Cestovní zpráva ze zahraniční pracovní cesty
Účastníci: Lukáš Čermák, Martin Baranyai (ČIŽP)
Místo jednání: Washington D.C., USA
Datum: 18. – 25. září 2010
Účel jednání: Workshop v rámci projektu pro inspektory v oblasti životního prostředí mezi inspektoráty Višegrádské čtyřky (CZ, SK, HU, PL) a americkou agenturou pro životní prostředí
Anotace (stručný výsledek cesty):
1. Celkové shrnutí:
Na konferenci ministrů pro životní prostředí Višegrádské čtyřky (V4) v Krakově v červnu 2009 na závěr českého předsednictví v EU byl projednán a odsouhlasen záměr projektu, který měl za cíl porovnat zkušenosti při prosazování práva mezi zeměmi V4 a USA. Realizací projektu byla ministrem pověřena ČIŽP v září 2009. Na podzim byl záměr projektu představen na zasedání sítě INECE v Su-Čou, kde byl projekt předběžně odsouhlasen se zástupci americké agentury pro životní prostředí (US EPA). Poté byl věcný záměr projektu projednán s národními koordinátory zemí V4 na plenárním zasedání sítě IMPEL ve Stockholmu v prosinci 2009. Následně se do června 2010 upřesňoval tematický obsah, termíny workshopů, nominace expertů, způsob financování a logistika projektu. Na realizaci projektu přispělo každé MŽP zemí V4 částkou 10 000 Euro, takže výchozí rozpočet projektu činil 40 000 Euro.
Na základě rozsáhlé diskuse elektronickou poštou bylo stanoveno, že pracovní skupinu projektu budou tvořit zkušení inspektoři z každé země, přičemž nominace byly následující:
Stát |
Technická skupina – ekologické zátěže |
Zelená skupina – ochrana přírody a lesní hospodářství |
CZ |
Lukáš Čermák |
Martin Baranyai |
SK |
Katarína Velčeková |
Ivica Králiková |
HU |
Pál Várga |
András Bohm |
PL |
Jaroslav Gontek |
Maria Zachwatowicz |
USA |
Elliot Gilbert |
Rob Bryant |
Cílem projektu je srovnání zkušeností při prosazování práva v uvedených oblastech, vzájemné porovnání přístupu v podmínkách Střední Evropy a USA, definovaní dobrých praktik a případné návrhy na vylepšení národních systémů v jednotlivých zemích. První část projektu byla stanovena na září 2010 v USA, druhá etapa projektu v říjnu 2010 v Praze.
V rámci Washingtonského týdenního workshopu účastníci projektu vyslechli prezentace o způsobu prosazování práva v rámci následujících institucí:
a) technická skupina projednala problematiku likvidace ekologických zátěží na US EPA, přičemž v rámci venkovní exkurze navštívila čistírnu odpadních vod a skládku odpadů
b) zelená skupina byla seznámena v základních rysech s činností Úřadu pro lesnictví (U.S. Forest Service) a Správou národních parků (National Park Service), v rámci venkovní exkurze navštívila Národní park Shenandoah
Martin Baranyai v roli koordinátora projektu zodpovídá za zajištění logistiky a vyúčtování všech aktivit projektu v rámci sítě INECE, přičemž finanční prostředky V4 jsou uloženy v americkém institutu pro trvale udržitelný rozvoj (IGSD), kde je sekretariát sítě INECE.
2. Stručný přehled prezentací a aktivit v rámci workshopu
Pondělí 20.9.2010 dopoledne – US EPA Ariel Rios Building
2.1. Davis Jones (ředitel divize pro mezinárodní spolupráci US EPA), který ve spolupráci s ČIŽP zajišťoval přípravu projektu, přivítal účastníky a seznámil je s programem workshopu. US EPA připravila pro zástupce zemí V4 program, v rámci kterého se mohli na různých úřadech seznámit v základních rysech s americkým systémem prosazování práva na úseku životního prostředí. S ohledem na omezený časový rozsah nebylo možné zajistit detailní diskusi.
2.2. Elliot Gilberg (ředitel oddělení pro prosazování nápravy na znečištěných územích US EPA), který byl nominován jako expert pro následující workshop V4 projektu v Praze, představil 7 klíčových priorit US EPA a způsob spolupráce s 50 národními úřady jednotlivých států USA.
