Zpráva ze zahraniční služební cesty
Naplňování Úmluvy o účincích průmyslových havárií (SEVESO II) – prezentace PC programu DISMA zástupci Saského zemského úřadu pro ŽP, zemědělství a geologii (Sächsisches Landesamt für Umwelt, Landwirtschaft und Geologie)
Na základě pozvání Saského zemského úřadu pro životní prostředí, geologii a zemědělství navštívil 14.1.2010 zástupce ČIŽP OI Ústí nad Labem a Krajského úřadu Ústeckého kraje Drážďany. Cílem návštěvy bylo především seznámení se s programem DISMA, který slouží pracovníkům saského úřadu k modelování šíření havarijního znečištění s následkem možného ohrožení okolního obyvatelstva. Pomocí programu je možné modelovat 3 typy havárií, a to požár, únik toxického plynu a výbuch. Tento program slouží jednak ke kontrole výstupů analýzy rizik zpracované provozovatelem zařízení a jednak k modelování následků havárie v případě jejího vzniku přímo při zásahu. Z tohoto důvodu je program DISMA nainstalován rovněž na havarijním notebooku, který je součástí havarijního automobilu. Program slouží k modelování následků jednorázového úniku nebezpečných látek a nikoliv k modelování šíření dlouhodobých úniků nebezpečných látek. K tomuto účelu mají pracovníci saského úřadu jiný program, který může sloužit např. jako prostředek k modelování šíření amoniaku při chodu domácích zvířat. Jako mapový podklad programu DISMA jsou použity mapy v měřítku 1:10 000 a vedle Saska je tento program používán ještě např. v Braniborsku a Berlíně). Základem pro modelování každé havarijní situace je knihovna nahraných havarijních karet pro jednotlivé nebezpečné chemické látky, kdy se postupně konkretizují další parametry nutné k vytvoření co možná nejpřesnějšího modelu šíření (množství uniklé látky a její teplota v zásobníku, druh úniku, směr a velikost větru, stabilita počasí, typ terénu a další).
Dále byly zástupci ČIŽP a KÚ seznámeni s ukázkou havarijního cvičení, které proběhlo ve společnosti Fluorchemie Dohna a námětem bylo protržení železniční cisterny s kyselinou fluorovodíkovou v její horní části. Cílem cvičení bylo zamezit dalšímu úniku chemické látky z cisterny a přečerpání látky z poškozené cisterny do přistavené cisterny. Celou akci prováděli speciálně školení a cvičení zaměstnanci společnosti ve speciálních oblecích s dýchacími přístroji.
Zástupcům ČIŽP a KÚ byly dále představeny ukázky některých závažných havárií, které se v poslední době udály jednak na území Saska (např. výbuch zásobníku ve společnosti zabývající se výrobou pryskyřic) a jednak v zahraničí (požár na tankovišti ropných látek ve městě Buncefield ve Velké Británii). Na samotný závěr proběhla diskuze mezi zúčastněnými a srovnání přístupu k prevenci závažných havárií a legislativy na české a německé straně.
Zpráva předložena dne:18.1.2010
Zapsal: František Kraus