Zpráva ze zahraniční pracovní cesty
Školení školitelů inspektorů REACH
Účastníci:
Bc. Martina Směšná, OI Praha, odd. odpadového hospodářství a referát chemických látek
Ing. Jan Sponar, Ph.D., OI Brno, odd. odpadového hospodářství a referát chemických látek
Místo jednání: Evropská agentura pro chemické látky, Annankatu 18, Helsinky, Finsko
Datum: 11. 2. 2010
Účel jednání: účast na školení ECHA
Časový průběh cesty:
10.2.2010, 17:00 (SEČ) - odlet z Prahy - Ruzyně
10.2.2010, 21:50 (VEČ) - přílet do Helsinek - Vantaa
11.2.2010, 9:00 - 17:00 (VEČ) - zasedání
12.2.2010, 9:30 (VEČ) - odlet Helsinek - Vantaa
12.2.2010, 10:35 (SEČ) - přílet do Prahy - Ruzyně
Zpráva o průběhu cesty:
1. Úvod
Uvedení do problematiky, cíl a obsah školení.
Smyslem je pomoci účastníkům s plánováním svých národních vzdělávacích akcí, předložit příslušné informace o nařízení REACH, představení případových studiích zabývajících se vymáháním nažízení REACH, upevnění znalostí osvojených v národních vzdělávacích akcích, poskytnout účastníkům některé konkrétní návrhy na školení na základě předchozích zkušeností, zavést řadu stávajících vzdělávacích materiálů z některých členských států.
2. Obsah vnitrostátních školení REACH
Základní údaje o nařízení REACH, o registraci, povinnosti v dodavatelském řetězci, hodnocení, povolování a omezování; REACH výkon kontroly, poradenství atd. (pozn. Poradenství ČIŽP nevykonává). Odpovědnost za REACH týkající se kontroly: Dodávky látek, předmětů, použití souvisejících povinností, všeobecné požadavky na výrobce, uživatele a dodavatele chemických látek, hodnocení, povolování a omezení chemických látek.
Vysvětlit požadavky nařízení REACH, pokud jde o jeho prosazování, popsat úlohu ostatních orgánů veřejné moci příslušných k vymáhání nařízení REACH, např. pro ty členské státy, ve kterých celní úřady nejsou určené k vymáhání REACH, určit jejich roli v prosazování nařízení REACH (pokud existuje).
3. Případové studie
Různé případové studie pro použití na celostátních školeních.
Jakou dokumentaci požadovat? Dobrými podklady jsou: faktury, stvrzenky, záznamy z výroby nebo dovozu, bezpečnostní listy, osvědčení nebo výsledky analýz (zkoušky, které splňují příslušné normy), potvrzující dopisy, e-maily od dodavatelů, atd. Povinná osoba by měla být schopna prokázat, zda (a jak) probíhá komunikace v rámci jejich dodavatelských řetězců, užitečný je i důkaz, že dodržování nařízení REACH je považováno za součást širšího systému řízení.
Případové studie prosazování jsou určeny pro použití při vnitrostátních vzdělávacích akcích.
Jsou stanoveny hypotetické scénáře zahrnující porušení nařízení REACH a dalších souvisejících právních předpisů o chemikáliích.
Pro každou případovou studii by se měly zvážit otázky: kdo je povinná osoba (v případě více než jeden subjekt), příslušné právní požadavky, které jsou pravděpodobně porušovány, jaká donucovací opatření budou uložena, zda je zjištěn nějaký praktický problém.
Provedeno ve skupinách na třech modelových případech, vyžaduje základní znalost předpisu a fabulaci možných porušení na základě doplňujících otázek. Podstatná část školení.
4. Plánování vzdělávací akce
Administrativní opatření, rady a tipy, které je třeba zvážit při plánování úspěšné vzdělávací akce.
5. Příklady stávajících vzdělávacích materiálů
Poskytnuty příklady stávajících vzdělávacích materiálů z Maďarska, Nizozemí a Spojeného království.
6. Diskuse a závěr
Diskutována otázka přístupu členských zemí k datům z předregistrace a registrace, vyplynulo, že zatím přístup pro inspekční orgány není.
Zpráva ze dne: 22.2.2010
Zpracovali: Martina Směšná, Jan Sponar