Zpráva ze zahraniční pracovní cesty
zasedání EU-TWIX Advisory Group
Účastník: Mgr. Pavla Říhová (ČIŽP – Ř, oddělení CITES)
Místo jednání: Brusel, Belgie (budova WWF, Blv. Emile Jacqmain)
Datum: 28.4.2008
Účel jednání: účast na zasedání poradní skupiny pro celoevropskou databázi EU-TWIX
Časový průběh cesty:
7.00 – odlet z Prahy
9.00 – přílet do Bruselu
9.30 – 17.00 – jednání
19.00 – odlet z Bruselu
21.00 – přílet do Prahy
Zpráva o průběhu cesty:
Jednalo se o účast na zasedání poradní skupiny pro projekt EU-TWIX – projekt Evropské Komise zřízený za účelem vytvoření databáze informací o obchodu s ohroženými druhy živočichů a rostlin v EU a pro zlepšení komunikace mezi orgány prosazujícími právo v EU.
Jednání probíhalo v budově WWF, kde sídlí kancelář TRAFFIC Europe. Na úvodu administrátorka projektu Vinciane Sacre prezentovala současný stav databáze EU-TWIX, celkové množství vložených dat a přenosy ze Světové celní organizace WCO. Dále byly diskutovány změny v uspořádání databáze, možné další členění informací (rozdělení typu případů – turistické dovozy, obchodní dovozy ad.). ČR oznámila podpis souhlasného stanoviska ČR (Celní správy) s přenosem celních dat za ČR z databáze WCO. Další prezentace se týkaly situace v oblasti prosazování CITES ve Španělsku, Holandsku a Německu.
Hlavním tématem jednání byla rozsáhlá prezentace TRAFFIC Asia o nelegálním obchodu s CITES druhy mezi jihovýchodní Asií a Evropou. Byly prezentovány konkrétní informace o klíčových vývozcích z asijských zemí, o používaných metodách pašování, o nejčastějších pašovaných druzích, o objemech obchodu. Z prezentace a následné diskuze vyplynulo, že nelegální obchod (především s živočichy) mezi Asií a Evropou je daleko rozsáhlejší než jak vyplývá z dat o záchytech v Evropě, což znamená, že úspěšnost odhalení je malá resp. úspěšnost pašování je velmi vysoká a riziko odhalení nízké. Objemy nelegálně vyvezených zvířat jsou mnohonásobně vyšší, než bylo předpokládáno. Jsou používány metody pašování, které evropské kontrolní orgány nezachytí či jim nevěnují dostatečnou pozornost (např. úkryty zvířat v zásilkách tropických rybiček, pasažérské dovozy - kurýři). Nelegální dovozy do Evropy probíhají velmi často – několik zásilek týdně (ČR nevyjímaje). Nejproblematičtější zemí je v tomto směru Indonésie, kde jsou pravděpodobně i korumpovány státní orgány.
Závěrem diskuze bylo konstatováno, že je třeba věnovat dovozům z Asie větší pozornost než dosud a to i těm dovozům (příp. letům či osobám), jež nebyly dosud považovány za rizikové. Dále je třeba apelovat prostřednictvím Enforcement Group na EK, aby byl činěn tlak směrem k Indonésii např. zákazy dovozu, omezení obchodu apod.
Zpráva bude poskytnuta MŽP, CS a AOPK.