Místo konání : Německá republika, Waldhäuser, Neuschönau
Termín konání : 25.10. 2010
Účastníci (ČIŽP): Ing. Pavel Zima, Ing. Jaroslav Šimeček, Ing. Pavel Matoušek, Ing. Jan
Znojemský, Ing. Jan Klapuš, Ing. Leoš Urbánek, Ing. Václav Kasl, Ing.
Jiří Vítovský, Ing. Jan Staněk
Účel cesty : Zjištění zdravotního stavu lesních porostů jižních částí Bavorského národního parku, zvládání kůrovcové kalamity a získání poznatků boje proti kůrovcové kalamitě v Německé republice.
Průběh exkurze:
Spolu se zástupci OI OOL Plzeň a České Budějovice bylo provedeno v dopoledních hodinách zjišťování zdravotního stavu smrkových porostů v Bavorském národním parku. Zjišťování proběhlo formou pochůzky na vrchol Luzný (1373 m n.m.), ze kterého bylo možno vidět rozsáhlou kůrovcovou kalamitu jak na Německé, tak na České straně Šumavy (viz. přiložené foto). Díky příznivější jižní expozici lesů na Německé straně dochází zde k masivnímu přirozenému zmlazení smrčin s občasným náletem buku, javoru a jeřábu. Uvedené zjištění pozitivně koresponduje
s nepříznivým stavem v této části parku konstatovaný některými účastníky cesty cca před 10 lety.
V odpoledních hodinách bylo navštíveno město Neuschönau, kde se nachází nejdelší stezka
v korunách stromů na světě. Tato 1300 m dlouhá stezka vede ve výšce 8 až 25 m. Vrcholem této stezky je 44 m vysoká stromová věž, která obepíná tři 38 m vysoké jedle a jeden buk. Z vrcholu stromové věže bylo opět možno shlédnout stav lesů na bavorské i české straně. Ve kterém se díky již zmiňovaným podmínkám nachází hercinská směs dřevin.
Zprávu předložil : Ing. Pavel Zima