Cestovní zpráva ze semináře „IMPEL project Doing the Right things III“, konaného v Haarlemu, NL ve dnech 22.-24.9.2008.
Seminář byl pořádán pod záštitou IMPEL a holandského Ministry of Housing, Spatial Planning And the Environment v Haarlemu jako pokračování předešlých workshopů, zaměřených v souladu s dokumentem „Minimální kritéria pro inspekce…“ na proces plánování inspekcí, konkrétně na přípravu dle příručky „Dělání správných věcí“ s cílem vypracovat sofistikovaný systém plánování kontrol inspekčních orgánů. Workshop Doing the Right things III byl zaměřen především na praktický výcvik zpracování plánů inspekční činnosti. Podkladem pro práci cca 20 členné skupiny byly příručky (předcházející) Step by step guidance book for planning of environmental inspection a nová Training – planning of environmental inspection. Důraz byl kladen na vypracování analýzy rizika jednotlivých subjektů určených ke kontrole. Zpracovatelé předpokládají, že inspekční orgán disponuje dostatečně informativním seznamem subjektů spadajících pod jeho kontrolu (nebo že bude postupně takovýto seznam vypracován), na jehož základě lze tyto subjekty rozdělit do jednotlivých kategorií četnosti kontrol především dle rizikovosti jejich provozu vůči životnímu prostředí (A1-3, B1-3, C1-2). Jako další pomocné kriterium se při stanovení cílů/plánů/úkolů (goals/objectives/targets) přihlíží například ke stěžejním strategiím environmentální politiky a místním specifickým environmentálním potřebám.
Mezi dalšími požadavky na výsledný plán (zpravidla doporučován roční) byl opakovaně zmiňován souhrn vlastností označovaných zkratkou SMART (Specific- Measurable-Achievable-Realistic-Timely), tj. plán by měl být konkrétní-měřitelný-proveditelný-realistický a časově aktuální, případně prezentováno jako časově specifikovaný.
Předložený systém pro tvorbu inspekčních plánů (součástí příručky) musel být vypracován jako poměrně obecný z důvodu značných odlišností inspekční struktury a pravomocí jednotlivých členských, respektive čekatelských zemí. V případě ČR lze relevantní podklady shromáždit především v oblasti provozů spadajících pod IPPC, PZH, případně další provozy, jejichž evidence je průběžně vedena např. na OOV, OOO nebo OOH.
První den workshopu byl zaměřen na výuku účastníků podle příručky, následující 2 dny pak byli účastníci rozděleni do 4 skupin, které procvičovaly hodnocení rizik a tvorbu plánů. V rámci pracovních diskuzí bylo možné konstatovat, že systém plánování ČIŽP je na nadprůměrně propracované úrovni, v řadě věcí odpovídá požadavkům příručky a mohl být použit jako vodítko pro vypracování cvičného plánu pracovní skupiny I (ČR, Irsko, Belgie, Francie, Holandsko, Dánsko).
Dle představ autorů workshopu by měla být v jednotlivých členských, případně čekatelských zemích posuzována možnost využití předložené příručky při tvorbě inspekčních plánů a následné zkušenosti případně vyhodnoceny v rámci následujícího setkání v roce 2009. Podkladové materiály workshopu budou pořadateli zaslány v elektronické podobě. Předložený systém plánování inspekcí je nutné chápat jen jako doporučení vypracované skupinou metodických pracovníků Holandska a Irska, které má za cíl zlepšit proces plánování inspekcí v členských a čekatelských zemích IMPEL, není však obligatorní a nebylo schváleno příslušnými orgány IMPEL či členských zemí.
Zapsal: Daniel Grůza, 26.9.2008