CESTOVNÍ ZPRÁVA
ze zahraniční pracovní cesty do Cambridge (Velká Británie)
Účel cesty: účast na semináři „CITES databáze UNEP-WCMC“ (United Nations
Environment Programme – World Conservation Monitoring Centre, Cambridge)
Termín cesty: 1.2. - 2.2.2011
Účastník cesty: Ing. Adriana Machálková, vedoucí odborný referent, Odbor mezinárodní
ochrany biodiverzity a CITES, Ředitelství ČIŽP
Anotace:
Ve dnech 1.2. - 2. 2. 2011 se v Cambridge v sídle UNEP-WCMC uskutečnilo školení určené pro výkonné, vědecké a kontrolní orgány CITES zaměřené na seznámení s databázemi a nástroji spravovanými UNEP-WCMC k podpoře naplňování úmluvy CITES (CITES Species Database, CITES Trade Database, Caviar Database, CITES dashboards, EPIX atd.). Součástí semináře byla kromě teoretických přednášek k výše uvedené problematice i praktická cvičení k analýze a hodnocení dat o obchodu s exempláři CITES za využití CITES databází UNEP-WCMC.
Zpráva o průběhu semináře
Úterý 1. 2. 2011
Přednášejícím po oba dny semináře byl Pablo Sinovas z UNEP-WCMC. V úvodu stručně představil CITES databáze spravované UNEP-WCMC, které byly následně podrobněji probírány v průběhu školení. Hlavními tématy semináře byly databáze CITES Trade Database a CITES Species Database.
Databáze UNEP-WCMC zaměřené na informace o ohrožených druzích lze na webu nalézt ve třech různých verzích:
1) UNEP-WCMC Species Database (http://www.unep-wcmc.org/isdb/Taxonomy/), která zahrnuje i ohrožené druhy, které nejsou chráněné úmluvou CITES či souvisejícím právem EU.
2) CITES Species Database (http://www.cites.org/eng/resources/species.html) která shrnuje informace o ohrožených druzích živočichů a rostlin chráněných úmluvou CITES.
3) EU Wildlife Trade Regulation Database (http://www.unep-wcmc.org/eu/Taxonomy/), jež poskytuje informace o druzích živočichů a rostlin uvedených v přílohách k nařízení Komise (EU) č. 706/2010. Celkem se jedná o více než 33000 druhů rostlin a živočichů chráněných úmluvou CITES a souvisejícím právem EU. Databázi spravuje UNEP-WCMC za finanční podpory Evropské komise. Vzhledem ke skutečnosti, že všichni z účastníků semináře pocházeli z členských států EU, byla následně probrána podrobněji právě tato databáze. Z této databáze lze rovněž vyexportovat seznam druhů (rozdělený do skupin a podle řazení do příloh EU), jejichž obchod je regulován právem EU či ověřit, jestli prověřovaný druh nepodléhá restrikcím pro dovoz do EU.
Důležitou součástí výše uvedené databáze je i elektronická knihovna dokumentů (E-library). Zde se dají vyhledávat různé užitečné informace o chráněných druzích a to podle názvu druhu, země nebo druhu jednání, na kterém se o daném druhu diskutovalo (např. Konference smluvních stran - CoP, Vědecká prověřovací skupina - SRG atd.). Strategické informace elektronické knihovny z neveřejných jednání jsou dostupné jen pro registrované uživatele z řad výkonných, vědeckých a kontrolních orgánů CITES. Žádost o registraci se zasílá na UNEP-WCMC na e-mailovou adresu: species@unep-wcmc.org.
Po teoretické přednášce následovala praktická cvičení, na nichž si účastníci vyzkoušeli práci s databází při získávání informací k ohroženým druhům, ověřování legálnosti obchodu s ohroženými druhy apod.
První den semináře byl uzavřen teoretickým úvodem do práce s databází o obchodu s ohroženými druhy CITES, tzv. CITES Trade Database. Tato databáze spravovaná UNEP-WCMC zaznamenává obchod (dovozy, vývozy a zpětné vývozy) s exempláři ohrožených druhů chráněných úmluvou CITES, a to na základě výročních zpráv CITES jednotlivých členských států úmluvy. Do databáze se lze dostat prostřednictvím internetového odkazu:
http://www.unep-wcmc.org/citestrade/trade.cfm. Před vlastní prací s databází je nutno se zaregistrovat. Návod pro práci s databází lze nalézt pod odkazem: http://www.unep-wcmc.org/citestrade/docs/CITESTradeDatabaseGuide_v7.pdf
Informace o obchodu s ohroženými druhy se dají filtrovat podle rozsahu let sledovaného období, druhu, příp. rodu, dovážející či vyvážející země, popisu exempláře (např. živý ex., trofej atd.), původu exempláře (např. narozený a odchovaný v zajetí, z volné přírody atd.) nebo účelu dovozu (např. obchod, chov v zajetí, zoologické zahrady atd.). Výstupy z analýz obchodu lze zobrazit přímo ve webovém prohlížeči nebo data exportovat ve formátu csv (comma separated value) do tabulkového procesoru jako je např. Excel a pak s nimi dál pracovat.
Středa 2. 2. 2011
Hlavní náplní druhého dne semináře byla praktická cvičení k analýze a hodnocení obchodu s ohroženými druhy za využití CITES Trade Database. K tomu byla využívána makra vytvořená UNEP-WCMC, která pomáhají převádět některé kódy k popisu zobrazených dat (např. místo kodů zemí se zobrazí přímo jejich název, dále jestli je uvedený stát součástí EU nebo ne, místo kódu popisu exempláře vlastní popis atd.). Uvedená makra jsou k dispozici na vyžádání. K finálnímu zpracování dat v rámci cvičení byly používány kontingenční tabulky (pivot tables). Z nich lze jednoduše získávat informace potřebné pro hodnocení obchodu (používá je např. UNEP-WCMC pro souhrnné analýzy o obchodu s ohroženými druhy) a požadované výstupy upravovat podle svých potřeb.
Následně byla stručně představena neveřejná databáze pro obchod s kaviárem (Caviar Database), do které mají členské státy za povinnost zaznamenávat informace o legálním i nelegálním obchodu s kaviárem jeseterovitých ryb, dále pak nástroj pro jednoduché získání přehledu o obchodu s ohroženými druhy formou grafů – CITES Trade Dashboards a pilotní projekt na UNEP-WCMC na výměnu dat o vydávaných dokladech CITES – EPIX (Electronic Permit Information eXchange). Do uvedeného projektu finančně podporovaného Evropskou komisí je aktivně zapojena i Česká republika, která jako první země poskytuje do této databáze prostřednictvím webových služeb data o svých vydaných povoleních CITES.
Cestovní zpráva předložena dne: 17.2.2011
Podpis účastníka cesty:
Cestovní zprávu schválil: