IMPEL-Projekt - PROGARAM POROVNÁVÁNÍ POVOLENÍ A INSPEKCÍ IPPC FAREM PRO PRASATA V ČLENSKÝCH STÁTECH IMPEL“.
Cestovní zpráva ze zahraniční pracovní cesty
Účastník: Ing. Josef Kališ - Odbor integrace Ř ČIŽP
Místo jednání: kongresové centrum, Utrecht, Provincie Utrech, Holandsko
Datum: 10.6.- 12.6.2009
Účel jednání: účast na pracovním semináři IMPEL - ,,Projekt porovnávání povolování a inspekcí IPPC farem pro prasata“
Hlavní cíl projektu: výměna informací a zkušeností IPPC farem prasat, získání přehledu o rozdílech v povolovacích a inspekčních praktikách v IMPEL státech.
Účastníky byli pracovníci inspekcí členských zemí IMPEL.
Anotace (stručný výsledek cesty):
Semináře se zúčastnilo 17 účastníků zástupců členských zemí IMPEL a Evropské Komise a dále členové řídícího týmu, kde byli zástupci Holandska, Itálie, Polska, Německa, Lotyšska a Francie. Za hostující zemi byli účastni zástupci Provincií Utrecht, North Brabant, Limburg, Gelderlan a dále pak zástupci Ministerstva životního prostředí a inspekce (Ministery of VROM a Inspectorate of VROM).
Program pracovních jednání :
1. den – středa 10.6.2009
Dopoledne příjezdy účastníků semináře.
12:00-14:00 registrace účastníků v prostorách NH Hotelu Utrechtu, info o exkurzi.
14:00-15:00 cesta busem do 70 km vzdálené ,,školní farmy“ v obci Braneveld.
15:00-18:30 rozdělení účastníků do třech skupin, z nichž každá odjela mikrobusem na jinou exkurzi (farma pro výkrmová prasata, farma pro prasnice a zařízení bioplynové stanice). Každý účastník mohl shlédnou z časových důvodů pouze jednu exkurzi. Já jsem absolvoval exkurzi na bioplynové stanici, do níž je svážená velkokapacitními cisternami prasečí kejda z okolních farem. Stanice má vybudovány 3 digestery (vyhnívací nádrže), každý o kapacitě 2000 m³. V digesteru je provozní teplota 38 stupňů Celsia a materiál zde vyhnívá po dobu 40 dnů. Denně je dodáván do stanice vstupní materiál: 40 m³ kejda a 10 m³ kukuřice. V zakryté části stanice jsou umístěny tři kogenerační jednotky vyrábějící el. energii, která je dodávána do veřejné sítě. Každý generátor vyrobí 345Kwh/hod. Pořizovací náklady na výstavbu stanice činily 1 mil. Euro. Výstupní materiál digestát je aplikován na zemědělské pozemky v širokém okolí moderní technikou za požití kapacitních cisteren vybavených radličkami. Tímto způsobem aplikace nedochází k obtěžování okolí zápachem. Holandsko je zemí s hustou zástavbou, kdy objekty farem jsou umístěny někdy i přímo v obcích.
18:30-19:30 Návrat do města Utrecht, ubytování.
2. den – čtvrtek 11.6.2009
8:30-9:00 Oficiální zahájení jednání v kongresovém centru v Utrechtu, jednání po celou dobu vedl vedoucí projektu John Visbeen z Holandska z Provincie Utrecht.
9:00-12:00 Podrobné projednávání dotazníku, jež zahrnoval okruhy otázek: vydávání integrovaných povolení, počty farem s povolením, způsoby skladování a aplikací kejdy, technologiemi pro zmírnění emisí do ovzduší, způsoby ustájení, četnost provádění inspekcí, poplatky za povolení a inspekce a celá řada dalších.
