Zpráva ze služební zahraniční cesty
Jména účastníků: Ing. Jaroslav Stupka, Ing. Zuzana Bártová, Ing. Jan Civín, Ing. Václav Komárek
Datum odjezdu: 1.9.2008
Příjezd do místa určení: Pirna, OT Graupa, Bonnewitzer strase 34, Pirna 1.9.2008
Odjezd a datum návratu: 3.9.2008
Seznam dokumentace: Výroční zpráva Saské lesy 2007, Systém monitoringu ochrany lesa v saských lesích, Aplikace evropské směrnice rady 199/105/ES v předpisech země Sasko, Škody zvěří, Populárně naučný materiál MŽP Země Sasko.(uloženo na OI Ústí nad Labem OOL)
Služební zahraniční cesta byla připravována ve spolupráci se Správou Národního parku České Švýcarsko obsahově jako seznámení se s problematikou státní správy v NP Sasské Švýcarko, exkurze v NP, porovnání přístupů k regulaci návštěvnosti NP a vzájemné porovnání stavu porostů obou NP jako organického celku na území ČR a SRN.
Dalším tématem služební cesty bylo seznámení se s organizační strukturou státní správy v resortu lesnictví, státních lesů, uplatňování zákona o obchodu s reprodukčním materiálem, poškozování lesních porostů zvěří a systému ochrany lesa obecně proti biotickým a abiotickým vlivům.
Pondělí 1.9.2008 Zahájení služební cesty bylo provedeno v Pirně na zařízení Staatsministerium für Umwelt und Landwirtschaft, Freistaat Sachsen pro správu lesů, tedy na Zemském ředitelství státních lesů země Sasko ( Staatsbetrieb Sachsenforst, OT Graupa, Bonnewitzer strasse 34, Pirna ).
Oficiální přivítání provedl RNDr. Eisenhauer, zástupce ředitele pro vědu a výzkum. Pro nás velmi příjemným zjištěním, které eliminovalo jazykové bariery, byla ta skutečnost, že kolega Eisenhauer je absolventem Vysoké školy drevárské a lesnické ve Zvolenu a mluví tedy plynně slovensky.
K vlastní organizační struktuře uvedl, že odpovídá správnímu spolkovému uspořádání, kdy nadstavba a metodika je dána spolkovými zákony obecně a jednotlivé země mají vlastní uspořádání odpovídající potřebám a historii příslušné spolkové země.
V souvislosti se zemí Sasko zdůraznil změny v uspořádání resp.přenesení pravomocí ze státních lesů do úrovně našich ORP s účinností k 1.8.2008. Obecně charakterizoval okruhy státní správy, která byla převedena na ORP a vymezil základní regionální uspořádání správních okrsků.
Z jeho výkladu vyplynulo, že Ředitelství státních lesů pro zemi Sasko v Pirně, i přes rozsáhlou změnu řízení státní správy, nadále plní funkci garanta hospodaření v lesích v majetku státu a zároveň zajišťuje i výkon státní správy k tomuto majetku ve vymezeném okruhu otázek. Přímému metodickému vedení podléhá obdobně i NP Saské Švýcarsko.
Ředitelství plní dále pro Sasko funkci metodickou pro všechny druhy vlastnictví lesa ( vlastníky ), zajišťuje funkci prognostickou , preventivní a provádí aplikovaný výzkum v LH.
K jednotlivým okruhům otázek zdůraznil nakládání s majetkem státu a jeho správu, otázku metodiky a stanovování postupů v monitoringu, realizaci preventivních opatření a likvidaci škůdců včetně prognózy jejich vývoje v následujících obdobích, realizaci preventivních opatření v oblasti požární ochrany, šetření škod zvěří a stanovování postupů k jejich snižování a v neposlední řadě činnost spojenou s kontrolou a evidencí oběhu reprodukčního materiálu lesních dřevin.
Dále proběhla krátká exkurze po areálu zemského ředitelství státních lesů a přátelské posezení s pracovníky ředitelství.
