CESTOVNÍ ZPRÁVA
Ze zahraniční cesty do: Bulharska
Za účelem: Účast na výroční konferenci IMPEL-TFS
Termín cesty: 22.-25.4.2008
Účastníci cesty: Ing. Petr Havelka – OOH Ř-ČIŽP
RNDr.Jitka Jenšovská - OOH Ř-ČIŽP
Ing. Martin Zemek - OOH Ř-ČIŽP
Ing. Jana Samková - Odbor odpadů MŽP
Ing. Vladimír Macourek – Magistrát HMP
pplk. JUDr. Pavel Hájek – Presidium PČR
Mgr. Lubomír Doskočil - GŘC
Cestovní zpráva předložena dne: 24.10.2008
1.Jména účastníků, datum odjezdu a příjezdu, stát
Ing. Petr Havelka
RNDr. Jitka Jenšovská
Ing. Martin Zemek
Ing. Jana Samková
Ing. Vladimír Macourek
pplk. JUDr. Pavel Hájek
Mgr. Lubomír Doskočil
Navštívená země: Bulharsko
2.Název a adresa navštívené organizace
Pořádající organizace: Ministerstvo životního prostředí a ochrany vody Bulharska
Místo konání: Sofia
3.Účel cesty
Jednalo se o výroční konferenci IMPEL/TFS, které se ČIŽP jako člen účastní pravidelně od roku 2003. V průběhu času se k zástupcům ČIŽP připojili i zástupci ostatních orgánů veřejné správy kompetentních pro oblast odpadového hospodářství, především přeshraniční přepravy odpadů.
Součástí konference byla pracovní schůzka kontaktních osob jednotlivých členských států („National Contact Points“ –NCP´s), které se jako zástupci ČR účastnily Ing. Samková a RNDr. Jenšovská.
4.Seznam osob, s nimiž bylo jednáno, včetně jejich funkcí a adres organizací, v jejichž
jménu jednají
Konference se účastnilo 94 zástupců celkem 29 zemí, dále zástupci Evropské Komise, Sekretariátu Basilejské úmluvy, OSN/ROAP, Regionálního centra Basilejské úmluvy Nigérie, Agentury ochrany životního prostředí Číny, zástupci INTERPOLU a RILO a rovněž reprezentanti zpracovatelských průmyslových podniků, které se zaměřují na využívání odpadů.
Zástupci hostitelské země:
Maria Ninova - MŽP Bulharska
Mya Matova - MŽP Bulharska
Stefan Stefanov - MŽP Bulharska
Stefan Peikov - MŽP Bulharska
5. Přijaté závazky ČIŽP, podrobný popis dosažených výsledků cesty, doporučení pro další postup
Hlavním cílem konference bylo informovat účastníky o aktivitách TFS klastru v souvislosti s Nařízením č. 1013/2006, o přepravě odpadů, s cílem rozšířit povědomí o něm a umožnit jeho snadnější vymáhání. Dalším cílem byla jako vždy výměna dosavadních praktických zkušeností a dosažení efektivní spolupráce mezi kontrolními, policejními a celními orgány, dále upevnění kontaktů a možnosti spolupráce příslušných úřadů a inspekčních orgánů Evropy, Asie a Afriky.
V rámci pracovních skupin probíhala diskuse nad probíhajícími a plánovanými projekty a otevřená panelová diskuse se zástupci průmyslu.
Zpráva řídící komise TFS obsahovala informaci o současná úrovni vymáhání a prosazování Nařízení 1013/2006.
Zprávy o probíhajících projektech (výměna inspektorů, manuál PPO, evropské prosazovací a kontrolní akce, autovraky) zdůraznily, že tyto akce jsou mimořádnou příležitostí k získání nových kontrolních dovedností a výměně informací a zkušeností, především pro nové členské státy ES. Významnou část programu tvořily i referáty hostů (sekretariát Basilejské úmluvy, UNEP, Interpol, asijské informační sítě).
Hlavní díl práce odvedly jednotlivé pracovní skupiny pro problematiky: Elektrický a elektronický odpad, Evropské akce prosazování a vymáhání práva, Autovraky, Spolupráce mezi Evropou a Čínou, Efektivní spolupráce inspekce, policie a celníků, Potřeba svolání manžerské konference (VIP)
V rámci rozšiřování sítě spolupracujících úřadů a institucí byla uzavřena dohoda o spolupráci (MoU) mezi Sekretariátem BC a IMPELu, pokračovaly aktivity Interpolu – Operace čistá moře a v rámci rozšiřující se vzájemné komunikace a s Spolupráce s Asií a Afrikou se představila Nigerie, popsala svou roli a aktivity BCRC, upozornila na negativní dopad importu odpadů (speciálně elektroodpadů )na ŽP zemí afrického kontinentu. Země Asie a Pacifiku a dále Thajsko referovali o regionálním foru.
Předběžné závěry konference:
Nutná stálá výměna zkušeností s Nařízením o přepravě odpadů
Spolupráce uvnitř i vně EU
Zhodnocení dopadu importu odpadů do Asie a Afriky na zdraví lidí a ŽP
Pokračovat v projektech pro zlepšení kontroly a vymahatelnosti Nařízením o přepravě odpadů Udržovat stálý kontakt přes NCP´s
Přínos průmyslu – jak posílit Nařízením o přepravě odpadů
Příležitost spolupracovat na projektech s BC
Ze závěrů výroční konference vyplynula mimo jiné i nezbytnost zapojení ČR do „Enforcement projektu“. Předchozí fáze projektu se ČR z kapacitních důvodů nezúčastnila a při vyhodnocení bylo konstatováno, že se tím ČR připravuje o možnost získávat během projektu teoretické i praktické zkušenosti. Společné kontrolní akce konané v rámci sítě IMPEL-TFS jsou příležitostí pro kontrolní orgány získat spoluprací se sousedními státy nové informace, dovednosti i osobní kontakty. Podporu účasti členských států v projektech organizovaných IMPEL-TFS vyjádřila také EK.
Konference byla zakončena společným konstatováním všech účastníků: Všechno jsme neudělali dobře, ale lepšíme se!