Zpráva ze zahraniční služební cesty
Místo konání : Slovensko, SIŽP Košice, VLM SR, s.p. o.z. Kamenica nad Cirochou, NP Poloniny
Nová Sedlica, TANAP Tatranská Štrba, VLM SR, s.p. o.z. Kežmarok
Termín konání : 30.8.- 3.9. 2010
Účastníci (ČIŽP): Ing. Pavel Zima, Ing. Jaroslav Šimeček, Ing. Pavel Matoušek, Ing. Aleš Dostál
Účel cesty : Setkání se zástupci SIŽP a následná výměna zkušeností, jednání se zástupci VLM SR
s.p., o.z. Kamenica nad Cirochou, exkurze a jednání v NP Poloniny. Jednání
se zástupci TANAPu ohledně vzniklé rozsáhlé kůrovcové kalamity, exkurze v Levočských
vrších u VLM SR s.p. o.z. Kežmarok a jejich zvládání kůrovcové kalamity.
Den 1.
Jednání se SIŽP. Jednání se konalo na pobočce OI SIŽP Košice za účasti vedoucího oddělení ochrany přírody pana Ing. Radovana Veselého a zástupkyně vedoucího RNDr. Jany Budayové.
Z jednání vyplynulo, že lesy neřeší SIŽP, ale pouze obvodní úřady. V organizační struktuře nemají oddělení ochrany lesa a řeší pouze dřeviny mimo les, jsou pouze kontrolní orgán a nemohou vydávat rozhodnutí. Odvolání se podává k Hlavnímu inspektoru do Bratislavy. Uplatňují pokuty a trestný čin je nad 80 tis. slovenských korun. Ochrana rozdělena na 1 – 5 stupeň ochrany s tím, že 5 stupeň je nejvyšší stupeň ochrany. SIŽP řeší převážně kontroly rozhodnutí vydaných jinými úřady.
Den 2.
Jednání se zástupci v místě působnosti VLM SR s.p., o.z. v Kamenici nad Cirochou. Jednání se zúčastnil zástupce ředitele Ing. Marian Hojdan a ekolog VLM s.p., pan Jozef Vitkovič.
Odštěpný závod Kamenica nad Cirochou hospodaří na cca 15 tis. Ha PUPFL, organizačně je členěna na 2 správy:1) Kamienka, vedoucí Štefan Rak, kde byly zástupci ČIŽP seznámení s počítačovým systémem Pascinder. 2) Jovsa, vedoucí Ing. Štefan Duda. Na zmíněném majetku je výše roční těžby 76 tis. m3. Z této těžby tvoří 98 % těžba listnáčů, z nichž dominuje buk lesní. Dodavateli služeb se stali bývalí zaměstnanci VLM, kteří buď mají pronajaté stroje od VLM s.p., nebo jsou jejich vlastníci. Na uvedeném majetku se nachází 2 obory, na černou a jelení zvěř. Na uvedeném území je možno se setkat se zvěří černou, jelení, dančí, srnčí, rysy i vlky. V rámci exkurze po CHKO Vihorlat byly navštívena místa: Vinné jezero, Morské oko, hora Vihorlat, byly navštíveny obě lesní správy Kamienka a Jovsa, kde se mimo jiné diskutovalo o ochraně vod (z území je jímána voda pro okresní město Humenné), součinnosti orgány ochrany přírody i problematice přírodně cenných území v rámci vojenského prostoru Valaškovce.
Den 3.
