Cestovní zpráva ze zahraniční pracovní cesty
Účastník: Ing. Jana Pokludová
Místo jednání: Ministerstvo životního prostředí (SYKE), Mechelininkatu 34a, Helsinki
Datum: 8.-9.12.2008
Účel jednání: účast na semináři IMPEL- Projekt o informování veřejnosti o kontrolách životního prostředí
Anotace (stručný výsledek cesty):
Semináře se zúčastnili zástupci celkem 10 států: Česká republika, Francie, Holandsko, Itálie, Litva, Německo, Polsko, Portugalsko, Rumunsko a hostující země – Finsko
Program semináře:
Pondělí 9:00 – 9:30 Představení projektu – pan Markku Hietamaki, Ministerstvo ŽP
9:30 – 12:00 Diskuse o výsledcích – vyplnění dotazníku jednotlivými členskými
státy
13:00 – 13:30 Zadání skupinového úkolu
13:30 – 17:00 Práce ve skupinách
Úterý 9:00 – 10:30 Porovnání výsledků jednotlivých skupin
10:30 – 12:00 Shrnutí výsledků skupinové práce
13:00 – 14:00 Závěr semináře
V úvodu semináře byly probrány body dotazníku, ve kterých se účastníci výrazně lišili. Dotazník byl zaslán k vyplnění již v říjnu 2008 a na základě jeho vyplnění byli pozváni přítomní účastníci. Pozvaní zástupci Dánska, Rakouska, Slovinska a Švédska se nedostavili. Dotazník obsahoval celkem 36 bodů týkajících se plánování činnosti kontrolního orgánu, vyhodnocení kontrol, uchovávání zjištěných údajů a zda jsou centrálně evidovány včetně zveřejnění výsledků prostřednictvím internetu nebo médií.
Účastníky byli inspektoři inspekcí té které země kromě zástupce Rumunska z Ministerstva ŽP a zástupce Itálie z Magistrátu města Turín. Bylo zajímavé zjištění, jak která země provádí a vyhodnocuje svoji kontrolní činnost. V porovnání s ostatními účastníky se dá říci, že ČIŽP má plán činnosti s centrální sumarizací výsledků vzhledem ke své dlouhodobé působnosti propracován velmi kvalitně. Dalšími ze států, které zjištěné údaje z provedených kontrol k vyhodnocení evidují centrálně a všechny informace zveřejňují prostřednictvím internetu, je i Francie, Litva, Portugalsko a Rumunsko. Finsko vyhodnocuje ročně asi 13 plánů. V Itálii jsou dvě samostatné inspekce pro severní a jižní část země, v Německu působí na území rozděleném na tři správní celky tři rovnocenné inspekce a stejně je tomu i v Holandsku, kde mají inspekce čtyři, čemuž odpovídá i množství více než 100 ročních plánů. Nejsložitější situace je v Polsku, kde je celkem 16 vojvodství, každé vojvodství má svoji právní subjektivitu, má vlastní roční plán, ve kterém se jména kontrolovaných subjektů nezveřejňují, pouze region provedené kontroly a výsledné informace nejsou zveřejňovány a vyhodnoceny jako celek.
Následně byli účastníci rozděleni do dvou skupin: první - Finsko, Francie, Itálie, Portugalsko a Rumunsko, druhá – ČR, Holandsko, Litva, Německo a Polsko. Úkolem obou skupin bylo vytýčit hlavní zásady pro provádění hlavně integrovaných kontrol, stanovení zásadních bodů pro vyhodnocení kontrol a určit údaje nezbytné pro informaci široké veřejnosti. Návrhy obou skupin byly následující den porovnány a výsledné shrnutí bude předmětem zprávy, kterou vedoucí projektu pan Markku Hietamaki zašle všem přítomným účastníkům k 31.1.2009 k vyjádření. Po zapracování připomínek bude tato zpráva předložena Evropské komisi a přednesena v červnu 2009 v Praze.
Datum: 20.1.2009
Zpracovala: Ing. Jana Pokludová