Zpráva ze semináře školitelů CLP
Účastníci: Mgr. Martin Marko, RNDr. Oldřich Jarolím (Ř-ČIŽP, odbor odpadového hospodářství, oddělení chemických látek), Ing. Gabriela Peřinová (referát chemických látek, OI Havlíčkův Brod)
Místo jednání: ECHA, Annankatu 18, Helsinky, Finsko
Datum: 24. - 26. 1. 2011
Účel jednání: účast na semináři školitelů CLP
Časový průběh cesty:
24. 1. 2011, 17:00 (SEČ) - odlet z Prahy - Ruzyně
24. 1. 2011, 23:00 (VEČ) - přílet do Helsinek - Vantaa
25. 1. 2011, 9:00 - 17:00 (VEČ) - seminář školitelů CLP
26. 1. 2011, 9:30 (VEČ) - odlet z Helsinek - Vantaa
26. 1. 2011, 15:30 (SEČ) - přílet do Prahy - Ruzyně
Zpráva o průběhu cesty:
Seminář školitelů CLP
1 Úvod
Seminář zahájila a dále provázela Tasoula Kyprianidou-Leontidou z Kypru. Hlavním cílem této akce bylo poskytnout účastníků informace, které mohou dále využít pro plánování školení CLP na národní úrovni.
Hlavní body semináře:
-
informace týkající se nařízení CLP využitelné pro školení inspektorů
-
případové studie
-
využití dosavadních materiálů členských států pro školící účely
2 Teoretická čás programu (dopoledne)
Nařízení CLP - Colin Smith, Irsko (Health and Safety Authority)
Příspěvek zaměřený na stručné představení nařízení CLP, povinností vyplývajících z nařízení CLP, definice a jednotlivé role aktérů, na než se toto nařízení vztahuje a přehled klíčových období, pro které jsou dané povinnosti platné.
Klasifikace látek podle CLP - Colin Smith, Irsko (Health and Safety Authority)
Příspěvek zaměřený na způsoby klasifikace látek do tříd a kategorií nebezpečnosti podle typu nebezpečných vlastností (fyzikálně-chemické, nebezpečné pro zdraví člověka, nebezpečné pro životní prostředí, nebezpečné pro ozonovou vrstvu). Představení základních kroků klasifikace látek dle CLP.
Klasifikace směsí podle CLP – Susanna Norrthon Rissberg, Švédsko (KEMI)
Základní představení způsobů klasifikace směsí podle nařízení CLP. Prezentace byla zaměřena na klasifikaci směsí dle tříd a kategorií nebezpečnosti, dále na nová kritéria – zejména nové koncentrační limity látek ve směsi a různé metody výpočtu klasifikace směsí. Součástí prezentace byl i názorný příklad výpočtu klasifikace směsi z hlediska aktuní toxicity jak ve vztahu k nařízení CLP, tak směrnici DPD.
Označování, balení, bezpečnostní listy - Kristīne Kazerovska, Lotyšsko (Health Insp.)
Prezentace zaměřená na požadvky týkající se povinných prvků balení a označování látek a směsí dle požadavků nařízení CLP: identifikátory výrobku, výstražné symboly, signální slova, H-věty, P-věty, doplňující informace.
Povinnost podávat ECHA oznámení do seznamu klasifikací a označení – Eugen Anwander, Rakousko (Vorarlberg State Government Austria)
Příspěvek zaměřený na oznamování informací do seznamu klasifikací a označení dle CLP. Podle článku 42 tohoto nařízení je oznamovací povinnost vyžadována u všech nebezpečných chemických látek uváděných na trh (včetně dovozu), látek podléhajících registraci podle nařízení REACH a látek z tabulky 3.1 přílohy VI. Nařízení CLP. Na oznamování těchto látek se na rozdíl od požadavku na registrace nad 1 tunu dle nařízení REACH nevztahují hmotnostní limity. Povinnost oznamovat se dále vztahuje na látky ve směsích (přesahují-li limity stanovené nařízením CLP nebo směrnicí 1999/45/ES). Seznam oznámených látek bude k dispozici na stránkách ECHA (www.echa.eu) v první polovině roku 2011. Oznamování se provádí prostřednictvím aplikace REACH-IT (v průběhu léta 2011 také prostřednictvím RIPE).
3 Praktická část programu (odpoledne)
Praktická část byla věnována příkladům z praxe (problematika klasifikace, balení a označování látek a směsí dle CLP a povinností dle nařízení REACH). Přítomní byly rozděleni do několika skupin a řešili společně vybrané případové studie. Celkem bylo řešeno 10 příkladů, jejich výsledky byly jednotlivými skupinami prezentovány v závěru semináře. Výsledky budou dále poskytnuty agenturou ECHA v elektronické podobě. 2 příklady byly zadány pro samostatné vyřešení. Výsledky těchto příkladů již byly zaslány podle požadavku do agentury ECHA.
4 Závěr
Seminář školitelů byl významným přínosem z hlediska poskytnutých informací, přednášek a materiálů pro další školící aktivity na národní úrovni. Získané materiály budou přeloženy zúčastněnými pracovníky pro školící účely.
Zpracoval: Mgr. Martin Marko