Zpráva ze zahraniční pracovní cesty
v rámci projektu IMPELu
„workshop a brainstorming k vyhledání vhodných indikátorů ŽP“
ve dnech 25.6. – 27.6. 2008
místo: Wexford, Irsko
účastník: Lenka Němcová
Zúčastnila jsem se workshopu a brainstormingu v rámci projektu k vyhledání vhodných indikátorů ŽP. Tento projekt navazuje na projekt k revizi doporučení o minimálních kritériích pro inspekce ŽP a projekt Dělání správných věcí II, který byl věnován plánování inspekcí. Během těchto dvou projektů, vedoucí projektů došli k závěru, že je nutné nalézt vhodné indikátory ŽP pro inspektoráty ŽP. Bylo rozhodnuto, že proběhne projekt, a to formou brainstormingu. Projekt je vedený Velkou Británií a EK, členy projektového týmu jsou EK, Velká Británie, Belgie, Irsko a Německo. Cílem projektu je identifikovat vhodné indikátory, které budou akceptovatelné jak pro členské státy tak pro EK. a vytvořit jejich seznam. Je také třeba nalézt vhodná kritéria pro použití a výběr jednotlivých indikátorů.
Byli jsme uvítáni paní Darou Lynott – ředitelkou kanceláře prosazování Agentury životního prostředí Irska. David Pugh z Agentury životního prostředí Walesu a Skotska nás seznámil s programem workshopu. Dále Jan Teekans shrnul závěry z projektu Dělání správních věcí II a Valerie Doyle z Agentury životního prostředí Irska nás seznámila s výsledky REMAS projektu. Následoval brainstorming, kde měli účastníci v rámci tří skupin vytvořit seznam nyní používaných indikátorů ŽP v členských státech EU. V odpolední sekci jsme byli seznámeni s použitím indikátorů v Německu panem Matthiasem Weigandem z Bavorského ministerstva životního prostředí, zdraví a ochrany spotřebitele. Druhý brainstorming byl uspořádán opět ve třech skupinách, účelem tohoto brainstormingu bylo nalézt co nejvíce možných indikátorů, s tím, že v této fázi se zapíší všechny navržené indikátory. Indikátory by měly splňovat tyto požadavky:
· být dostupné
· splňovat požadavky minimálních kritérií pro ŽP
· další požadavky (např. co vyžaduje EK)
· musí být získávány na jednotlivých úrovních (celoevropské, národní, regionální nebo místní)
· SMART (specifické, dobře definovatelné a přímo spojené s inspekcí a prosazováním) měřitelné, dosažitelné, měřené vždy v určitém časovém úseku, realistické
· musí být získávané na základě přesných vstupů
· nízko nákladové (použít již existující monitoring nebo data, pokud je to možné)
· jednoduché (snadné k vysvětlení nebo pochopení)
· informativní
· časové
· transparentní
· dlouhodobé a stabilní
· důvěryhodné (spolehlivé)
· nesmí mít nepříznivý efekt na chování
Byl vytvořen seznam indikátorů – dohromady je na seznamu více než 200 indikátorů (jako výsledek práce všech tří skupin). Seznam indikátorů je přílohou této zprávy .
Dále nás informoval pan Andy Fanning z AŽP Irska o indikátorech ŽP, které jsou používány v současné době v Irsku. Se situaci využití indikátorů ŽP ve Velké Británii nás seznámil pan David Pugh. Proběhla diskuse k výběru vhodných indikátorů. Byly sestaveny různé metody výběru indikátorů z vytvořeného seznamu a byl vytvořen systém pro jejich posuzování. Indikátory by měly být rozděleny také podle logického modelu sítě INECE na vstupní, výstupní a výsledné a na kvalitativní a kvantitativní. Paní Anna Karamat spolu s panem Pughem zpracují do příštího workshopu tabulku s vyhodnocením jednotlivých indikátorů. Příští workshop v rámci projektu se bude konat v říjnu.
Zapsal: Lenka Němcová
Zprávu schválil: Ing. Milena Drašťáková
Příloha: 1. seznam účastníků workshopu
2. seznam indikátorů