Cestovní zpráva ze zahraniční služební cesty
Účastníci: RNDr. Helena Kameníčková, Ing. Dana Svobodová, Ing. Vlastimil Hanzl
Místo jednání: Moosdorf, SRN
Datum: 11.5.2010
Účel jednání: Zpracování biologických odpadů
Anotace:
Biologicky rozložitelné odpady jsou zde zpracovávány formou anaerobní digesce tzv. suchou cestou. Jedná se o technologii, která podle našich informací, není v české republice v provozu. Tento typ technologie má oproti tzv. mokré cestě ve fermentorech následující výhody:
- minimální nárok na předúpravu odpadů na vstupu do technologie a tím minimální energetické nároky
- minimalizace náročnosti vodního hospodářství technologie a množství procesní vody
- jednoduší a méně riziková technologie
- lepší kvalita výstupního materiálu tzv. digestátu
Zpracování biologicky rozložitelného odpadu suchou cestou je realizováno v jednom komplexním objektu, který se dělí na:
- prostor pro příjem odpadů a přípravu jednotlivých vsázek
- samostatné boxy o jednotlivém užitném objemu cca 500 m3, ve kterých proces anaerobní digesce probíhá
- zásobník bioplynu
- prostor kogenerace
- technické zázemí technologie
Zařízení je v provozu od začátku roku 2008, zpracovává 12 000 až 20 000 tun odpadů ročně, z toho je cca polovina zeleně (tráva, listí, dřevěná štěpka) a druhá polovina je biologicky rozložitelný odpad vyseparovaný sběrem z domácností z okolí cca 60 km. Ve výjimečných případech je do vsázky přidávána kejda, maximálně však v objemu 10 %. Příjem odpadů je proveden na vstupu do areálu, kde v prostoru provozního zázemí dojde k jeho zvážení a zaregistrování. Vykládka odpadů z dopravních prostředků probíhá v zastřešené hale na shozové rampě. Na volné ploše zastřešené haly je průběžně prováděna příprava jednotlivých vsázek (míchání cca 70 % nové směsi odpadů s cca 30 % digestátu). Poměr vsázek je možné měnit a přizpůsobit danému ročnímu období. Podle aktuálního toku odpadů do technologie jsou postupně plněny samostatné boxy, ve kterých probíhá anaerobní digesce. Po ukončení vývoje bioplynu v každém jednotlivém boxu (po cca 20 dnech) je tento vyprázdněn a připraven na novou vsázku. Výstupní materiál je po vyprázdnění každého z boxů převezen na dokompostování v areálu zařízení, kde dochází k jeho konečné úpravě na kvalitní prodejní kompost. Veškerý vyprodukovaný kompost prodávají sami. Kompost se smí prodávat po cca 1 roce zrání, kdy dosahuje požadované kvality. Ukončení vývoje bioplynu, resp. Jeho nepřítomnost v boxu, a následné otevření vrat boxu je řízeno řídícím systémem. Jímání bioplynu je provedeno do zásobníku bioplynu, který je z atestované pryže, a to z ryze finančních důvodů. Garantovaná životnost tohoto zásobníku je 20 let. Zařízení dozoruje a obsluhuje jeden vedoucí a jeden obslužný pracovník.
Závěrem lze konstatovat, že tato uvažovaná technologie na zpracování biologicky rozložitelných odpadů v katastru obce Horní Suchá investorem Depos Horní Suchá, a.s., se jeví jako výhodná a lze předpokládat, že nedojde v dané lokalitě k vyššímu zatížení životního prostředí a ovlivnění obyvatelstva ze předpokladu dodržení technologie.
Cestovní zpráva předložena dne: 19.5.2010
Cestovní zprávu schválil: Ing. Karel Kozubek, ředitel OI Ostrava