Zpráva ze zahraniční služební cesty
Ve dnech 29. – 30. října 2009 se konala společná inspekce dle evropské směrnice Seveso II ve společnosti Dow Olefinverbund GmbH v závodě Böhlen v Sasku. Kontroly se na české straně zúčastnili, vedle ČIŽP, rovněž zástupci MŽP, Krajského úřadu Ústeckého kraje a Hasičského záchranného sboru Ústeckého kraje. Inspekce byla pokračováním vzájemné příhraniční spolupráce mezi ČR a SRN v oblasti prevence závažných havárií. Cílem této spolupráce je především vzájemná výměna informací v oblasti prevence závažných havárií. V předchozích letech (v roce 2007 a roce 2008) byly již uskutečněny podobné společné inspekce, a to ve společnosti Fluorchemie Dohna GmbH v Sasku v říjnu 2007 a ve společnosti Air Products spol. s r.o., výrobní závod v Litvínově v říjnu 2008. Letošní inspekce byla tedy pokračováním úspěšně se rozvíjející vzájemné spolupráce s přínosem pro obě strany.
Společná inspekce probíhala ve dvou dnech, přičemž první den byla provedena samotná inspekce ve společnosti Dow v Böhlenu a druhý den proběhlo vyhodnocování této inspekce a vzájemná diskuse zúčastněných. Společnost Dow se v kontrolovaném areálu zabývá především výrobou butadienu, propylenu, etylenu a styrenu. Areálu společnosti je propojen s okolím systémem produktovodů (jedním z produktovodů je rovněž etylénové potrubí vedoucí do areálu společnosti UNIPETROL RPA, s.r.o. v Litvínově). Areál společnosti Dow se součástí průmyslového areálu s více subjekty (tepelná elektrárna Vattenfall, výrobce technických plynů Air Liquide a další). Společnost má velmi dobře propracovaný systém komunikace s veřejností a jejího informování o rizicích společnosti vzhledem k okolí (vydává noviny „Hallo Nachbar“, pořádá dny otevřených dveří a 3x – 4x ročně pořádá setkání mezi tzv. „kontaktními občanskými skupinami“ a představiteli společnosti (k diskusi jsou přizváni rovněž zástupci dalších společností nacházejících se v průmyslovém areálu). Dále existuje dohoda mezi společností Dow a inspekčním orgánem (Zemský úřad pro životní prostředí, zemědělství a geologii), že v případě mimořádné události, při které bude docházet ke spalování látek na hořáku, bude toto úřadu oznámeno, aby mohl informovat veřejnost. Informace o rizicích jsou obyvatelům žijícím v zóně havarijního ohrožení distribuovány formou letáku. Tento leták je zpracováván společností na její náklady (leták vydáván každých 5 let).
V areálu společnosti Dow v Böhlenu se nachází celkem 8 zařízení, která jsou klasifikována jako nebezpečná z pohledu prevence závažných havárií. Každé z těchto osmi zařízení musí být, dle požadavků legislativy, zkontrolováno každý rok. Na základě výkladové směrnice je ovšem, v případě uvážení, možné tento interval prodloužit. Při společné kontrole bylo zkontrolováno zásobníkové pole A220 (skladovány mj. anilin, nafta a další nebezpečné látky). Zajímavostí je, že všichni účastníci byli zaevidováni a vybaveni čipovou kartou (následně proškoleni z bezpečnostních pravidel v areálu společnosti) nejen na hlavní vrátnici společnosti, ale poté ještě zaevidováni a seznámeni s bezpečnostními pravidly a riziky před vstupem do areálu zásobníkového pole A220 (takto je postupováno před vstupem do všech zařízení v areálu). Všechna zařízení jsou vybavena závorami tak, aby bylo zamezeno pohybu neoprávněných osob v jejich areálu. Další zajímavostí je, že všechny mimořádné události včetně technologických odchylek (tzv. „skoronehod“) musí společnost nahlásit úřadu, který tyto události vyhodnocuje a ukládá příslušná opatření k nápravě. Zajímavé je rovněž řešení havarijních sprch, které jsou opatřeny čidlem a v případě jejich použití je toto okamžitě signalizováno na velín HZS.
Při kontrole zásobníkového pole A220 bylo zjištěno, že všechny zásobníky jsou vybaveny pevnou střechou, která je vhodnější z hlediska bezpečnosti. Produktovody se nenachází v blízkosti zásobníků s nebezpečnými látkami, takže nemůže dojít k domino efektu. Při kontrole bylo zjištěno, že sousední společnosti Vattenfall a Air Liquid se nachází v dostatečné vzdálenosti a nemůže dojít k jejich ohrožení a případnému domino efektu ani v případě nejhoršího scénáře, kterým je zahoření zásobníku s naftou o objemu 40 000 m3. Každé z osmi zařízení společnosti Dow, kde je nakládáno s nebezpečnými chemickými látkami má zpracovanou svou vlastní bezpečnostní dokumentaci včetně havarijních scénářů.
Odlišností od ČR je hrazení inspekce kontrolovanou společností (společně se zprávou z kontroly je vydáno rovněž rozhodnutí o zaplacení úhrad za provedení inspekce). Systém úhrad je rozdílný v každé spolkové zemi. Například v Sasku je požadována úhrada za inspekci provedenou v rámci legislativy PZH, ovšem kontrola v oblasti ochrany vod je prováděna zdarma. Ve spolkové zemi Sasko-Anhaltsko jsou naopak zpoplatněny kontroly v oblasti ochrany vod a kontroly v oblasti PZH nikoliv. Rozdílný je i systém provádění kontrolní činnosti v jednotlivých spolkových zemích (např. v Bavorsku ve většině případů neprovádí kontroly samotný úřad, ale ten toto zadá odborné instituci – TÜV a další).
Co se týká organizační struktury kontrolního orgánu (Zemský úřad pro životní prostředí, zemědělství a geologii), tak ten spadá pod Saské ministerstvo životního prostředí a zemědělství. Zemský úřad v dnešní podobě byl založen 1.8.2008. Má celkem 11 oddělení, z čehož jsou 3 oddělení správní a zbytek oddělení jsou odděleními odbornými. Prevence závažných havárií spadá pod oddělení 5, referát 52. Referát 52 provádí ryze odbornou činnost, kdežto exekutivu mají na starosti 3 zemská ředitelství (Dresden, Leipzig a Chemnitz). Zaměstnanci referátu 52 provádí rovněž schvalování bezpečnostních dokumentací bez účasti ostatních kontrolních orgánů (např. hygiena, bezpečnost práce…). Referát 52 je dále zapojen do stavebních řízení a procesů povolování staveb probíhajících v okolí objektů spadajících pod směrnici Seveso II a vyjadřuje se k realizaci staveb (např. v minulosti nedoporučil výstavbu ropovodu, jehož trasa měla vést v blízkosti zásobníků s propanem společnosti Dow v Böhlenu). Z hlediska legislativy je prevence závažných havárií zahrnuta do spolkového zákona o ochraně před imisemi, není tedy prováděna zvláštním právním předpisem jako v ČR.
Zpracoval: František Kraus, 2.11.2009