Zpráva ze služební cesty
Faro, Portugalsko 20.11.-21.11.2008
Martin Zemek, Ř-ČIŽP, OOH
IMPEL TFS E-waste Workshop - seminář o nelegálních vývozech elektroodpadů do 3. zemí
Tento projekt-workshop vznikl jako reakce masivních exportů elektroodpadů, především IT elektroniky (CRT monitory, PC a jejich komponenty) do 3. zemí – především Afrika (Nigérie, Ghana, Pobřeží Slonoviny atd.), Asie (Čína, Vietnam, Pákistán, Indie atd.). Exporty do těchto zemí jsou realizovány jako vývoz tzv. „secondhandů“, tedy použitých elektrozařízení např. pod záštitou charity nebo jako prodej místním obyvatelům. Ve skutečnosti jde o z cca. 75% nefunkční zboží, které dále místní obyvatelé rozebírají na jednotlivé komponenty (především tištěné spoje a kabely), z kterých nejprve vypalováním (realizováno v přímo mezi obydleními) a následně loužením v kyselinách získávají drahé kovy (zdroj obživy). Dochází tak k nekontrolovanému úniku toxických látek do všech složek ŽP, především pak cenné pitné vody. Za realizací exportů pak stojí především jednotlivý občané 3. zemí, ale i organizované skupiny, ale bohužel i některé zpracovatelské („recyklační“) firmy (výhodný prodej bez nutnosti vynakládat prostředky na zpracování) a obchodníci s elektronikou. Finanční zisk plynoucí z nelegálního exportu je s ohledem na masivní export v řádech milionů tun elektroodpadů/rok obrovský.
Cílem projektu bylo identifikovat možné slabé články řetězce sběru elektroodpadů v Evropě, kde dochází k únikům a prodejům těchto odpadů do 3. zemí, dále vytipovat možné strategie pro předcházení a zamezení této činnosti, ověřit některé nástroje pro kontrolní orgány, které lze uplatnit ve vztahu k rozlišení přepravy odpad/neodpad.
1. den semináře byl otevřen i pro nečleny sítě IMPEL, byl představen pohled průmyslu na tuto problematiku – European Electronics Recyclers Association (EERA) – Manfred Fahrner, European Association of Electrical and Electronic Waste Take back systems (WEEE-Forum) – Hans Loken, Bureau for International Recycling, Wim Bruens Consultancy - Wim Bruens. Hlavním závěrem odborníků bylo, že exportu napomáhá obtížná konkurenceschopnost legálních zpracovatelů (splňující environmentální kritéria na zpracování) cenám, za které se nelegální export realizuje, dále zazněla kritika směrnice WEEE a také kritika nevedení nebo neverifikovatelných evidencí a reportů o elektroopadech při jejich sběru (např. i u prodejců ). Dále byly představeny případové studie o nelegálních vývozech (pohled Greenpeace), projekty mimo síť IMPEL (např. sekretariát Basilejské úmluvy).
2. den semináře byl již zaměřen na představení projektů, kterých se účastní někteří členové sítě IMPEL (např. projekt Skyhole patch – Nizozemský VROM), navázání kontaktů se zeměmi příjmu (např. projekt EU-Africa Collaboration & Enforcement Actions II, EU-China Collaboration – v rámci Nizozemské inspekce VROM), práce Interpolu a praktické aplikace nástroje WEEE guideline pro inspekci – rozlišení odpad/neodpad na výstupu z EU. Další část dne byla plně vyhrazena skupinovým sezením – brainstormingu - s cílem identifikovat potenciální slabá místa a možnosti strategií k zamezení ilegálních vývozů. Výstupy z těchto sezení pak byly prezentovány všem členům projektu. V neposlední řadě každý účastník semináře představil své „vize“ o možnosti zapojení konkrétní země v rámci projektu – za ČR byl objasněn současný stav fungování systému sběru elektroodpadů (režim odběru použitých výrobků, kde se nevede evidence a proto se jedná o potenciálně slabé místo pro únik elektroodpadů do nelegálních exportů), problémové aspekty sběru (krádeže celých zařízení nebo jejich částí za účelem prodeje kovů – společný znak pro mnoho členských zemí v rámci projektu), spolupráce s CÚ, kteří budou hrát důležitou roli při kontrole přeshraniční přepravy.