2.3. Anna Phillips (pracovnice US EPA pro spolupráci s EU) představila šest priorit (EPA Global Top Six) v mezinárodní spolupráci:
a) zlepšování kvality ovzduší d) zlepšení přístupu k čisté vodě
b) snížení používání toxických chemikálií e) klimatické změny a omezení polutantů
c) snížení množství elektronického odpadu f) budování silných institucí v oblasti ŽP
2.4. Nominovaní experti zemí V4 pro oblast ekologických zátěží v rámci krátkých prezentací ve stručnosti představili své národní systémy prosazování práva v uvedené oblasti a zároveň informovali o očekávaných přínosech z účasti na tomto projektu.
2.4.1. L.Čermák (CZ) z OI Olomouc představil organizaci ČIŽP a její historii, základní složkové zákony a ve stručnosti způsob řešení starých ekologických zátěží.
2.4.2. K.Velčeková (SK) z Oblastního inspektorátu Košice představila organizační strukturu a historii Slovenské inspekce životního prostředí. Zdůraznila, že Slovensko nemá prozatím samostatný zákon o ekologických zátěžích, takže se zde postupuje podle zákona o odpadech a zákona o vodách.
2.4.3. J.Gontek (PL) z Vojvodského inspektorátu ŽP Katovice obecně představil polský systém prosazování práva a zmínil se o konkrétní kauze „Tarnowskie Gory“, kde sanace ekologických zátěží dosud stála cca 100 milionů dolarů.
2.4.4. P.Várga (HU) představil Maďarskou inspekci životního prostředí, která v současnosti prochází reorganizací v důsledku sloučení Ministerstva životního prostředí s Ministerstvem pro místní rozvoj. Zvláštností je, že zde inspekce téměř 70% času věnuje vydávání povolení.
2.5. Ken Markowitz (výkonný ředitel sekretariátu sítě INECE) účastníky informoval o aktivitách a třech základních cílech globální sítě INECE: 1. zvyšování povědomí o prosazování práva, 2. posílení kapacit v regulačním cyklu, 3.tvoření a podpora regionálních a tematických sítí. Účastníkům kurzu byla předána příručka INECE o principech implementace a prosazování práva ŽP z dubna 2009. V současnosti mezi hlavní priority INECE patří bezpečnost přístavů a klimatická změna.
2.6. Richard Emory (právník divize pro mezinárodní spolupráci US EPA) informoval o historii US EPA a představil obecný přehled amerického systému prosazování práva ŽP, přičemž samostatně informoval o postupech v oblasti správních deliktů a kriminálních činů. Dle jeho prezentace předpisy USA v oblasti ŽP představují cca 20 000 stran ve sbírce zákonů, proto EPA cítila za potřebné zjednodušit legislativu a zpracovala samostatné přehledy relevantní legislativy pro jednotlivá odvětví podnikání, které je možné najít na webových stránkách EPA. U kriminálních činů největší potíže způsobuje povinnost dokázat úmysl. US EPA má zpracovanou matrici pro stanovení výši pokut, která by měla sjednotit stanovení výši pokut.
Pondělí 20.9.2010 odpoledne – US Forest Service (US FS)
2.7. Lara Peterson (specialista US FS pro Východní Evropu a Rusko) informovala o základních údajích lesnictví v USA. Vlastnictví půdy (včetně nelesní) zde dle představeného grafu zahrnuje 62% soukromých majetků, 32 % federálního majetku a 6 % veřejného majetku jednotlivých států USA. Lesnatost je 33 %. Z uvedeného podílu federální půdy 290 milionů ha se jedná o 8 % federálních lesů, které obhospodařuje US FS, ostatní půdu obhospodařují jiné instituce jako Správa národních parků, Kancelář pro indiánské záležitosti, Kancelář pro obhospodařování půdy apod. Dále představila následující priority USFS: 1. Požáry, 2.Neřízená rekreace, 3. Ztráta otevřeného prostoru, 4. Invazní druhy, 5. Klimatická změna, 6. Voda v lesích, 7. Děti v lesích
2.8. Gary Campbell (agent specialista senior US FS) oficiálně přivítal účastníky projektu V4 na půdě US FS a prezentoval základní informace o tomto úřadu. US FS má v současnosti 729 zaměstnanců v oblasti prosazování práva, přičemž cca 500 v terénu zajišťuje dohled nad cca 19 miliony ha federálních lesů a cca 200 zaměstnanců zajišťuje administrativní podporu. US FS vypracoval 7 typů příruček pro prosazování práva, které rozpracovávají federální zákoník USA. V porovnání s ČIŽP se US FS věnuje obecné kriminalitě v lesích, přičemž řeší i násilné trestné činy včetně vražd a drogovou problematiku.
