Zpráva z druhého jednání „pracovní skupiny pro vztahy mezi ECHA, příslušnými orgány členských států a národními orgány pro prosazování (pracovní skupiny) fóra pro výměnu informací o prosazování Evropské agentury pro chemické látky (fóra)“
Účastník: RNDr. Oldřich Jarolím (Ř ČIŽP, odbor odpadového hospodářství, oddělení chemických látek)
Místo jednání: Evropská agentura pro chemické látky, Annankatu 18, Helsinky, Finsko
Datum: 18. - 20. 5. 2011
Účel jednání: účast na 2. jednání pracovní skupiny
Časový průběh cesty:
18. 5. 2011, 11:30 (SEČ) - odlet z Prahy - Ruzyně
18. 5. 2011, 14:10 (VEČ) - přílet do Helsinek - Vantaa
19. 5. 2011, 9:00 - 19:00 (VEČ) - zasedání pracovní skupiny
20. 5. 2011, 10:00 (VEČ) - odlet z Helsinek - Vantaa
20. 5. 2011, 11:30 (SEČ) - přílet do Prahy - Ruzyně
Zpráva o průběhu cesty:
1 Úvod
Jednání se zúčastnili členové pracovní skupiny (členové fóra z Rumunska, Norska, ČR a přizvaní experti z dalších zemí) společně se zástupci ECHA. Předsedkyně pracovní skupiny definovala základní cíle jednání – upravit inventář možných vztahů mezi ECHA, příslušnými orgány členských států a národními orgány pro prosazování (inventář). Jedná se vlastně o seznam všech interakcí (předávaných informací) mezi ECHA a členskými státy s údaji o typu předávané informace, způsobu předání, zainteresovaných stranách, právním základu atd. Podle upraveného inventáře bude připraven návrh pozičního dokumentu fóra k této otázce (přepracováním již existujícího startovního dokumentu). Zpracovaný inventář bude jeho přílohou.
2 Jednání pracovní skupiny
Ze začátku jednání byly diskutovány možné způsoby předávání informací. Bylo doporučeno, aby se jednalo o REACH IT nebo RIPE, pokud to bude možné. Systém CIRCA bude od září 2011 utlumen kvůli nedostatkům v zajištění bezpečnosti. Další (dočasnou) možností je používání kódovaných příloh e-mailů.
Byly postupně probírány položky inventáře. Bylo dosaženo shody v částech inventáře týkajících se registrací a hodnocení látek. Další části byly z časových důvodů odloženy k individuálnímu přepracování v duchu částí, které se podařilo stihnout. Části o omezování a povolování připraví RNDr. Jarolím a části o nařízení CLP připraví přizvaní experti do 2.6.2011. Tyto části inventáře neprobrané na jednání budou připomínkovány po dopracování v průběhu června. Návrhy zaměstnanců ECHA na doplnění inventáře byly ve většině případů odmítnuty kvůli jejich nízké relevanci.
Byly diskutovány i pomocné způsoby komunikace mezi ECHA a členskými státy. Jako jediný zajímavější nápad se jeví zřízení horké linky v ECHA pro potřeby národních orgánů pro prosazování.
Nizozemský zástupce a někteří přizvaní experti připraví minoritní pilotní projekt fóra, při kterém budou otestovány možnosti komunikace mezi ECHA a členskými státy v praxi. Operační fáze projektu proběhne na začátku roku 2012. Týkat se bude výhradních zástupců a výzkumu a vývoje zaměřeného na výrobky a postupy. Krátký manuál bude připraven přibližně do 6 týdnů.
Zpracoval: RNDr. Oldřich Jarolím