoucí Útvaru inspekce Pobočky ve Wałbrzychu
Vojvodská inspekce životního prostředí ve Vratislavi, Pobočka v Legnici (WIOŚ - DL)
17) Łucja Strzelec, vedoucí Pobočky v Legnici
18) Aleksander Filak, vedoucí Útvaru inspekce Pobočky v Legnici
Pan Stanisław Janik a paní Michala Křečková uvítali a představili účastníky setkání.
Pan Janik oznámil pozdější příjezd zástupců Ministerstva životního prostředí a Hlavní inspekce životního prostředí z Varšavy a omluvil nepřítomnost pana Waldemara Kulaszky, Dolnoslezského vojvodského inspektora životního prostředí z velmi vážných rodinných důvodů.
Paní Michala Křečková informovala, že na první setkání dvou nových pracovních skupin měl přijet pan Jan Kužel – ředitel Odboru ochrany ovzduší Ministerstva životního prostředí České republiky, ale ve stejném termínu se účastnil 18. setkání ministrů životního prostředí Vyšehradské skupiny v České republice.
Pan Stanisław Janik a paní Michala Křečková připomněli, že uspořádání prvního setkání dvou nových česko-polských pracovních skupin (pro oblast Dolnoslezského vojvodství a Ústecký, Liberecký a Královéhradecký kraj), tj. pracovní skupiny pro inspekci životního prostředí a pracovní skupiny pro monitoring ovzduší, vyplývá z "Plánu spolupráce mezi Ministerstvem životního prostředí České republiky a Ministerstvem životního prostředí Polské republiky v oblasti ochrany životního prostředí v roce 2011" zpracovaného na základě výstupů z 5. zasedání Česko-polské smíšené komise pro spolupráci v oblasti ochrany životního prostředí, které se konalo ve Varšavě 22. října 2010. V souladu s ustanoveními "Plánu spolupráce" je polská strana pořadatelem prvního setkání.
Pan Stanisław Janik předal vedení jednání paní Róże Ciechanowicz, která prezentovala hlavní náměty setkání.
První část setkání se týkala otázek souvisejících s inspekcí – Pracovní skupina pro inspekci životního prostředí, kdežto druhá byla věnována otázkám souvisejícím s monitoringem ovzduší – Pracovní skupina pro monitoring ovzduší.
Cílem setkání Pracovní skupiny pro inspekci životního prostředí byla výměna informací o organizační struktuře, úkolech, rozsahu činnosti a pravomoci Inspekcí, výměna zkušeností v oblasti kontrolních činností týkajících se přeshraniční přepravy odpadů, stanovení pravidel činnosti skupiny, upřesnění rozsahu další spolupráce a stanovení termínu následujícího setkání skupiny.
Úkolem Pracovní skupiny pro monitoring ovzduší byla výměna informací o způsobech sledování kvality ovzduší a vyhodnocování kvality ovzduší, výměna zkušeností v oblasti automatického monitoringu ovzduší, určení pravidel výměny údajů z monitoringu, stanovení pravidel činnosti pracovní skupiny, upřesnění rozsahu další spolupráce a stanovení termínu následujícího setkání skupiny.
Prezentace:
V první části, v oblasti Pracovní skupiny pro inspekci životního prostředí, byly předneseny následující prezentace:
1. Organizační struktura, úkoly, rozsah činnosti a pravomoci Inspekce životního prostředí (Maria Siwiak, Oddělení inspekce WIOŚ Vratislav ).
2. Organizační struktura, úkoly, rozsah činnosti a pravomoci Inspekce životního prostředí (Lukáš Kůs, Česká inspekce životního prostředí, Ředitelství v Praze).
3. Mezinárodní přeprava odpadů. Úkoly Inspekce životního prostředí (Leokadia Mazur – WIOŚ Vratislav , Pobočka v Jelení Hoře).
4. Kontrolní činnosti WIOŚ ve Vratislavi v oblasti přeshraniční přepravy odpadů (Halina Zaremba - WIOŚ Vratislav, Pobočka ve Wałbrzychu).
5. Přeshraniční přeprava odpadů v České republice (činnost a zkušenosti ČIŽP) (Danuše Hráská, vedoucí Oddělení odpadového hospodářství, Česká inspekce životního prostředí, Oblastní inspektorát Liberec).
6. Předcházení ilegální přepravě odpadů. Návrh společné kontroly přeprav odpadů v příhraniční oblasti (Edyta Kozłowska-Kurek – GIOŚ Varšava).