Byly podány podrobné informace ze tří uskutečněných inspekcích, jichž se zúčastnili zástupci koordinační skupiny. Inspekce se realizovaly na vybraných farmách v Itálii u Modeny, Lotyšsku a Německu ve spolkovém státě Meklenbursko-Pomořansko u města Schwerinu. Dvě poslední inspekce se uskutečnily na farmách vybudovaných v době centrálního plánování a výstavby velkofarem. Německá farma prodělala kompletní rekonstrukci obnášející instalace nových zařízení (biofiltrů, zásobníků na kejdu, počítačem řízených systémů krmení a odklidů kejdy). V Lotyšsku rekonstrukce probíhá postupně za provozu, jak se daří zajistit potřebné finance. Z jednotlivých exkurzí byly promítnuty filmové záběry.
13:00–17:00 Práce v jednotlivých pracovních skupinách do kterých jsem byli rozděleni. Témata projednávaná ve skupinách: způsoby ustájení, uskladnění kejdy, aplikace kejdy na pozemky, provádění inspekcí farem. Skupiny jednaly po celou dobu odděleně, samostatné v zasedacích místnostech a jejich práci řídil holandský vedoucí. V pracovní skupině, která se zabývala uskladnění kejdy, byly diskutovány způsoby uskladnění ve vybraných členských státech ve vztahu k BAT. V těchto státech jsou používány k uskladnění kejdy především: zakryté/nezakryté laguny, betonové podzemní a nadzemní zásobníky (ČR např. nádrže Wolf) a ocelové nadzemní nádrže (ČR např. systém typu ,,Vítkovice“). Byly hodnoceny klady/zápory jednotlivých systémů, izolační schopnosti, jejich údržba, životnost a celková ekonomická náročnost při výstavbě a provozování. Hodnotily se způsoby a frekvence revizí, kontrol těchto skladových systémů, jejich vyprazdňování a způsoby zabraňování usazování tuhých částic na dnech nádrží. Za ČR jsem podal informaci o současném trendu budování nových skladovacích kapacit za přispění dotací.
3. den – pátek 12.6.2009
9:00–12:00 Vyhodnocení práce pracovních skupin z předchozího dne. Za každou skupinu přednesl její vedoucí souhrnnou zprávu, která se poté diskutovala na fóru semináře. Tímto způsobem se měli možnost účastníci i z ostatních skupin seznámit s danou problematikou. Obsáhlé příspěvky přednesl např. zástupce Itálie, který informoval o komplikované situaci v chovech v Itálii, kdy je jich z ekonomických důvodů řada zavírána. V Itálii platí provozovatel 1 tisíc Euro za každou zahájenou inspekci zařízení. Zástupce Kypru informoval o výstavbě rezidenčního bydlení, jež se realizuje v blízkosti objektů chovů (úřady to tolerují). Vznikají komplikace a tlak na jejich uzavírání. Podobný problém i v Portugalsku. Zástupce Velké Británie informoval o poplatcích pro získání IPPC povolení, kdy žadatel zaplatí 3 000 Liber a dále každý rok platí poplatek 2 350 Liber. Toto bylo shledáno jako finanční zátěž farmářů a dalších provozovatelů. Zástupce Slovinska uvedl, že se u nich celý proces teprve rozbíhá a ani ne polovina zařízení má povolení IPPC. Diskutována byla doba zákazu hnojení v zimním období a požadovaná uskladňovací kapacita (ve Švédsku až 10 měsíců v ostatních zemích v rozmezí 2-6 měsíců).
12:30-14:00 Závěrečné shrnutí jednání a ukončení semináře s poděkováním za spolupráci všem účastníkům. Odpoledne ještě pokračoval v jednání řídící výbor.
Výsledné shrnutí bude předmětem zprávy, kterou vedoucí projektu pan John Visbeen zašle do 31.7.2009 všem účastníkům semináře k vyjádření. Po zpracování připomínek bude tato zpráva předložena Evropské komisi a přednesena na podzimním generálním zasedání IMPEL ve Švédsku.
Datum: 17.6.2009
Zpracoval: Ing. Josef Kališ
22.6.2009 - Simona Dobisová