2.9. Nominovaní experti zemí V4 pro oblast ekologických zátěží v rámci krátkých prezentací ve stručnosti představili své národní systémy prosazování práva v uvedené oblasti a zároveň informovali o očekávaných přínosech z účasti na tomto projektu.
2.9.1. M.Zachwatowicz (PL) jako poradkyně ministra ŽP informovala, že v Polsku převažuje státní vlastnictví lesa (80 %), přičemž prosazováním práva se zde zabývají zejména 3 úřady: 1. Úřad státních lesů, 2. Generální ředitelství lesů s lesními strážemi, 3. Generální ředitelství národních parků. Dále představila systém zvláště chráněných území a rozpory mezi zájmy lesnictví a ochranou přírody v Polsku.
2.9.2. I.Králiková (SK) z Oblastního inspektorátu Žilina představila předpisy v ochraně přírody na Slovensku, kde v chráněných územích je 72,6 % lesnatosti, v územích Natura 2000 dokonce až 86 %, takže je zde vyhrocená situace mezi lesními hospodáři a ochránci přírody. Slovenský systém ochrany přírody rozlišuje 5 stupňů ochrany.
2.9.3. M.Baranyai (CZ) z Oblastního inspektorátu Hradec Králové informoval o základních údajích českého lesnictví a rovněž ochrany přírody. Zároveň z mínil cíle a organizaci tohoto projektu, kde jako koordinátor zajišťuje vzájemnou komunikaci mezi jednotlivými subjekty. Vyzval účastníky projektu, aby včas reagovali na případné dotazy.
2.9.4. A.Bohm (HU) představil Maďarskou inspekci životního prostředí a její působnost v ochraně přírody, kde spolupracují s policií, celníky i veterinární správou. Lesnatost v Maďarsku je 19,8 % a je zde 10 národních parků. Ochraně přírody se na inspektorátu věnuje cca 150 zaměstnanců.
2.10. Robert Bryant (inspektor US FS, Payette, Idaho) informoval o konkrétní činnosti US FS v terénu při prosazování práva, kde již pracuje 23 let. Ve své prezentaci ukázal konkrétní případy, které v minulosti řešil US FS, např. omezení pěstování marihuany, vraždy a násilné činy v lesích, nezákonné těžby ve federálních lesích, ochrana hranic USA v zalesněných územích, nezákonné doprovody lovců. Závažnosti uvedených činů odpovídá i technické vybavení venkovních pracovníků US FS, kteří běžně nocí zbraň na svou ochranu.
Úterý 21.9.2010 dopoledne – US EPA Ariel Rios Building
2.11. David Mc Intosh (vedoucí mezivládní kanceláře) informoval o zásadách fungování federálního systému USA. Mezivládní kancelář US EPA komunikuje s jednotlivými státy USA při vyjednávání limitů pro různé oblasti ŽP. US EPA stanovuje národní standardy, které jsou minimálním limitem, které mohou být v jednotlivých státech USA zpřísněny. Dále se tato kancelář snaží vypořádat s politickým tlakem, když se různé subjekty prostřednictvím kongresmanů snaží ovlivnit legislativu ŽP. Obecně jsou severní státy USA více progresivní v otázkách ŽP než jižní státy, kde převládá skepticizmus.
2.12. Arvin Genesan, poradce kongresmana pro ŽP, informoval o způsobu tvorby práva v kongresu a ovlivňování politiků. Základním cílem je obrana před extrémními požadavky na změny legislativy. V senátu obhájení práva menšin zajišťuje zastoupení jednotlivých států, kde bez ohledy na velikost či početnost obyvatel má každý stát 2 zástupce a pro odsouhlasení návrhu změn je nutné dosáhnout většinovou podporu při hlasování. V listopady budou nové volby, takže je možné, že dojde k přehodnocení priorit ve všech oblastech včetně ŽP.
Úterý 21.9.2010 dopoledne – US Capitol
2.13. Na úvod návštěvy byl promítnut film o historii vzniku budovy Kapitolu, kde vzniká legislativa USA. Budova Kapitolu je místem schůzí zákonodárného sboru Spojených států amerických, sestávajícího se ze Sněmovny reprezentantů a Senátu. Roku 1791 postoupil stát Maryland část území pro vytvoření District of Columbia, kde bylo založeno nové hlavní město USA Washington D. C. Projekt vytvořil roku 1793 skotský lékař, fyzik a amatérský architekt Dr. William Thornton. Jeho návrh představoval centrální klenutou budovy doplněnou o dvě křídla. Základní kámen ke stavbě byl položen roku 1793 samotným Georgem Washingtonem.
