Mgr. Petr Válek
Wildlife Inspector
Department of CITES
CZECH ENVIRONMENTAL INSPECTORATE
Na Břehu 267/1a, 190 00 Praha 9
CZECH REPUBLIC
tel.: 00420 222860311
email: valek@cizp.cz
Cestovní zpráva
ze zahraniční pracovní cesty do Londýna (Velká Británie)
Datum: 19. - 20.1.2010
Místo: Londýn, letiště Heathrow
Účastníci: Mgr. Petr Válek (ČIŽP)
Zpráva předložena dne: 15. 2. 2010
Schválil: Jan Klapuš
Účel pracovní cesty:
Cílem cesty byla účast na workshopu „Workshop on how to distinguish between captive-bred and wild-caught reptiles, with a focus on tortoises“, který byl pořádán EU-TWIX a UK Border Agency.
Anotace:
Ve dnech 19.1. – 20. 1. 2010 se na londýnském letišti Heathrow uskutečnil workshop pořádaný EU-TWIX a UK Border Agency, kterého se zúčastnily pracovníci z různých zemí Evropy, kteří se věnují problematice CITES. Hlavním tématem workshopu bylo rozpoznávání v zajetí odchovaných zvířat od zvířat odchycených v přírodě se zaměřením na želvy. Pro praxi inspektora CITES je tato determinace důležitá. Na workshopu jsem ze zúčastnil odborných diskusí, determinačních cvičení a pronesl jsem příspěvek týkající se našich zkušeností s rozpoznáváním v zajetí odchovaných zvířat od zvířat odchycených v přírodě. Přivezl jsem mnoho cenných informací, kontaktů a materiálů, které využijeme v naší následující práci. Tyto materiály budu zpracovány, přeloženy a poskytnuty oblastním inspektorátům.
Program:
Úterý 19. 1. 2010
První pracovní den začal oficiálním přivítáním a podrobným popisem programu celého workshopu. Po představení všech účastníků začaly přednášky. První přednášku jsem pronesl já. Byla zaměřena na naše zkušenosti týkající se hlavního tématu workshopu. Další příspěvek měla Alison Littlewood (Joint Nature Conservation Committee, Velká Británie), která mluvila o roli vědeckého orgánu v dovozu želv. Dále Chris Shepherd (TRAFFIC SE Asia) přednesl přehled obchodu s plazy a pohovořil o metodách pašování.
Odpolední blok přednášek zahájil Tim Luffman (UK Border Agency). Hovořil o zkušenostech s rozpoznáváním v zajetí odchovaných zvířat od zvířat odchycených v přírodě. O tomto tématu mluvil také v dalším příspěvku Marcus Langford, chovatel želv. První den byl zakončen přednáškou Vinciane Sacre (EU-TWIX), která hovořila o fungování EU-TWIX.
Středa 20. 1. 2010
Program druhého dne zahájil Sebastian Duval (French Inspectorate), který mluvil o zkušenostech s ilegálním obchodem s plazy. Poté hovořila Margaret Czesak (Polsko, Customs Chamber) o metodách pašování z Ukrajiny do Polska.
Program pokračoval prohlídkou Animal Reception Centre (veterinární stanice pro příjem zvířat). Tam jsme také absolvovali identifikační cvičení a vyzkoušeli jsme si práci na kontrolách importovaných zvířat.
Celý workshop byl zakončen přednáškou Roba Ogdena (TRACE) o forensních metodách a analýzách DNA a obecnou diskusí.
Přínos pro ČIŽP
Stává se, že zvířata odchycená v přírodě jsou deklarována jako zvířata odchovaná v zajetí. Z tohoto důvodu je pro odbor kontroly CITES České inspekce životního prostředí důležité rozlišení zvířat původem z chovu od zvířat původem z přírody. Tento seminář poskytl mnoho cenných zkušeností a informací, které pomohou zlepšit schopnost inspektorů CITES v tomto rozpoznávání.
8.2.2010, Mgr. Petr Válek