Zpráva ze zahraniční pracovní cesty
Místo a termín cesty: Ženeva, 30.5. – 31.5.2011
Účastníci: Bohumír Dušek
Zprávu schválil: Ing. Jana Samková, ředitelka OI Hradec Králové
Úvod:
Závažné průmyslové havárie mohou mít dalekosáhlý přes hraniční vliv a můžou vést k nepředvídatelnému znečištění vod. Proto se signatáři Úmluvy o účincích průmyslových havárií přesahujících hranice států a Úmluvy o ochraně a využívání hraničních vodních toků a mezinárodních jezer dohodli na spolupráci v oblasti prevence nepředvídatelného znečištění hraničních vod. Výsledkem spolupráce bylo vytvoření společné ad hoc pracovní skupiny pro vody a průmyslové havárie Úmluvy o účincích průmyslových havárií přesahujících hranice států a Úmluvy o ochraně a využívání hraničních vodních toků a mezinárodních jezer. Podnět k jejímu založení dal seminář o prevenci průmyslových havárií a omezení jejích účinků na hraniční vody, který se uskutečnil ve dnech 7. – 9. května 1998 v Berlíně. Výsledky a doporučení semináře byly odsouhlaseny zasedáními smluvních stran Úmluvy o účincích průmyslových havárií přesahujících hranice států a Úmluvy o ochraně a využívání hraničních vodních toků a mezinárodních jezer a strany obou těchto Úmluv byly požádány o jejich implementaci. Na řízení pracovní skupiny se podílí zástupci obou Úmluv. Hlavním úkolem skupiny je přispívat k zlepšování prevence průmyslového znečištění vod.
Sekretariáty Úmluvy o účincích průmyslových havárií přesahujících hranice států a Úmluvy o ochraně a využívání hraničních vodních toků a mezinárodních jezer se dohodli, že bude vytvořena metodika pro harmonizaci havarijního plánování pro havárie s možným vlivem na hraniční vody a tímto úkolem pověřili pracovní skupinu „Joint Expert Group on Water and Industrial Accidents”. Cílem dokumentu je pomoci vytvořit státy UNECE recenzi postupů a požadavků pro krizové řízení a havarijní plánování tak, aby v případě havárie s možným vlivem na hraniční vody mohly být společně se sousedními státy prováděny kroky vedoucí ke zmírňování následků této havárie.
Pracovní cesta:
Dne 31.5.2011 v Ženevě se konala první schůzka pracovní skupiny pro vytvoření metodiky pro harmonizaci havarijního plánování pro havárie s možným vlivem na hraniční vody.
Plán diskuse:
1. Představení a přivítání
Představení účastníků.
Spolu předsedající představili cíle a úkoly, které by měly být dosaženy, časový plán a konečné termíny.
2. Problematika přes hraničního krizového řízení a havarijního plánování
Pracovní skupina diskutovala o problémech z oblasti krizového řízení a havarijního plánování včetně pracovních postupů a požadavků. Skupina dále diskutovala o již existujících metodikách a zda jsou tyto metodiky vhodné a použitelné v krizových situacích na hraničních tocích. Skupina v této souvislosti zmínila závěry z workshopu, který se konal v polském městě Slubice.
3. Forma a osnova dokumentu
Pracovní skupina se zabývala otázkou, jaká forma dokumentu by měla být zvolena, zda je vhodné vytvořit např. metodiku, či jiný typ dokumentu pro podporu recenze národních postupů a požadavků pro krizové řízení a havarijní plánování pro havárie s možným vlivem na hraniční vody. Dále se skupina zabývala návrhy osnovy připravovaného dokumentu.
4. Další kroky pro přípravu prvního návrhu dokumentu
Pracovní skupina diskutovala rozdělení odpovědnosti a úkolů pro přípravu prvního návrhu metodiky a domlouvala se na konečném termínu, kdy by měla být schopna prezentovat první výsledky své práce. Výsledky budou prezentovány na “Sandoz 25+ workshopu”, který se bude konat ve dnech 8.11. – 9.11.2011 v Bonnu, Německo.
5. Shrnutí a ukončení schůzky
Závěry:
Pracovní skupina souhlasila s rozlišením mezi tzv. „hard aspects“, rozuměno jako zákonný a ústavní základ nutný pro efektivní krizové řízení havarijní plánování a také „soft aspects“ , rozuměno jako základ spolupráce a znalostí. Dále bylo dohodnuto, že havarijní plánování není spojeno pouze s krizovým, ale také rizikovým/bezpečnostním řízením, a proto by se „soft aspects“ i „hard aspects“ měly vztahovat na obě dvě.
Forma a osnova dokumentu - pracovní skupina souhlasila s vytvořením dokumentu, který bude vycházet ze struktury dokumentu připraveného JEG v roce 2008.
Základní součástí dokumentu budou:
1. Principy pro harmonizaci havarijního plánování pro havárie s možným vlivem na hraniční vody
2. Doporučení
V příloze dokumentu budou popsány principy obsažené v hlavním textu, bude vysvětlen jejich účel a bude podána detailnější informace o realizaci.
Další kroky pro přípravu prvního návrhu dokumentu:
Pracovní skupina souhlasila, že společně vytvoří soubor principů podle klíčových hledisek určených během schůzky do konce června 2011 a své návrhy zašle na sekretariát UNECE. Sekretariát provede shrnutí zaslaných námětů, uspořádá a následně rozešle členům pracovní skupiny k připomínkování. Připomínky budou uplatňovány členy pracovní skupiny do konce srpna 2011. První ucelený návrh bude diskutován pracovní skupinou na druhé schůzce, která se uskuteční jeden den v týdnu 12. – 16. září nebo 3. – 7. října.
Zpracoval: Ing. Bohumír D