ZPRÁVA ZE SLUŽEBNÍ CESTY
Workshop sítě IMPEL v rámci projektu Risk Assessment in Inspection Planning (easyTool)
Termín cesty : 2. - 5. 11. 2011
Účastník cesty: Ing. Helena Nekolová – vedoucí oddělení integrace OI Plzeň
Místo jednání: Köln am Rhein, SRN
Účel cesty: účast na workshopu projektu easyTool
Manažer projektu: Horst Büther, Spolková republika Německo
Jednání se zúčastnili zástupci členských států IMPEL: Belgie, ČR, Dánska, Estonska, Finska, Chorvatska, Irska, Islandu, Nizozemska, Polska, Portugalska, Rumunska, Slovenska, Slovinska a SRN
Anotace: Záznam z workshopu sítě IMPEL
Projekt easyTool má za cíl navrhnout – na základě zhodnocení rizikových faktorů u jednotlivých provozů – použitelný mechanismus, jak plánovat činnost jednotlivých inspekčních organizací v členských státech.
První den workshopu (3. 11. 2011)
Po přivítání byl shrnut dosavadní průběh projektu a stav vývoje výstupů, které budou mít po ukončení projektu k dispozici členské státy IMPEL (manuál a flexibilní, uživatelsky příjemný program pro hodnocení rizik při plánování inspekcí).
Následně byl předveden ukázán program IRAM (Integrated Risk Assessement Method). Plánování se týká širokého spektra kontrolovaných subjektů (spadajících pod SEVESO a IPPC). IRAM počítá se dvěma typy uživatelů – koordinátorem a inspektory. Koordinátor by měl vytvářet rámec, nést odpovědnost za výběr kritérií, nastavit řízené hodnoty a vybrat metodu hodnocení. Inspektoři budou pouze vyplňovat data pro jednotlivé subjekty.
Účastníci workshopu, kteří nebyli členy projektové skupiny, si v diskusi vyjasnili nejasnosti (zejména vypočtené rozdělení zařízení do kategorií) a diskutovali o zvoleném přístupu. Přítomní se shodli, že se bude pracovat s choulostivými daty a že výstupy je třeba správně interpretovat.
Poté byli účastníci workshopu rozděleni do 4 pracovních skupin, ve kterých provedli na internetovém programu IRAM hodnocení čtyř případových, diskutovali získané výsledky a první zkušenosti s programem, a zamýšleli se nad budoucím užíváním nástroje ve své práci, vč. možných překážek materiální i nemateriální povahy.
Druhý den workshopu (4. 11. 2011)
V úvodu byl shrnut program předchozího dne a zástupci 4 pracovních skupin postupně prezentovali jednak poznatky z práce s IRAM z předchozího dne, a jednak připomínky členů všech skupin k programu (jaké požadavky mají členové skupin jak na svého zaměstnavatele, tak na IMPEL). Dále vyjádřili své názory, jak bude možné používat pojem „profil inspekce“ při plánování inspekcí a co by mělo být dalším krokem ze strany IMPELu.
Zástupci Polska a Rumunska ve svých výstupech porovnali kategorizaci jejich konkrétních zařízení, provedenou podle dosavadních metod těchto států, s kategorizací, kterou provedli s použitím IRAM. Zástupce Slovinska vystoupil s vlastním postupem, jak uchovávat data z hodnocení jednotlivých podniků. Během příspěvků i po nich probíhala živá diskuse.
Projekt easyTool bude ukončen zprávou na začátku příštího roku. K dispozici bude manuál v angličtině, který by měly členské státy přeložit do svých jazyků a poté překlad vyvěsit na stránky IMPELu – ten bude z vlastních prostředků udržovat internetový IRAM.
Přítomní se shodli, že by bylo vhodné navázat na projekt easyTool jednak setkáním uživatelů internetového programu IRAM v r. 2013 a dále projektem plánovaní kontrol na zařízeních podle požadavku směrnice o průmyslových emisích (IED).
Zpracovala: Ing. Nekolová
Schválil: Ing. Sevelka