Účastníci: Martin Baranyai (ČIŽP)
Místo jednání: Hotel Palazzio Zichy, Budapešť, Maďarsko
Datum: 24.-25.11.2010
Účel jednání: Úvodní zasedání nové evropské sítě Themis, zaměřené na nezákonné těžby dříví a kriminalitu v životním prostředí v kandidátských zemích
Anotace (stručný výsledek cesty):
Na konferenci v Budapešti byla založena nová neformální síť THEMIS, která by měla zajistit spolupráci mezi úřady zajišťujícími implementaci a prosazování práva na úseku ochrany přírody a lesnictví v kandidátských zemích EU: Albánie, Bosna a Hercegovina, Makedonie, Kosovo, Černá Hora, Srbsko, Chorvatsko a Turecko. Hlavním zaměřením sítě je zlepšení efektivity prosazování práva v boji proti nezákonným těžbám dříví a kriminalitě v životním prostředí. Založení nové sítě vzniklo za finanční podpory od vlády Belgie, Kanadské agentury pro mezinárodní rozvoj a Finského ministerstva zahraničních věcí.
Konference probíhala dle přiloženého programu (viz příloha č.1):
1. Jednání zahájil maďarský ombudsman pro budoucí generace Dr. Sandor Fulop, který zdůraznil rozsah přírodních katastrof v posledním období, které přesahují hranice jednotlivých států. Mnohé přírodní jevy jsou negativně ovlivněny činností člověka, který svou činností může způsobit nevratné změny na životním prostředí.
2. Mihail Dimovski za Regionální centrum životního prostředí Szentendre (REC) informoval o záměru založení nové sítě, pro kterou se podařilo získat finanční podporu vzniku nové sítě od vlády Belgie, Kanadské agentury pro mezinárodní rozvoj a Finského ministerstva zahraničních věcí. Cílem konference je založení nové neformální sítě pro balkánské země a Turecko v zájmu posílení boje proti nezákonným těžbám a kriminalitě ŽP v tomto regionu.
3. Ernst Shulte z Evropské komise (DG Environment) prezentoval zásady lesnické politiky EU (mimo FLEG/FLEGT). Zdůraznil, že lesnictví je v souladu s principem subsidiarity plně v kompetenci členských států EU. Oblast ochrany přírody je z úrovně EU regulována zejména dvěma směrnicemi – tzv. Směrnicemi o stanovištích a Ptačí směrnice. V období 2007 – 2013 je finanční podpora pro lesnictví členských států z fondu EAFRD (European Agricultural Fund for Rural Development) v rozsahu 16 miliard Eur, přičemž podpora soustavy Natura 2000 činí 42,7 miliard Euro (44% EAFRD). Představil nové nařízení č. 995/2010, které bylo zveřejněno před několika týdny a zavádí nové povinnosti hospodářských subjektů při uvádění dříví na trh EU v zájmu omezení nezákonných těžeb.
4. Ralph Ridder z Evropského lesnického institutu informoval o Evropském akčním plánu FLEGT (Forest Law Enforcement, Governance and Trade). Dle studie z roku 1990 byly ztráty způsobené nezákonnými těžbami v rozsahu 10 miliard Eur ročně. V roce 2003 byl založen akční plán FLEGT, který na základě odpovědnosti EU jako jednoho z největších spotřebitelů dříví představil nástroje EU v zájmu globálního omezení nezákonných těžeb. EU zahájila vyjednávání tzv. dobrovolných partnerských dohod (VPA) s vybranými zeměmi tropického pásma, které mají zlepšit jejich lesnické hospodaření a správu při těžbách dříví prostřednictvím licenčních schémat. Dále představil nové nařízení č. 995/2010, které nabývá účinnosti 2.12.2010 a mělo by být v členských státech implementováno do 3.3.2013. Podrobnosti lze najít na www.euflegt.efi.int .
5. Alexander Slenzak ze Světové banky, Sekce pro Evropu a Střední Asii, informoval o procesu FLEG (Forest Law Enforcement and Governance) a regionálním programu ENPI FLEG. V jednotlivých regionech byly zorganizovány ministerské konference, přičemž pro Evropu a Severní Asii se konference konala v listopadu 2005 v Rusku, St. Petersburku, kde byl přijat program pro zlepšení prosazování práva v lesnictví v zemích bývalého Sovětského svazu na roky 2008 až 2011. Podrobnosti lze najít na www.enpi-fleg.org . Připravuje se školení lesních strážců a příručka pro prevenci a dokumentaci nezákonných těžeb.
6. Patrice Talla z Organizace spojených národů pro zemědělství a výživu (FAO) informoval o aktivitách lesnického sektoru a boji proti nezákonným těžbám. Snaží se o zapojení různých zájmových skupin, přičemž poskytují právní servis na základě požadavků jednotlivých států (analýzy a návrhy na zlepšení národního práva). Ve většině zemí je potřeba posílit kapacity lesnických úřadů v zájmu zajištění prosazování práva, přičemž je vhodné spolupracovat s veřejností i se soukromým sektorem.
7. Norbert Winkler a Zuzana Rathonyi z regionálního úřadu FAO pro střední a východní Evropu (SEU) v Budapešti informovali o aktivitách tohoto úřadu v oblasti lesnictví, kterými se zabývá zvláštní výbor pro lesnictví (COFO). Lesnická strategie FAO byla projednána v roce 2006 ve Zvolenu, poté byly zvoleny priority na jednání v Římě v říjnu 2008. Aktuální informace lze najít na www.fao.org/regional/seur .
