Zpráva ze semináře školitelů CLP a ze semináře národních koordinátorů společného projektu fóra pro výměnu informací o prosazování Evropské agentury pro chemické látky (fóra) REACH-EN-FORCE 2 (REF2)
Účastník: RNDr. Oldřich Jarolím (Ř ČIŽP, odbor odpadového hospodářství, oddělení chemických látek)
Spolucestující: Ing. Gabriela Peřinová, Mgr. Martin Marko
Místo jednání: Evropská agentura pro chemické látky, Annankatu 18, Helsinky, Finsko
Datum: 24. - 27. 1. 2011
Účel jednání: účast na semináři školitelů CLP a na semináři národních koordinátorů REF2
Časový průběh cesty:
24. 1. 2011, 17:00 (SEČ) - odlet z Prahy - Ruzyně
24. 1. 2011, 23:00 (VEČ) - přílet do Helsinek - Vantaa
25. 1. 2011, 9:00 - 17:00 (VEČ) - seminář školitelů CLP
26. 1. 2011, 9:00 - 17:15 (VEČ) - seminář národních koordinátorů REF2
27. 1. 2011, 9:45 (VEČ) - odlet z Helsinek - Vantaa
27. 1. 2011, 13:45 (SEČ) - přílet do Prahy - Ruzyně
Zpráva o průběhu cesty:
Seminář školitelů CLP
Informace o tomto semináři jsou součástí zprávy Mgr. Martina Marka z této zahraniční služební cesty.
Seminář národních koordinátorů REF2
1 Úvod
V úvodních příspěvcích vystoupili Ulrike Kowalski (předsedkyně sekretariátu fóra) a Nikolai Savov (předseda pracovní skupiny pro REF2). Národní koordinátoři jsou zodpovědní za implementaci projektu v jednotlivých členských státech. Je doporučováno provést minimálně 20 kontrol REF2 v jednom členském státě. Kontroly REF2 jsou zaměřeny na následné uživatele (NU) – formulátory směsí a jejich povinnosti zejména k předávání informací v dodavatelském řetězci, bezpečnostním listům a registraci látek a oznámení klasifikace látek (pokud budou zároveň i výrobci nebo dovozci). Z každé kontroly bude zpracován dotazník, který je součástí návodu k projektu REF2.
2 Blok o povinnostech NU
Byly představeny současné povinnosti následných uživatelů z nařízení REACH. Nejdříve byly popsány povinnosti k bezpečnostním listů zejména v přechodovém období, kdy je postupně zaváděno nařízení CLP. Bylo konstatováno, že je možná příliš brzo na striktní kontroly předávání informací z registrací v dodavatelském řetězci.
3 Dotazník pro kontroly v rámci REF2
Byl představen celý dotazník pro REF2. K jeho vyplňování bude muset občas inspektor použít systém k přístupu RIPE. Dotazník by měl být přeložen do všech oficiálních jazyků, neví se ale přesně v kterém termínu. Překladatelé ECHA jsou v současné době zahlceni jinými úkoly. Část kontrol by bylo vhodné provádět ve spolupráci s národními úřady inspekce bezpečnosti práce (cílem je spíše šířit povědomí o povinnostech plynoucích z článku 37 nařízení REACH a ne je striktně vymáhat).
4 RIPE a dočasné řešení pro výměnu citlivých informací
Se spuštěním systému RIPE se počítá na červen 2011. Dočasný systém pro výměnu citlivých informací mezi státy je založen na zasílání šifrovaných příloh emailů (stejný systém je nyní používán na ČIŽP pro výměnu informací o předregistraci látek).
5 Případové studie
V několika případových studiích si národní koordinátoři vyzkoušeli vyplňování dotazníků při řešení fiktivní kontroly společnosti. Z těchto cvičení vyplynulo, že pro následné kontroly nebude vyplňován nový dotazník, že každá sekce musí být vyplněna (např. i označením „nekontrolováno“) a že bod 5.2 dotazníku se týká bezpečnostních listů, které jsou dodávány kontrolované společnosti.
Zpracoval: RNDr. Oldřich Jarolím