CESTOVNÍ ZPRÁVA
Ze zahraniční služební cesty pracovníků ČIŽP, OI Plzeň, na Slovensko
Termín: 9. – 11. 2. 2009
Účastníci cesty:
Ing. Zbyněk Sevelka – ředitel OI Plzeň
Ing. Helena Nekolová – vedoucí referátu integrace OI Plzeň
Ing. Vladimír Blažek – inspektor referátu integrace OI Plzeň
Název a adresa navštívených organizací:
SIŽP – Inspektorát životného prostredia Žilina, Legionárska 5, Žilina
SIŽP – Inspektorát životného prostredia Bratislava, odbor integrovaného povolovania a kontroly, Vysuté pracovisko Nitra, Mariánska dolina 7, Nitra
N-ADOVA, spol. s r. o., Krškanská 1, Nitra
VAS s.r.o., Mojšová Lúčka, Žilina
Osoby , s nimiž bylo jednáno:
SIŽP: Ing. Mariana Martinková – vedoucí OIPK, IŽP Žilina
Ing. Alžbeta Patúšová – inspektorka OIPK, IŽP Žilina
Ing. Jaroslava Žeriavová – inspektorka OIPK, IŽP Žilina
Ing. Peter Šimurka – vedoucí OIPK, IŽP Bratislava, VP Nitra
Ing. Edita Máňová – inspektorka OIPK, IŽP Bratislava, VP Nitra
Provozovatelé zařízení:
MVDr. Chrenko – zástupce ředitele, VAS s.r.o.
Ing. Barilla – hlavní technolog, VAS s.r.o.
Ing. Vladimír Filo – ředitel N-ADOVA, spol. s r. o.
Ing. Marian Čéry – výrobně-technický náměstek, N-ADOVA, spol. s r. o.
Účel cesty:
Jednání a diskuse s pracovníky SIŽP, OIPK při vydávání IP a kontrolách v zařízení kategorie 6.5. (kafilérie), spojené s exkurzemi do obou slovenských zařízení této kategorie, umístěných v Žilině a Nitře.
Zpráva o pracovní cestě:
SIŽP je podle „z.č. 254/2003 Z. z. o integrovaném prevenci a kontrole znečisťovania životného prostredia a o zmene a doplnení niektorých zákonov, v znení neskorších predpisov („zákon o IPKZ“)“ příslušná jak k vydávání integrovaných povolení, tak ke kontrole. Tuto agendu provádějí na SIŽP odbory integrovaného povolovania a kontroly (OIPK), umístěné na inspektorátech Bratislava (vč. Vysutého pracoviska Nitra), Žilina, Banská Bystrica a Košice, které současně vyřizují i agendu speciálního stavebního úřadu. Z jednání vyplynulo, že vydávání integrovaných povolení, vč. změnových řízení, zabírá větší část kapacity inspektorů OIPK. Kontrolní činnost v IPKZ byla prakticky zahájena teprve po vydání integrovaných povolení pro všechna zařízení.
Zařízení kategorie 6.5. v Nitře, jehož provozovatelem je N-ADOVA, spol. s r. o., má integrované povolení č. 2508-20860/2007/Máň/3709106 ze dne 29. 6. 2007, které nabylo právní moci 13. 8. 2007. Zařízení je nejstarší kafilérií na území SR (původní zařízení bylo uvedeno do provozu ve 20. letech minulého století).
Zařízení má projektovanou zpracovatelskou kapacitu 180t/den (46 800 t/rok), provozní doba činí max. 5 dní/týden při trojsměnném provozu. V současné době je zařízení podle provozovatele využíváno na cca 1/3 kapacity. Provozovatel je držitelem certifikátu ISO 14 001:2005.
Zařízení se nachází v Nitře, nejbližší obytná zóna se nachází západním směrem ve vzdálenosti cca 100 m, přístup k zařízení je možný jen přes obydlenou oblast.
V r. 2004 byla zahájena rekonstrukce zařízení – její součástí bylo mj. navýšení kapacity zpracovatelské linky, náhrada stávajících destruktorů dvěma sterilizátory suroviny, instalace tepelného oxidizéru na zpracování odpadního vzduchu, uzavření výrobního procesu tak, aby byl minimalizován kontakt zpracovávané suroviny s okolním ovzduším, a rekonstrukce ČOV. V zařízení jsou zpracovávány suroviny všech 3 kategorií. V současnosti je zařízení ve zkušebním provozu.
Technologickými uzly jsou: zpracování suroviny, tepelný oxidizér, dezodorizační zařízení, dezinfekce infekčních vod, ČOV a kotelna.
Surovina se sterilizuje ve 2 sterilizátorech při teplotě minimálně 133 °C, abs. tlaku min. 0,3 MPa, minimální doba sterilizace je 20 minut. Vyčištěný kafilerní tuk se přečerpává do 6 vyhřívaných zásobních nádrží (à 30 m³) – odtud je odvážen cisternami k odběratelům. Kafilerní tuk ze zpracování rizikového materiálu se spaluje v Cementárně Ladce. V kotelně je spalován ZP a kafilerní tuk (spoluspalování odpadů).