8. Emil Lindemulder z Interpolu informoval o metodách vyšetřování nezákonných těžeb, které Interpol považuje za závažnou oblast kriminality ŽP, která je často spojena s organizovaným zločinem přesahujícím hranice jednotlivých zemí. Nezákonné těžby přesahují problematiku lesnického sektoru, ale zahrnuje ekonomickou a sociální situaci v jednotlivých zemích, míru korupce atd., proto analýza situace musí být komplexní. Aktuální informace lze najít na www.interpol.int . V rámci nové sítě Themis doporučil zaměřit se na zlepšení prosazování práva na Balkáně, analýzu situace a školení pracovníků
9. Jo Gerardu informoval o aktivitách sítě INECE v zájmu omezení kriminality životního prostředí, přičemž konkrétní spolupráci prezentoval na projektu koordinovaných kontrol námořních přístavů. Problematika nezákonných těžeb byla projednána na konferenci INECE v Marakéši v roce 2007 a lesům by měla být věnována pozornost na nadcházející 9.konferenci INECE, která se bude konat v červnu 2011 v kanadském Whistleru.
10. Tsvetelina Filipova z REC informovala o evropské směrnici o kriminalitě v životním prostředí 2008/99/EEC, u které je stanoven termín pro transpozici do národních předpisů do 26.12.2010. Základy této směrnice jsou v dohodě o ochraně ŽP prostřednictvím trestního práva z roku 1998, dle které měly být řešeny nejzávažnější případy znečištění a poškození ŽP.
11. Martin Baranyai představil aktivity sítě GreenForce a možnosti budoucí spolupráce s novou sítí Themis, která by mohla být zaměřena na implementaci nového evropského nařízení č. 995/2010, které zavádí nové povinnosti hospodářských subjektů při uvádění dříví na trh EU v zájmu omezení nezákonných těžeb.
12. Stephanie von Meibom informovala o práci celosvětové nevládní organizace TRAFFIC na úseku boje proti nezákonným těžbám a kriminalitě při obchodování s ohroženými druhy. Tato síť byla založena v roce 1976 a má ředitelství v Cambridgi (www.traffic.org). Tato nevládní organizace se snaží pomáhat při implementaci Washingtonské úmluvy (CITES), ale zaměřuje se i na nezákonné těžby, přičemž sleduje vývoj situace u klíčových subjektů, např. Lacey Act v USA a akční plán FLEGT v EU. Katalin Kecse-Nagy doplnila prezentaci o informace ohledně poskytování právního servisu, budování kapacit a zajištění školení. Ve spolupráci s belgickými celníky založili systém EU-TWIX, který má 2 základní komponenty. Prvním je mailing list s kontakty na 520 úředníků v členských zemích EU a 97 úřadů a agentur zapojených do prosazování práva. Druhým je databáze s více než 31 tisíci záznamy o řešených případech v EU.
13. Anniko Nemeth prezentovala zprávu o nezákonných těžbách v zemích jihovýchodní Evropy, která byla zpracována v posledních osmi měsících. Výsledky jsou zveřejněny na webových stránkách http://illegallogging.rec.org/home.html . Lesnatost v těchto zemích je v průměru 40% (od 29% v Srbsku po 54% v Černé hoře), převládá veřejné vlastnictví lesa (99% v Albánii po 40% v Kosovu). Podíl lesnictví na HDP činí 0,5 až 8%. Rozsah nezákonných těžeb dle zprávy dosahoval největší rozsah v Albánii (9,3% těžeb, cca 28 400 m3), dále Bosně a Hercegovině (2,2 % těžeb, cca 41 200 m3), Srbsku a Černé Hoře (0,3 % těžeb, 9 150 m3). V rámci doporučení zpráva navrhuje zpřesnit právní a politický rámec lesnictví, posílit kapacity pro prosazování práva, koordinace činnosti mezi jednotlivými úřady, zpracovat návrh strategií a akčních plánů se stanovením národních priorit, ale i podpořit soukromé vlastníky lesa.
14. Cecile Monnier informovala o projektu zaměřeném na omezení nezákonných těžeb dříví na Ukrajině, v rámci kterého byla hodnocena situace prostřednictvím dotazníků a interview s různými subjekty. Lesnatost Ukrajiny je 15,7%, přičemž 99% lesů je ve vlastnictví státu, lesnictví se zde posílí 0,4% na HDP. Hospodaření na téměř 80% lesů je omezeno s ohledem na zájmy ochrany přírody, které požadují zejména omezení holosečí. Zástupce ukrajinské státní komise pro lesnictví zpochybnil některé údaje ve zprávě, zejména rozsah nezákonných těžeb. Dle jeho tvrzení se nezákonné těžby vyskytují na méně než 1% lesů, přičemž cca 1 milion ha lesů je certifikováno systémem FSC a situace v lesích se zlepšuje.
15. V úvodu druhého dne jednání proběhly workshopy ve dvou pracovních skupinách, kde se diskutovalo o doporučeních a náplni práce nové sítě o nezákonných těžbách a kriminalitě v ŽP na území Balkánu. Následně byl projednán a schválen návrh „Terms of Reference“ pro novou síť THEMIS, kde jsou zakotvena základní pravidla organizace, struktura a cíle, ze kterých vychází návrh tříletého pracovního programu.
Přílohy:
1. Programu úvodní konference sítě Themis
2. Prezentace aktivit sítě GreenForce