Úterý 21.9.2010 odpoledne – zelená skupina – US Forest Service
2.14. Rudy D´Alessandro (koordinátor kanceláře pro mezinárodní záležitosti pro Asii a Pacifik ze Správy národních parků) informoval o působnosti Správy národních parků, která kromě péče o přírodní zdroje zajišťuje i péči o kulturní památky. Správa má 20 000 zaměstnanců, navíc pomáhá 150 000 dobrovolníků. Správa má i mezinárodní program pro dobrovolníky, přičemž u zájemců ze zahraničí prověřuje jazykové znalosti. V ochraně přírody správa spolupracuje s lokálními komunitami. Zmínil výzkum ve spolupráci s 25 univerzitami, kdy byl zaznamenán trend zkracování pobytu návštěvníků v národních parcích – před 50 lety rodiny trávily v parcích několik dnů, v současnosti návštěvníci v parcích tráví průměrně pouze 4 hodiny.
2.15. Robert Bryant (inspektor US FS, Payette, Idaho) promítl film o krádežích dříví ve federálních lesích, který je využíván při školení strážců. Ve filmu byly zobrazeny některé metody krádeží dříví ve federálních lesích a způsob jejich odhalování. Jednalo se zejména o posunování hranic území těžby v rozporu z kontraktem, falešné značky na hraničních stromech, falšování listin a překládání označeného dříví na odvozních soupravách. Pro dokazování je kromě venkovních pochůzek po těžbě vyznačených lokalit i využíván letecký monitoring, natáčení pohybu dříví na skladech apod. Z diskuse mimo jiné vyplynulo, že pokud zde zjistí srub postavený z nelegálně vytěženého dříví, lze ho zkonfiskovat.
Úterý 21.9.2010 odpoledne – technická skupina– US EPA Ariel Rios Building
2.16. Kenneth Harmon (Attorney, Compliance assistance and sector programs division) prezentoval způsoby seznamování veřejnosti, samospráv i nevládních organizací s principy, nástroji a dalšími technickými řešeními, která vedou k prosazování práva v životním prostředí. EPA's Compliance Assistance Program je v tomto systému jedním ze základních nástrojů získávání a předávání informací o ŽP, spolu s prováděním pravidelných inspekcí, šetřením podnětů, vymáháním práva a dobrovolnými programy.
2.17. Peter Raack (Attorney, Office of Enforcement) prezentoval případovou studii řešení nedovoleného nakládání s nebezpečným nebo kontaminovaným odpadem. Na základě modelového případu byl demonstrován postup získávání důkazů, prokazování porušení zákona, vedení evidence, vzorkování, vyhodnocení , sankce atd.
2.18. Elliot Gilberg (Director, EPA Office of site remediation enforcement) přednesl prezentaci s informacemi o způsobech financování sanací historicky kontaminovaných míst a vymáhání plnění vydaných rozhodnutí.
2.19. Paul Borst (Leader, Measures and Analysis team, Office of compliance) prezentoval přístupy k stanovování limitních hodnot kontaminantů v životním prostřední na základě dostupných analytických dat emisí, výsledků toxikologických studií a očekávaných přínosů pro lidské zdraví a životní prostředí.
Středa 22.9.2010 – US EPA Ariel Rios Building – základní školení pro inspektory US EPA
National Enforcement Training Institute (NETI)
2.20. Mike Walker (Acting Director, NETI) provedl úvodní seznámení účastníků se základními principy inspekční činnosti, působností orgánů na federální a státní úrovni a prezentoval nezbytnost spolupráce mezi jednotlivými složkami státní moci.
2.21. Dana Skotsky (NETI) seznámila účastníky se základními legislativními principy a nástroji práva životního prostředí. Bylo vysvětleno jakým způsobem tyto nástroje využívat aby nedošlo ke kolizi zájmů a cílů inspekční činnosti.
2.22. Ken Gigliello (NETI) prezentoval důvody využívání služebních průkazů inspektorů a bezpečnostní rizika spojená s jejich držením. Dále se zaměřil na etickou otázku inspekční činnosti s důrazem na získávání důkazů. Dále se věnoval také předcházení rizik nařčení, úplatků apod.
