Cestovní zpráva ze zahraniční pracovní cesty
Účastníci: Danuše Hráská, Jaroslav Pelant ( OI Liberec ) , Majerová Lucie a Hamerník Vojtěch ( OI Ústí nad Labem ) .
Místo jednání: Radnice Města Žitavy, slavnostní sál, Markt 1, Žitava.
Datum: 10.-11.11.2011
Účel jednání: Účast na sskládkovém workshopu Žitava-Liberec 2011, zaměřeném na téma : rekultivace- problémy a jejich řešení.
Anotace (stručný výsledek cesty):
Workshop proběhl v rámci česko-německého vzdělávacího projektu „Ziel 3“ a byl doplněn dne 10.11.2011 odbornou exkurzí – skládka WETRO OSTFELD Bautzen.
Osoby s nimiž bylo jednáno a přednášející :
S.Al-Akel – vysoká škola Drážďany, S.Bauer G.U.B. Lipsko, A.Berkner Regionál.plán.svaz Lipsko, M.Blažková ÚJEP Ústí nad Labem, J.Fiedler Aquatest Praha, M.Hrabčák Geosofting Prešov, M.Müller VŠ Žitava, J.Šembera TU Liberec.
Popis výsledků cesty :
V průběhu jednotlivých přednášek byly účastníci konference seznámeni s novými úpravami v německé legislativě o skládkách. Z české strany byly legislativní předpisy, týkající se využití odpadů na povrchu terénu, představeny Danou Hráskou. S praktickými příklady terénních úprav a jejich dopadů na životní prostředí seznámil účastníky Vojtěch Hamerník.
Pan M. Hrabčák přednesl současný stav legislativy v oblasti rekultivací a rekultivací skládek na Slovensku, kde je tato problematika řešena pouze dvěma ustanoveními v zákoně o odpadech.
Obsah všech přednášek je vydán ve Sborníku, který obdrželi všichni účastníci.
Dne 10.11.2011 v odpoledních hodinách se uskutečnila exkurze s prohlídkou skládky pro ukládání nebezpečných průmyslových odpadů. V roce 2011 byla vyčerpána kapacita této „staré “ skládky a v současné době se tato skládka nachází v režimu uzavírání. Těžištěm prací na řádném uzavření skládky je zřízení, případně kompletní dobudování izolace skládky, tato je již v některých částech vybudována. V souladu s požadavky Nařízení o skládkách a dlouhodobých uložištích se jedná o kombinované těsnění z minerálního izolačního prvku ( jíl ) s umělohmotnou folií. Nové části skládky, na kterých se tato izolace bude vytvářet, získají navíc i kontrolní systém izolace. V rámci prací bude současně instalováno pasivní jímání plynu .
Ve druhé polovině exkurze byla uskutečněna prohlídka „nové“ skládky WETRO u Budyšína (Bautzen), společnosti PD-Industriegesellschaft GmbH s r.o. Jednalo se o nově budovanou skládku (v těsné blízkosti staré skládky) o plánované kapacitě 3 miliony m³, která jjiž slouží k ukládání průmyslových (resp. nebezpečných) odpadů z celého území SRN, vzhledem k malému počtu skládek tohoto druhu (v současnosti jsou na území SRN pouze 3 skládky průmyslových odpadů). Zvláštností této nově budované skládky jsou použité technologie. Na minerální vrstvu tvořenou zhutněným jílem, jsou jako izolační vrstva použity asfaltové směsi. První asfaltová vrstva o mocnosti 8 cm je tvořena běžnou asfaltovou směsí používanou ve stavebnictví. Na tuto vrstvu jsou postupně přidány další dvě vrstvy každá o mocnosti 6 cm, na které je použita speciální asfaltová směs o velmi malé zrnitosti (2 – 3 mm). Kvalita asfaltových směsí je deklarována výrobcem směsi (atest) a navíc je kontrolována dodavatelem stavby. Použití asfaltových směsí je finančně náročnější než v případě běžných izolačních vrstev, které jsou používány v ČR. Avšak jejich použití zaručuje vyšší spolehlivost, která je německými zákony a nařízením o skládkách vyžadována.
Zapsala : ing. Hráská Danuše
Cestovní zpráva předložena dne: 12.12.2011
Podpisy účastníků cesty:
Cestovní zprávu schválil:
Dne: