ZPRÁVA ZE SLUŽEBNÍ CESTY - Slovenská republika
ÚČASTNÍCI : Ing.Martin Těhník (Ř-ČIŽP
DATUM: 4.- 6.10.2011
MÍSTO: Slovenská republika, pracovní seminář s SIŽP,
PRŮBĚH CESTY: 4.10.2010, odjezd Praha cca 07:30 hod, 11:40 překročení hranic – příjezd 13:20 Modra – Harmonia, 4.- 6.10.2011 – společné jednání ČIŽP s SIŽP dle programu
6.10.2011, odjezd Modra – Harmonia 13:30, překročení hranic 14:30, příjezd Praha 18:00
CESTOVNÍ ZPRÁVA PŘEDLOŽENA DNE : 11.10.2011
Cílem služební cesty byla účast na pravidelně pořádaném společném pracovním semináři SIŽP („Implementácia zákona o GMO v podmienkach EÚ 11“), týkající se výměny informací z problematiky kontrolní činnosti v rámci GMO v České republice a ve Slovenské republice. Byla probírána problematika týkající se kontrol GMO v obou zemích, dále byly prezentovány informace z jednání skupiny EEP, které byly sděleny zástupci obou Inspekcí, kteří se zúčastnili tohoto jednání v Luzernu (Švýcarsko), v květnu letošního roku.
Společná jednání mají za úkol vzájemně se informovat o problematice činnosti v oblasti GMO v rámci obou zemí a najít společný názor na tuto problematiku v EU.
Ke společnému semináři SIŽP a ČIŽP:
byla diskutována témata: Pěstování GM plodin v CZ a SK, Způsob a možnosti kontrol GMO v CZ a SK, Prováděné polní pokusy(uvádění do životního prostředí v CZ a SK (počet a rozsah, způsoby a četnost kontrol), Kontroly uzavřeného nakládání v CZ a SK (různé podmínky i přístupy).
SIŽP před vlastní kontrolou uzavřeného nakládání i kontrolou uvádění do životního prostředí nemá možnost nastudování detailní dokumentace, je odkázána na zjištění při vlastní kontrole, na rozdíl od možností ČIŽP (v rámci spolupráce ČIŽP s MŽP).Celorepubliková působnost inspektorů GMO v CZ, v SK jen OI Bánská Bystrica. Kontrolu provádí stejně, jako v ČR, - vždy dva inspektoři.
Kontrolní činnost do oběhu povolené kukuřice MON 810, probíráno řešení podnětů ČIŽP, SIŽP během doby od povolení nezaznamenala žádné problémy. SIŽP kontroluje navíc výrobky s obsahem GMO, ČIŽP kontrola pouze živých GMO, nikoli výrobků, či krmiv. Polní pokusy v roce 2011 probíhaly na území ČR na 11 lokalitách, na Slovensku na 3 lokalitách.
K jednání ze zasedání EEP (Evropská síť Inspekcí) v červnu 2011 v Luzernu, kterého se zúčastnili zástupci ČIŽP a SIŽP, avšak každý na jeho jiné části. Informace o problematice GMO v rámci sítě inspektorů zemí EU, byla referováno a vybrané prezentace okomentovány(laboratoře 3. a 4. kategorie, syntetická biologie, sety DiY, a další - RNDr.Schwarzová). Následující setkání by se mělo konat v roce 2012 v dánské Kodani. Dále bylo upozorněno na nové předpisy týkající se legislativy EU pro GMO a vyjádření Evropského soudního dvora, k otázce obsahu pylových zrn kukuřice MON 810 v medu a pylu a dále k zákazu pěstování MON 810 ve Francii, který není postaven na odpovídajícím předpisu EU.
Zdroje informací a podkladů pro kontrolní činnost mají obě organizace celkem stejné, liší se pouze určitými přístupovými omezeními v rámci obou států.
Je možno konstatovat, že řešené problémy i stávající problematika jsou téměř shodné a vždy záleží na přístupu inspektorů, jejich erudici a znalostech problematiky a znalosti prostředí.
Vzájemná diskuse probíhala v příjemné a přátelské atmosféře, jak je již zvykem z předchozích setkání.
Tato setkání dávají možnost vzájemného předání zkušeností, znalostí a praktických přístupů ke kontrolní činnosti v této oblasti.