Instalován je tepelný oxidizér DEO/10500 (výrobce BABCOCK WANSON, Itálie) – jako koncové dopalovací zařízení. Jeho instalaci předcházelo posouzení v procesu EIA. Oxidizér slouží ke zneškodňování pachových látek, obsažených v odpadních plynech (jedná se o 2 druhy odpadního vzduchu: brýdové páry a silně zapáchající vzduch z technologie (max. 10 000 kg/h) a spalovací vzduch pro provoz oxidizéru (14 000 m³/h). Palivem je ZP. Odpadní plyny se spalují při teplotě cca 950 °C s dobou zdržení spalin 2 s. Odpadní teplo je využíváno jen z části, při výrobě páry a ohřevu vstupních znečištěných odpadních plynů. Zástupci provozovatele při exkurzi upozorňovali na vysoké pořizovací náklady oxidizéru (cca 35 milionů SK) a nákladný provoz (výrobce udává spotřebu ZP při max. výkonu až 23 000 m³/den). Emisní limity pro oxidizér nejsou v integrovaném povolení stanoveny – budou uvedeny až ve změně povolení po vyhodnocení zkušebního provozu. Individuální emisní limity stanovil Obvodní úrad životného protredia v Nitře.
Dezodorizační zařízení ÖSKO je třívěžový absorpční systém čištění odpadních plynů. Odpadní plyn prochází přes absorbér B1, kde je protiproudně skrápěn rozstřikovanou vodou do biopraček B2 a B3, kde dochází k neutralizaci a biologickému rozkladu pachových látek použitím roztoků H2SO4, NaOH a mikroorganismů obsažených v aktivovaném kalu z ČOV. Výkon odsávání odpadních plynů je 40 0200 m³/h.
Pokud je v provozu tepelný oxidizér, dezodorizační zařízení čistí vzduch jen ze strojovny (výrobní haly). Při výpadku oxidizéru je dezodorizační zařízení náhradním zdrojem čištění odpadních plynů. Brýdové páry jsou pak přesměrovány do kondenzačního systému – ten sestává z odlučovače částic OD8, z 5 kondenzátorů K 55 (každý s odlučovačem plynů a ochlazovačem DC 6,5) a 2 sběrných nádrží na kondenzát. Z kondenzátorů je brýdový kondenzát veden do odlučovače plynů, dochlazovače a sběrných nádrží, z nichž je vypouštěn kanalizací na ČOV. Chladící voda do kondenzátorů a dochlazovačů je přiváděna z chladících věží. Nezkondenzovatelné složky brýdových par se odloučí v odlučovači plynů, jsou odsávány vývěvou a přivedeny do zařízení ÖSKO.
Zařízení „VAS s.r.o., Mojšová lúčka, Žilina“ bylo vybudováno na konci 60. let minulého století. Je provozováno na základě integrovaného povolení č.j. 2004/3177/770110103/545-Pt ze dne 20. 12. 2004 a jeho 2 změn (č.j. 6911-33730/2007/Žer/770110103/Z10-DSP6,KR ze dne 17. 10. 2007 a č.j. 3610-10290/2008/Pat/770110103-Z14 ze dne 3. 4. 2008).
Zařízení má projektovanou kapacitu 240 t/den (44 000t/rok) a zpracovává se v něm surovina všech tří kategorií. V současnosti je kapacita zařízení využívána z 1/3.
Zařízení se nachází cca 500 m od nejbližší obytné zástavby (dokončuje se zde i výstavba nových bytových domů) a cca 300 m od hlavní silnice. Nedaleko zařízení se nacházejí objekty s chovem drůbeže (nespadá kapacitně pod zákon o IPKZ) a zemědělsky obhospodařované pozemky. V blízkosti je vodní dílo na řece Váh, u něhož hodlá město Nitra vybudovat rekreační zónu.
Hlavními výrobními činnostmi jsou: svoz suroviny, příjem a příprava suroviny, doprava suroviny do drtiče a drcení, shromáždění podrcené suroviny do předvařáků a hydrolyzéru, vaření a sterilizace (při 133 °C, tlaku 0,23 MPa po dobu 20 minut) suroviny, sušení suroviny v diskových sušárnách na masokostní moučku, lisování tuku z masokostní moučky, doprava kafilerního tuku do tukového hospodářství (odstranění drobných částic na odstředivce a doprava vyčištěného tuku do cisteren), doprava masokostní moučky do skladu (skladování mleté moučky v zásobnících), odvoz masokostní moučky (jen z rizikového materiálu) do Cementárny Ladce, dezodorizace, ošetření kůží určených pro další zpracování a čištění průmyslových odpadních vod před jejich vypouštěním do Váhu.
Je prováděna dezodorizace (likvidace penetračních pachů) odpadních plynů, odsávaných z některých výrobních prostor. Ve strojovně dezodorizace je nainstalována vodní pračka.
Závěrem lze konstatovat, že pracovníci SIŽP byli při jednání velmi vstřícní. Poskytli, jak integrovaná povolení, vč. změn, tak i další podklady z činnosti ČIŽP v obou zařízeních. Při diskusi vysvětlili důvody a cíle, které je vedly v procesu IPKZ ke stanovení platných závazných podmínek provozu zařízení. Podklady jsou k dispozici na OI Plzeň, RI.