Diskuze – Pracovní skupina pro inspekci životního prostředí:
Výměna informací o kontrolních činnostech obou inspekcí v oblasti přeshraniční přepravy odpadů, podrobná prezentace rozsahu další spolupráce a stanovení termínu následujícího setkání skupiny a termínu uskutečnění společných kontrol.
V druhé části, v oblasti Pracovní skupiny pro monitoring ovzduší, byly předneseny následující prezentace:
1. Státní monitoring životního prostředí. Informace o způsobech sledování kvality ovzduší a vyhodnocování kvality ovzduší (Barbara Kwiatkowska-Szygulska, Oddělení monitoringu WIOŚ Vratislav).
2. Zkušenosti v oblasti automatického monitoringu ovzduší, výměna údajů z monitoringu (Artur Krajewski, Oddělení automatických měření, WIOŚ Vratislav).
3. Monitoring ovzduší a vyhodnocování kvality ovzduší, výměna údajů z monitoringu (Jana Ostatnická, Český Hydrometeorologický ústav v Praze).
Diskuze – Pracovní skupina pro monitoring ovzduší
Výměna informací o způsobech sledování kvality ovzduší a vyhodnocování kvality ovzduší, výměna zkušeností v oblasti monitoringu ovzduší, stanovení pravidel pro výměnu údajů z monitoringu, stanovení termínu následujícího setkání skupiny.
Paní Blanka Krejčí z ČHMÚ v Ostravě sdělila, že v ČR mají zdravotnická střediska síť pro sledování kvality ovzduší, ale pokud by se neúčastnili testů ekvivalence, ČHMÚ by tyto data při vyhodnocování kvality ovzduší nezohledňoval.
Paní Krejčí má zájem o výměnu dat z WIOŚ ve Vratislavi v oblasti sledování kvality ovzduší. Dále navrhla WIOŚ ve Vratislavi účast v testech ekvivalence v České republice v oblasti měření koncentrace prachu, což zástupci WIOŚ se zájmem přivítali a předběžně souhlasili s účastí v takovéto spolupráci.
Bohatý program jednání obou pracovních skupin byl přes krátkou dobu setkání zcela naplněn.
Setkání zrekapituloval pan Stanisław Janik a poděkoval všem za účast na jednání.
Také paní Michala Křečková poděkovala všem za setkání.
Výstupy:
- Obě strany vyjádřily vůli dále spolupracovat, vyměňovat informace, poznatky a zkušenosti, provádět společné kontrolní akce, účastnit se testů ekvivalence v oblasti monitoringu znečištění ovzduší.
- Účastníci setkání jsou zároveň členy pracovních skupin – dle přiložené prezenční listiny. Pracovní skupiny jsou otevřené. Účast v jejich činnosti se bude konat na základě delegování osob každou stranou, závisle na problematice průběžné spolupráce, podle pravidel platných v jednotlivých úřadech/institucích.
- Další setkání se uskuteční odděleně: v pracovní skupině pro inspekci životního prostředí a pracovní skupině pro monitoring ovzduší, a to s ohledem na jinou řešenou problematiku a zároveň potřebu podrobnější spolupráce.
- Další setkání pracovní skupiny inspekce ochrany životního prostředí se uskuteční začátkem května 2012 v České republice. Během setkání bude stanoven program a přesný termín společné kontrolní akce v oblasti přeshraniční přepravy odpadů, která byla předběžně dohodnuta na začátek června 2012. Kontroly se zúčastní inspektoři z Pobočky WIOŚ v Jelení Hoře, z ČIŽP v Liberci, z Pobočky WIOŚ ve Wałbrzychu a z ČIŽP v Hradci Králové. Kontroly budou společné i samostatné. Inspektoři se setkají na dříve stanovených dohodnutých místech u česko-polských hranic.
- Další setkání pracovní skupiny pro monitoring ovzduší je plánované koncem května – začátkem června 2012 v České republice. Během setkání budou projednány otázky realizace Programů pro ochranu ovzduší a jejich dohlížení prostřednictvím analýzy výsledků hodnocení kvality ovzduší v zónách. Polská strana vyjádřila zájem o modelování rozptylu znečištění v ovzduší, které se provádí v České republice.
- Obě strany si vzájemně poskytnou připravené prezentace.
- Zápis je vyhotoven v jazyce českém a polském.