2.23. John Pravit (NETI) prezentoval způsob přípravy inspekční činnosti. Její plánování, studium materiálů před vlastní kontrolou a na základě takto zjištěných informací zajištění nezbytných pomůcek, které umožní precizní provedení kontrolní činnosti, záískání důkazního materiálu a úspěšné završení případu.
2.24. Davis Jones a Helene Ambrosina (US EPA, NETI) prezentovali jaké druhy důkazních materiálů leze v průběhu inspekční činnosti získat k úspěšnému završení případu. Zároveň kladli důraz na jejich provázanost a vzájemnou podporu, která zvyšuje jejich váhu v případě rozhodování odvolacího soudu.
Čtvrtek 23.9.2010 – zelená skupina – Národní park Shenandoah
2.25. Karen Beck-Herzog (manažerka NP pro styk s veřejností) představila základní údaje o Národním parku Shenandoah, který se nachází v části pohoří Blue Ridge Mountains ve státě Virginie. Park je svým tvarem dlouhý a úzký, ze západní strany jej ohraničuje řeka Shenandoah, z východní strany pohoří Virginia Piedmont. I když mezi významné prvky parku patří panoramatická silnice Skyline Drive, je téměř 40 % parku (tj. 332 km2) klasifikováno jako divočina a zařazeno do systému National Wilderness Preservation System. Nejvyšším vrcholem parku je hora Hawksbill o výšce 1235 m n. m. Záměr vzniku park byl projednán v roce 1926, ale dle práva byl ustaven až 26.12.1935. Před vznikem parku byla oblast zemědělsky obhospodařována, dosud jsou tu ještě zbytky starých farem. Park poskytuje četné zázemí pro turisty. Na jeho území se nachází řada kempů, z nichž většina je otevřena během dubna až listopadu. Většina zaměstnanců NP zajišťuje provoz turistických center. Rangerka Caroline Hager, která po 29 letech praxe pracuje jako supervisor 20 rangerů, informovala o způsobech prosazování práva při dohledu přímo v terénu. Zmínila případy pytláctví, kdy se jako důkaz kromě jiného využívají vzorky usmrcené zvěře pro DNA. Dále zmínila případy nezákonného táboření mimo vyznačená místa, občas se zde vyskytují i nezákonné těžby dříví.
Čtvrtek 23.9.2010 – technická skupina – čistírna odpadních vod (ČOV) a skládka odpadů
2.26. Všichni členové technické sekce v doprovodu Davise Jonese se zúčastnili prohlídky ČOV „Blue plains“ sloužící pro aglomeraci Washington , D.C., Alexandria, Crystal City. Jedná se o čtyřstupňovou ČOV se stupněm denitrifikačním a a stupněm pro odstranění fosfátů. přečištěné vody jsou vypouštěny do řeky Potomac, kaly jsou ukládány na skládku nebezpečného odpadu.
Po návštěvě ČOV pokračoval technická sekce prohlídkou uzavřené skládky komunálních odpadů I-95 ve Fairfaxu. Skládka byla v provozu cca od 60 let a dodatečně byla technologicky zabezpečena svrchní těsnící vrstvou. Na skládce je v současnosti deponován již jen popel z provozované spalovny odpadů a je zde provozován sběrný a třídící dvůr komunálních odpadů. Monitorovací systém je dle rozhodnutí sledován po dobu 30 let či do doby ustálení sledovaných ukazatelů a stabilizace tělesa skládky.
Pátek 24.9.2010 dopoledne – US Department of Justice
2.27. Tom Sowers informoval o organizačním uspořádáni ministerstva spravedlnosti, kde se otázkám životního prostředí v souladu s federálními předpisy USA věnuje divize zdrojů životního prostředí, která se dělí na jednotlivé sekce (např. sekce přírodních zdrojů, sekce prosazování práva, kriminální sekce, odvolací sekce, sekce ochrany indiánských území). Ministerstvo spolupracuje s regionálními úřady v rámci správních deliktů.
2.28. Lara Thompson prezentovala postupy při případech porušování vodního zákona a zákona o nebezpečném odpadu, přičemž ministerstvo usměrňuje činnost US EPA na základě iniciativ z místních komunit. Ministerstvo v tomto směru řeší cca 5-6 významných případů, přičemž projednává věc se svědky, ale i u kulatého stolu se všemi zainteresovanými subjekty, aby se dosáhlo uspokojivé řešení ve směru snížení rizika pro ŽP. Průběh jedné kauzy dokumentovala na případu rekultivace údolí, která byla zavalena po důlní činnosti a z navážky se vyluhovaly škodlivé látky, následně se zde podařilo prosadit čištění vod.
