Zpráva ze zahraniční služební cesty konané dne 5. 11. 2009 v SRN
Jednodenní exkurze do partnerského okresu Cham v SRN byla pořádána v rámci realizace projektu „Společně pro ochranu životního prostředí“ Sdružením obcí pro výstavbu a provozování skládky Černošín jako nositele projektu, ve spolupráci s bavorským partnerem Landkreis Cham.
Prvním bodem programu bylo seznámení se systémem odpadového hospodářství v okrese Cham, konkrétně se systémem nakládání s odpady ve městě Cham. Účastníci exkurze navštívili sběrný dvůr na tříděný odpad ve městě a zástupce města vysvětlil systém třídění v této oblasti. Každý občan města má předplacenou jednu popelnici na komunální odpad, jednu na biologicky rozložitelné odpady a jednu na odpadní papír. Ostatní odpady přiváží osobně do sběrného dvora, zde za asistence obsluhy sběrného dvora detailně roztřídí přivezené odpady např. na barevné sklo, bílé sklo, tetrapakové krabice, různé kovové odpady, atd. Po prohlídce sběrného dvora účastníci shlédly film o třídění odpadů s výkladem zástupce sběrného dvora.
Svoz komunálních odpadů od občanů a společností je řešen centrálně v návaznosti na vybudování spalovny u obce Schwandorf. Od roku 1982 provozuje Účelový svaz pro zhodnocení odpadů ZNS Schwandorf stanice pro překládání odpadů v Ammberku, Bayreuthu, Chamu, Kulmbachu, Neumarktu a dalších městech okresu. Na těchto překladištích je odpad svezený z přilehlých obcí zvážen, slisován hydraulickým lisem do speciálních kontejnerů, naložen mostovým jeřábem na vagón a připraven k přepravě do spalovny. Tímto způsobem dochází k odlehčení silniční dopravy, úspoře energie a zamezování emisí. Každý pracovní den spalovny vlaky přiváží cca 1 500 tun odpadu. Jen 20 % odpadu do spalovny je přiváženo auty po silnici. Prohlídka překladiště odpadů v blízkosti Chamu byla druhou zastávkou naší exkurze.
Hlavním programem této služební cesty byla exkurze do zařízení pro energetické využívání odpadů ve Schwandorfu, které je provozováno ZMS Schwandorf (Účelový svaz pro zhodnocení odpadů). Zde byl zástupci ZMS připraven film o systému spalování odpadů za účelem energetického využívání odpadů a návštěva zařízení. Spalování odpadů je prováděno ve čtyř spalovacích linkách při teplotách mezi 850o a 1 000oC. Po dobu necelých dvou hodin pomocí systému roštů putuje odpad spalovací komorou a během tohoto procesu shoří. Výhřevná hodnota odpadu je přitom tak vysoká, že k průběhu hoření není zapotřebí žádných dalších paliv. Pomocí tepelné energie vzniklé při spalování se vyrábí pára, která slouží k zajištění technologických procesů podnikům v okolí, k vytápění obytných domů v obci a část vzniklé páry je dodávána do turbín k výrobě elektrické energie.
Vzniklá struska (zbytek po pálení odpadů) je předávána do zařízení vedle spalovny, kde dochází k jejímu dalšímu zpracování. Ze strusky jsou vytěžovány železné a neželezné kovy, které jsou dodávány na další zpracování. Mechanicky a ručně jsou dále ze strusky odstraněny další příměsi, které tam zůstaly po procesu spalování. „Čistá struska“ je roztříděna na požadovanou velikost frakce a buď je využívána jako stavební materiál pro podsypy pod asfalt s při stavbách průmyslových center nebo je ukládána na skládku. Objem vzniklé strusky při spalování odpadů je asi desetina původního objemu odpadu. Pracovník závodu na zpracování strusky provedl účastníky exkurze celým provozem.
Zahraniční služební cesta přinesla významné zlepšení obecného přehledu o systému nakládání s odpady v členské zemi EU a o provozu zařízení spalovny komunálních odpadů. Inspirativní je zejména logistika svozu odpadů, jejímž základem je železniční přeprava odpadů z různých částí regionu do centrálního zařízení k odstranění odpadů (tj. do spalovny). Závěrem je možné konstatovat, že účastníci exkurze měli příležitost shlédnout reálné fungování tzv. Integrovaného systému nakládání s odpady.
Zapsala:
Ing. Lenka Pešková
Ing. Petra Paulová