Návštěva a jednání proběhlo na územním pracovišti NP Poloniny v Nové Sedlici, v Biosférické rezervaci Východné Karpaty a v NP Poloniny. Jednáním byl pověřen Ing. Miroslav Buraľ, botanik a bývalý ředitel NP Poloniny. Biosférická rezervace se rozkládá na rozsáhlém území 3 států – Polska, Ukrajiny a Slovenska a se svojí rozlohou 208 089 ha je druhou největší biosférickou rezervací v Evropě. Na území Slovenské republiky se nalézá 19,59 % této rozlohy, což je 29 805 ha. 1.10. 1997 bylo toto území vyhlášeno Národním parkem Poloniny. Rozloha ochranného pásma v tomto parku je 10 975 ha. I přes velkou nepřízeň počasí byla vykonána exkurze, kterou vedl Ing. Miroslav Buraľ a byly navštíveny především tyto lokality: Ruský Potok, Topoľa, Runina, Smolník, Vodná nádrž Starina a Medová baba. Vodná nádrž Starina má celkový objem 50 mil. m3 a její průtok činí 600 m3 /s. Je to hlavní zdroj pitné vody pro Košice a celý východ Slovenské republiky. Kvůli stavbě této vodní nádrže v 70. a 80. letech min. století muselo zaniknout 7 obcí. NP se nachází v nadmořské výšce od 250 m n.m. (Stakčín) do 1221 m n.m. (Kremenec). Na tomto uzemí je 16 272 ha (50,5 %) lesů hospodářských, 1675 ha (5,2 %) je lesů ochranných, 7 520 ha (23,3%) jsou lesy zvláštního určení a 6 716 ha (21,0%) jsou delimitační pasienky půdního fondu. Na tomto území je z dřevin nejvíce zastoupen BK, po té JD, která byla v předminulém a minulém století převážně vytěžena z důvodu využívání této dřeviny na šindelové střechy. Z živočichů na tomto území se dále vyskytuje 5 438 druhů bezobratlých, 819 motýlů, 1472 brouků, 314 obratlovců, 208 ptáků a 61 druhů savců. Z tohoto počtu je celkem 46 endemitů. Velká zvěř je zde zastoupena jeleny, prasaty, srnčí, medvědy, rysy, vlky, kočkou divokou a zubrem evropským.
Den 4.
Exkurze v TANAPu. Exkurzi vedl Ing. Slavomír Celer – vedoucí odboru chráněných částí přírody za účasti zástupců SFŽP OI Košice SIŽP pana Ing. Radovana Veselého a paní RNDr. Jany Budayové. Jednání bylo zahájeno na správě Tatranského národního parku v Tatranské Štrbě, kde bylo krátké přivítání a po té se vyrazilo do Tiché a Koprové doliny, kde pan Ing. Celer obsáhle pohovořil o vývoji, hospodářské situaci a problémech v TANAPu. Tichá a Koprová dolina se nachází v samém srdci Tater v 5. stupni managementu což je území nechané samostatnému vývoji, kde se po větrné kalamitě rozšířil kůrovec.V rámci výjezdu bylo spatřeno vytěžené území po větrné kalamitě z 19.11. 2004, která zasáhla 8 871,5 ha, což je 11,9 % území. Na území TANAPu se 5. stupeň rozprostírá na 548,8 ha (6,19%), čtvrtý stupeň je na 2368,8 ha (26,7%), rozlohově nejrozsáhlejší je 3. stupeň, který se rozprostírá na 5952,3 ha (67,1%). 2. stupeň tvoří pouze 0,9 ha (0,01%). Po kalamitě v roce 2004 bylo navrženo opatření na území postihnutého kalamitou s tím, že 8% zůstane bezzásahovým územím, 22% území s vyšším limitem, 9% území s nižším limitem a 61% území se standardními postupy. Výměra kůrovcové kalamity za období 2005 - 2008 v širší oblasti TANAPu byla na ploše 1 372 ha. Spolu s větrnou kalamitou z roku 2004 se výměra kalamitních území rozšířila na plochu 11 055,46 ha (tj. 14,9% celkového území). Dle zatím neschválené zonace ze srpna 2010 bude cca 85% v první A zóně, což je bezzásahové území. Zóna B (pufrační zóna) bude obkolopovat první zónu (cca 5% území), kde bude již možno zasahovat. V zóně C, se bude již víceúčelově hospodařit. TANAP se rozprostírá na ploše 63 992,97 ha v nadmořské výšce od 700 – 2655 m n.m. v Žilinském a Prešovském kraji v okresech Tvrdošín, Liptovský Mikuláš, Poprad a Kežmarok.
Den 5.
Exkurze ve VLM SR s.p. o.z., Javorina, doprovod a exkurzi zajišťoval bývalý lesní správce pan Julius Manica. Majetky spravované o.z. Kežmarok ve VVP Javorina zaujímají plochu 26 900 ha a nejvyšší vrchol je ve výšce 1200 m – Černá Hora. Organizačně je území rozděleno na 3 lesní správy: LS Ľubica, LS Podolinec a LS Tichý potok. I toto území postihla v roce 2004 rozsáhlá větrná kalamita. Exkurze proběhla u LS Ľubica přes území LS Podolinec a území bývalých LS Levočská dolina a LS Stará Lubovňa. Zjištěn byl rozdílný přístup orgánů státní správy majetků v soukromém a státním vlastnictví. Plochy poničené vichřicí v roce 2004 byly zalesněny BK, SM a JD. Ukončení exkurze bylo v odpoledních hodinách ve Staré Lubovni.
Zprávu předložil : Ing. Pavel Zima