Cestovní zpráva ze zahraniční pracovní cesty
Účastníci: RNDr. Jitka Jenšovská
Místo jednání: Mnichov, Německo
Datum: 10.-12.2.2010
Účel jednání: účast na konferenci národních koordinátorů mezinárodního projektu „Enforcement_Action_II“
Anotace (stručný výsledek cesty):
Konferenci národních koordinátorů pro kontroly prováděné v rámci projektu „Enforcement_Action_II“ (E_A_II), který je speciálně zaměřen především na kontrolu dodržování Nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 1013/2006, o přepravě odpadů, organizovaly společně management projektu nizozemské Ministerstvo pro bydlení, prostorové plánování a životní prostředí (VROM) a konzultant projektu německá poradenská společnost integrovaných problematik (BiPRO). Hostitelem konference bylo Ministerstvo životního prostředí Bavorska.
Projekt E_A_II navazuje na první E_A_I (ukončen v červnu 2009 přijetím závěrečné zprávy) a dále na předchozí projekty, které se zaměřily na kontrolu přepravy odpadů ve velkých evropských přístavech (Seaport project) a tzv. Verifikační projekt, který byl zaměřený na kontrolu přepravy „nitifikovaných“ odpadů, tedy odpadů, pro jejichž přeshraniční přepravu je nutné získat souhlas příslušných orgánů všech dotčených států (odesílajícího, státu určení a rovněž všech případných tranzitních států). Oba projekty skončily v roce 2006. Doba trvání projektu E_A_II je plánovaná na období říjen 2008 – březen 2011.
Výsledky kontrol a závěry ze všech dosavadních projektů jednoznačně potvrdily nutnost provádět společné národní a především mezinárodní kontroly přeshraniční přepravy odpadů. Ukazuje se, že podnikání v oblasti nakládání s odpady je finančně velmi zajímavé a zvláště zajímavé je zjištění, že přesto, že se všechny členské státy snaží různým způsobem široce informovat všechny zainteresované subjekty o povinnostech stanovených pro mezinárodní „obchod“ s odpady, nelegálních přeprav odpadů neubývá.
Konference se účastnilo 34 národních koordinátorů nebo jejich zástupců, kteří reprezentovali celkem 28 států. Dále zde vystoupili zástupci ostatních evropských a světových organizací a sítí, jako jsou INECE, RILO (Světová organizace celníků), Policie a zástupci ostatních orgánů oprávněných kontrolovat přepravu odpadů.
Program konference
- Diskuse
- výstupy z první fáze projektu E_A_II
- nejlepší kontrolní postupy pro kontroly v přístavech, na silnicích a dálnicích a ve společnostech
- národní a mezinárodní spolupráce všech kontrolních orgánů (ministerstva, inspekce, agentury, celníci, policie a další)
- potřeba vytvoření a rozeslání nástrojů, které sjednotí postupy a usnadní komunikaci (příručky pro kvalifikované posuzování druhů odpadů, návody, kontaktní přehledy)
- Společné kontroly a mezinárodní výměny
- odsouhlasení inspekcí pro březen, červen a říjen 2010 (3 kontrolní akce v každém měsíci by byly optium)
- způsob výměny informací, zkušeností a organizace výměn inspektorů
Zajímavé prezentace:
- Belgie (projekt AUGIÁŠ)-ilegální PPO je často spojena s jinými formami kriminality, cílem projektu je zvýšení obecného povědomí o environmentálních formách kriminality
- Portugalsko – zkušenosti z výměnných pobytů a společných kontrol
- Bavorsko – Nařízení o přepravě odpadů z pohledu regionálních orgánů tranzitní země (v tomto směru jsou Bavorsko a ČR ve velmi podobné situaci)
- Zástupce WCO – spolupráce v rámci celního projektu DEMETER se sítí INECE
- Manažer projektu (VROM)- „Learning by doing“
Workshopy:
- spolupráce při plánování inspekcí
- význam národní spolupráce
- význam mezinárodní spolupráce
- úprava formulářů pro zjednodušení administrativní práce
- problémy s verifikací údajů ze zahraničí
- podpora „high managementu“
Cestovní zpráva předložena dne: 12.3.2010
Cestovní zprávu schválil: Ing. Petr Havelka