2.29. Michael Mc Nulty informoval o kauzách ohrožení přírodních zdrojů, o které pečují federální agentury jako US FS, Správa národních parků, Správa přírodních zdrojů a rybářství. Jedná se o problematiku migrujícího ptactva, ohrožených druhů, rezervací. Ministerstvo řeší významné případy poškození ŽP, jako jsou úniky znečištění do přírodního prostředí a havárie, například skladování sudů s DDT v oceánu, které po 25 letech uvolnili svůj obsah. Jako problematické se v praxi jeví požadovat opatření k obnově k výchozímu stavu, protože je obtížné definovat onen výchozí stav.
2.30. Jenifer Whitfield informovala o kriminálním prosazování práva ŽP, kde je nutné prokázat úmysl, že pachatel si byl vědom porušování zákonů. Nedbalostní činy na základě neznalosti zákona se složitě projednávají jako kriminální případy. Postup dokumentoval na případu laguny odpadu u drůbežárny, kde byly zjištěny více než metrové nánosy slepičino trusu ve vodotečích v okolí, takže musela proběhnout nákladná dekontaminace území.
2.31. Rocky J.Piaggione informoval o zákonu „Lacey Act“ z roku 1900, pojmenovaném podle senátora jménem J.Lacey, který tvoří historický základ mezinárodní ochrany přírodních zdrojů a zahrnuje problematiku CITES (obchodování s ohroženými druhy), ale i pytláctví. V roce 2008 byl tento zákon doplněn o problematiku postihu obchodování s dřívím z nezákonných těžeb, což je zajímavé s ohledem na akční program Evropské Unie FLEGT, v rámci kterého Evropský Parlament letos schválil nové nařízení, dle kterého by měly členské státy včetně ČR implementovat ustanovení týkající se povinností hospodářských subjektů při obchodování s dřívím a dřevařskými subjekty.
Pátek 24.9.2010 dopoledne – US Forest Service
2.32. Nina Sawransky z Národní správy parků zahájila poslední jednání workshopu ve Washingtonu D.C., kde byl vyhodnocen průběh pětidenního workshopu. S ohledem na četnost prezentací v poměrně krátkém čase nebyla možná podrobnější diskuse, členové dostali část prezentací vytištěných a většinu v elektronické podobě na CD. Organizátoři připravili expertům zemí V4 možnost v rychlosti nahlédnout na proces tvorby legislativy v oblasti ŽP, jakož i její implementace a prosazování při porušování práva.
M.Baranyai poděkoval americkým organizátorům za jejich práci a informoval o přípravě druhé části projektu, který se bude konat v termínu 18.-21.října 2010 v Praze. Vyzval experty zemí V4, aby mu zaslali doplněné odpovědi na dotazníky projekty do 8.10.2010, přičemž z odpovědí bude vycházet diskuse o definování dobrých praktik, případná doporučení na zlepšení národních systémů a následně i závěrečná zpráva projektu.
3. Předběžné závěry:
S ohledem na nový model financování projektu je ze strany sekretariátu INECE věnována vysoká pozornost, stručná zpráva o workshopu ve Washingtonu D.C. byla zveřejněna na webových stránkách INECE http://inece.org/news.html již 28.9.2010. Sekretariát INECE vyzval M.Baranyaie jako koordinátora projektu V4 k prezentaci o realizaci projektu na říjnovém zasedání Výkonného a plánovacího výboru INECE v Paříži 11.-12.10.2010.
Účastníci projektu obdrželi CD s jednotlivými prezentacemi, které bude doplněno o prezentace pražské části projektu. Nominovaní experti V4 by měli následně předat své poznatky a odsouhlasená doporučení svým kolegům v domovských organizacích, aby se zajistilo předání zkušeností jako nejcennější výstup z tohoto projektu.
Příloha: 1. Program workshopu ve Washingtonu D.C.
2. Výtisk prezentace L.Čermáka
3. Výtisk prezentace M.Baranyaie
Výtisky prezentací a CD s prezentovanými materiály jsou k dispozici u účastníků cesty
Cestovní zpráva předložena dne: 4.10.2010
Podpisy účastníků pracovní cesty:
Cestovní zprávu schválil:
Dne: