Zpráva ze zahraniční pracovní cesty
Místo a termín cesty: Bonn, 8.11. – 9.11.2011
Účastníci: Bohumír Dušek
Zprávu schválil: Ing. Jana Samková, ředitelka OI Hradec Králové
Úvod:
Dne 1. listopadu 1986 došlo k požáru agrochemického skladu společnosti Sandoz v obci Schweizerhalle, blízko města Basel ve Švýcarsku. Jednalo se historicky o jednu z největších průmyslových havárií v Evropě. Sklad chemikálií obsahoval asi 90 chemických látek v celkovém množství 1.350 tun. Mezi těmito látkami bylo také 20 pesticidů. V důsledku havárie unikly spolu s hasebními vodami do řeky Rýn toxické látky v množství cca 30 – 40 tun a dioxiny vzniklé vlivem hoření plastů. Současně se sousední chemická firma Ciba-Geiby rozhodla využít dané situace a vypustila do řeky Rýn 400 litrů Atrazinu v domnění, že toto nebude odhaleno. Směs toxických látek a hasebních vod způsobila úhyn více než 100 tun ryb. Vodní organismy jako např. dafnie, larvy much nebo vodní šneci byli v části řeky Rýn totálně vyhubeny. Postup kontaminovaných vod řeky Rýn byl sledován až do Nizozemí. Úpravny pitné vody podél řeky Rýn filtrující rýnskou vodu byly odstaveny z provozu. Dodávka pitné vody byla dočasně přerušena. Naštěstí tato havárie neměla přímý vliv na lidské životy.
Pracovní cesta:
Ve dnech 8.11. – 9.11.2011 v Bonnu se na Německém spolkovém ministerstvu životního prostředí, ochrany přírody a jaderné bezpečnosti konal Seminář k 25. výročí havárie v chemickém závodě Sandoz.
Cíl semináře:
Cílem semináře bylo zhodnotit dosud vykonanou práci a dosaženého zlepšení v oblasti prevence havarijního znečištění v regionu EHK OSN. Dále také odhalit a popsat nedostatky v prevenci znečištění vod chemickými látkami.
Seminář měl také sloužit k připomínkování výsledků pracovní skupiny pro vytvoření metodiky pro harmonizaci havarijního plánování pro havárie s možným vlivem na hraniční vody.
Průběh semináře:
Na semináři byly předneseny prezentace z oblasti prevence znečištění vod chemickými látkami, havarijního plánování, varovných a poplachových systémů, tvorby kriterií pro hodnocení znečištění vod, zkušeností s řešením konkrétních havárií, rozdílů mezi východními a západními přístupy v řízení rizik apod.
Dále byly prezentovány dosavadní výsledky činnosti pracovní skupiny pro vytvoření metodiky pro harmonizaci havarijního plánování pro havárie s možným vlivem na hraniční vody, ke kterým v závěru této prezentace proběhla předpokládaná diskuze. Závěry z diskuze budou členy pracovní skupiny využity při přípravě dokumentu.
V průběhu semináře se uskutečnila také panelová diskuze, která měla odhalit nedostatky přednesených prezentací. Tyto byly v závěru semináře zúčastněnými diskutovány. Na základě diskuse byla k diskutovaným tématům přijata výsledná doporučení.
Zpracoval: Ing. Bohumír Dušek