Zpráva z 10. jednání fóra pro výměnu informací o prosazování Evropské agentury pro chemické látky (fóra)a ze semináře o prosazování se zainteresovanými stranami
Účastník: RNDr. Oldřich Jarolím (Ř ČIŽP, odbor odpadového hospodářství, oddělení chemických látek)
Místo jednání: Evropská agentura pro chemické látky, Annankatu 18, Helsinky, Finsko
Datum: 2. - 7. 10. 2011
Účel jednání: účast na 10. jednání fóra a semináři o prosazování
Časový průběh cesty:
2. 10. 2011, 14:15 (SEČ) - odlet z Prahy - Ruzyně
2. 10. 2011, 15:20 (VEČ) - přílet do Helsinek - Vantaa
3. 10. 2011, 12:00 - 18:00 (VEČ) - zasedání fóra
4. 10. 2011, 9:00 - 19:30 (VEČ) - zasedání fóra
5. 10. 2011, 9:00 - 19:30 (VEČ) - zasedání fóra
6. 10. 2011, 9:00 - 19:00 (VEČ) - seminář o prosazování
7. 10. 2011, 9:40 (VEČ) - odlet z Helsinek - Vantaa
7. 10. 2011, 10:45 (SEČ) - přílet do Prahy - Ruzyně
Zpráva o průběhu cesty:
1 Úvod
Úvodem jednání byl představen nový zástupce ze Slovinska. Fórum bylo informováno o možnosti jmenování přizvaného experta z každé země (náklady budou hrazeny ECHA) a alternujícího člena.
Andreas Herdina, ředitel pro komunikaci, ve svém úvodním projevu hovořil o systému RIPE a společném projektu REF1. Upozornil, že je potřeba co nejdříve určit priority nového projektu REF3. V roce 2012 se bude konat další „školení školitelů“ v ECHA.
2 Informace od Komise
Komise zadala vypracování několika studií týkajících se nařízení REACH a CLP: na celkové hodnocení nařízení REACH (do června 2012), na inspekční požadavky při kontrolách nařízení REACH a CLP, na prosazování nařízení CLP a o chystaném nařízení o dovozu a vývozu chemikálií.
Příští fórum se bude konat v Bruselu a bude na něj navazovat konference o prosazování nařízení REACH.
4 Informace ze sekretariátu ECHA
Byly podány informace o nových pokynech ECHA – jedná s o revize pokynů o BL a o látkách v předmětech. Připravovány jsou nové nebo revidované pokyny o monomerech a polymerech, aplikaci CLP kritérií, výměně dat, registraci, příloze V a identifikaci látek. Na konci roku 2012 bude na revize pokynů uvaleno moratorium kvůli další vlně registrací v r. 2013.
Fórum bylo informováno o studii ECHA o registraci meziproduktů. V roce 2010 bylo zkoumáno 414 registrací, z toho 339 nebylo správných. Nejčastěji se jednalo o pochybnost, zda je látka opravdu meziproduktem a dále také nebyly dostatečně popsány přísně kontrolované podmínky.
5 Výstupy pracovních skupin
WG RIPE – soustředí se na vylepšení systému RIPE, je zpochybňována kvalita dat. V RIPE 2.0 bude pokročilejší vyhledávání.
WG EIES (systém výměny informací mezi inspektory)- žádný pokrok, prozatím funguje dočasné řešení. Analýza vhodnosti jednotlivých řešení bude představena na dalším fóru.
WG Školení školitelů – další školení proběhne v druhé polovině roku 2012. Jako možná témata se jeví výjimky z registrace, BL, příloha XVII, povolování a klasifikace.
WG Prosazovatelnost omezení – komentovala omezení na rtuť, která však nebyla kompletně zapracována. Je nutné zlepšit komunikaci s ostatními výbory zabývajícími se omezeními. Největším problémem jsou analytické metody. Nové návrhy na omezení jsou na šestimocný Cr a na nonylfenol.
WG Interlinks (vztahy mezi ECHA, členskými státy a národními inspekčními orgány) – Byly identifikovány informační potřeby na relevantním legislativním základě. Byl vytvořen návrh pozičního dokumentu a inventář jednotlivých vztahů. Pilotní projekt bude představen na dalším fóru.
WG REF1 – byly představeny výsledky prodloužení projektu. Bylo provedeno 800 kontrol v 19 státech.
WG REF2 – 16 států začalo s kontrolami, některé státy žádají prodloužení operační fáze. Ukazuje se, že BL s expozičním scénářem o látce je velmi komplexní materiál a je obtížné v něm najít relevantní údaje. ECHA chystá vzorové příklady expozičních scénářů a systém jejich výměny.
WG REF 3 – byl vysvětlen proces prioritizace témat. Tématem bude určitě spolupráce s celníky při kontrole dovozů a také výhradní zástupci. Dalším možným tématem jsou omezení – to bude potvrzeno teprve až Komise zveřejní svou studii o kontrolách omezení. Operační fáze bude v roce 2013.
WG Projekt PAU v pneumatikách – zkontrolováno 76 dovozců a dva výrobci pryžových směsí. Nebylo zjištěno porušení.
6 Seminář o prosazování se zainteresovanými stranami
Andreas Herdina představil na úvod práci fóra, základní dokumenty fóra (strategie inspekcí, minimální kriteria pro inspekce) a rozdělení práce do 15 pracovních balíčků.
Byla diskutována neshoda států v náhledu na limit 0,1% SVHC látek v předmětech (počítáno z komplexního výrobku nebo z jednotlivé součástky). Zástupce automobilového průmyslu přednesl jaké těžkosti přinese trvání některých států na výpočtu limitu ze součástky předmětu.
Zástupce EEB (Evropský úřad pro životní prostředí) řekl, že podle jeho informací je cca 86% meziproduktů špatně zaregistrovaných. Připomněl skandál s dovozem azbestu do Německa.
Zástupce DUCC (organizace sdružující následné uživatele) se vyjádřil, že plnění povinností následnými uživateli je v praxi velmi obtížné.
Zástupce EUPC (sdružení výrobců plastů) seznámil fórum se zkušenostmi jeho členů s kontrolami v DE, NL, FR a IT. V některých případech kontrolní orgány žádali neúměrně velké množství dat. V IT vyžaduje inspekce za kontrolu od kontrolované společnosti poplatek.
ETRMA (sdružení výrobců pneumatik) se vyjádřila, že evropští výrobci plní omezení PAU v pneumatikách. Sdružení provedlo dvě vlastní testovací kampaně. 10 % dovážených pneumatik bylo špatných.
Zpracoval: RNDr. Oldřich Jarolím