Cestovní zpráva ze zahraniční pracovní cesty
Účastníci: Ing. Josef Kališ
Místo jednání: Utrecht - Holandsko
Datum: 28. - 29.9.2011
Účel jednání: účast na konferenci IMPEL - porovnávání povolovacího a inspekčního procesu IPPC na zařízení prasečích farem v členských státech IMPEL
Anotace (stručný výsledek cesty):
Konferenci pořádl IMPEL – zastoupený managerem tohoto projektu panem Johnem Vieesbenem vedoucím provincie Utrecht. Konference se zúčastnilo celkem 29 delegátů, kteří reprezentovali 21 členských států IMPEL (zástupci kontrolních a povolovacích orgánů), dále byli přítomni i další pracovníci provincie Utrecht.
V první částí konference byli zástupci jednotlivých členských států seznámení s vlastním programem a s hostující holandskou provincií Utrecht. V následujících blocích jednání si jednotliví zástupci zemí prostřednictvím svých prezentací a především v diskuzích vyměnovali praktické zkušenosti a poznatky z povolovacích a kontrolních procesů v členských státech IMPEL.
Cílem konference bylo především posílení vzájemné spolupráce a informovanosti v členských státech, výměna názorů na nová kriteria po přijetí SMĚRNICE EVROPSKÉHO PARLAMENTU A RADY 2010/75/EU ze dne 24. listopadu 2010 o průmyslových emisích (integrované prevenci a omezování znečištění). Po přijetí této směrnice dojde k několika podstatným změnám, a to především na úseku kontrol na zařízeních IPPC, kdy riziková zařízení budou podléhat ročním kontrolám a ostatní zařízení se budou kontrolovat jednou za období třílet. Tato skutečnost bude pochopitelně v mnoha členských státech přinášet zvýšené požadavky na počty pracovníků provádějících integrované kontroly.
V průběhu jednání byly prezentovány poznatky o inspekcích a jejich plánování například ve Velké Británíi, Francii, Holandsku, Španělsku a dalších státech. Dále byl prezentován tzv. Atlantický oblastní program (projekt) ,,Zhodnocení nejlepších dostupných technik na pokles znečištění vzduchu a vody na zemědělských farmách" za účasti Španělska, Portugalska, Anglie, Francie a Irska, který se zabývá uvedenou problematikou v těchto zemích, včetně skladování a aplikace kejdy na půdu. Projekt byl zahájen v květnu 2010 a bude trvat do roku 2013.
Zástupci Lotyšska prezentovali integrovanou kontrolu z velkochovu, který byl původně realizovaný v roce 1975 za sovětské éry s kapacitu 65 tisíc ustájených prasat a 250 tisíc selat. Bylo uvedeno, že toto je jedno z největších provozovaných zařízení v členských státech, které je postupně rekonstruováno za přispění dotací EU do podoby moderního integrovaného zařízení splňující současné environmentální požadavky.
Zástupci této země představili též inspekční informační systém, který používají.
Účastníci byli dále rozděleni do jednotlivých pracovních skupin, kde se diskutovalo o tématech jako např.: moderní ustájení v zemědělských chovech, uskladnění kejdy, aplikace kejdy na zemědělské pozemky pomocí moderní techniky, použití technologií snižujících znečištění ovzduší a vody.
Závěrem byly shrnuty všechny podstatné informace z dvoudenního jednání a bylo oznámeno, že bude vypracována závěrečná zpráva která bude posléze zaslána všem účastníkům tohoto jednání.
Cestovní zpráva předložena dne: 6.10.2011
Vypracoval: Ing. Josef Kališ
Cestovní zprávu schválil: Ing. Lukáš Kůs