Úterý 2.9.2008 Druhý den služební cesty byl zahájen v laboratoři, kde jsme byly seznámeni s enzymatickým rozborem a aplikací těchto výsledků do praxe, dále jsme si prohlédli laboratoř DNA a bylo nám ukázáno praktické využití výsledků rozborů při určení původu osiva javoru. Praktické využití výsledků laboratoře spočívá především v založení portfolia znaků genetického materiálu (osivo, sadební materiál ) a možnosti porovnání na jednotlivé uznané jednotky.
Poté jsme v doprovodu pana Otty vykonali exkurzy v terénu zaměřenou obsahově na monitorovací síť vývoje lesních škůdců, ochrany mladých lesních porostů proti poškozování zvěří. Dále jsme shlédli klimatologická monitorovací místa a preventivní stanice protipožární ochrany. Během venkovní pochůzky probíhala diskuse zejména ve vztahu k zjišťování škod zvěří a stanovení optimálního únosného stavu zvěře, kde hlavní odlišností v systému proti ČR je tříletý cyklus stanovování škod zvěří a určení výše odstřelu. V rámci řešení problematiky škod zvěří byla ze
strany zástupce státních lesů Sasko vyžádána naše účast na zjišťování škod zvěří v příštím roce, kdy právě bude probíhat šetření škod. Tento požadavek byl směrován do oblasti Krušných hor kde je poškozování mladých lesních porostů limitujícím znakem pro obnovu imisemi poničených částí životního prostředí v této oblasti. Dalším důvodem je migrace zejména jelení zvěře mezi územím SRN a ČR.
Ve vztahu k prognózám vývoje škůdců je základní odlišnost v systému zjišťování, který spočívá ve stálé plošné dislokaci monitorovacích míst v rámci země Sasko napříč spektrem vlastníků a podle jednotlivých druhů škůdců ( „Typograf“, mniška, pilatka, a další), ale i houbových onemocnění včetně škůdců živočišných (myšovití).
Monitoring vzniku lesních požárů není prováděn pouze letecky, ale ze stálých stanic protipožární ochrany je prováděno sledování lesních porostů kamerovým systémem 24 hodin denně, který je napojen na pult centrální ochrany v rámci hasičského systému a doplněn pozemními fyzickými hlídkami.
Středa 3.9.2008 Třetí den proběhlo seznámení s aplikací evropské směrnice rady 199/105/ES o obchodu s reprodukčním materiálem lesních dřevin do praxe. Z diskuse s Dr. Wolfem je patrná shodnost systému řízení obchodu s RM s naším zákonem 149/2003 což vyplívá z implementace evropské směrnice v obou státech. Shodnost problémů byla konstatována i v praktickém uplatňování zákonů s tím rozdílem, že německá strana má větší možnosti v dokazování shodnosti deklarace sadebního materiálu s jeho původem na základě laboratorních výsledků (viz. laboratoř enzymatická a DNA). Dr. Wolf se podílel na přípravě právě evropské směrnice rady o obchodu s reprodukčním materiálem.
V doprovodu pana Otty jsme poté navštívily Národní park Saské Švýcarsko kde jsme diskutovali o formách ochrany životního a přírodního prostředí, živočišných druhů a maloplošných i velkoplošných ochranách území. Exkurze byla především zaměřena na vizuální srovnání stavu porostů v NP České Švýcarsko a NP Saské Švýcarsko. Dále pak na usměrnění návštěvnosti parku veřejností.
Závěr
Jako perspektivní pro další spolupráci se jeví zejména:
- problematika nakládání a obchodu se sadebním materiálem vzhledem k možnému nárůstu obchodu mezi oběma zeměmi.
- poškozování mladých lesních porostů v oblasti Krušných hor zvěří v návaznosti na její migraci.
- výměna podkladů monitoringu výskytu hmyzích škůdců (zejména Ips typographus(L.)).
Poděkování patří našemu kolegovi z NP České Švýcarsko Tomáši Salovovi, tiskovému mluvčímu NP, za kvalitní simultánní překládání v průběhu zahraniční cesty.
Ústí n.Labem 15.9.2008 ing. J. Stupka ing. Z. Bártová
Ing. V. Komárek ing. J. Civín