Zpráva ze studijní cesty do Slovenské republiky – Národního parku Nízké Tatry a SIŽP Bánská Bystrica
Termín: 24. 6.- 26. 6. 2008
Účastnící: Ing. Bohuslav Víša, vedoucí odd. ochrany lesa a ochrany přírody
Ing. Jiří Konupka, inspektor odd. ochrany lesa
Ing. Milena Vaníčková, inspektorka odd. ochrany lesa
Cílem studijní cesty bylo seznámení se s problematikou ochrany a obnovy horského lesa na kalamitních plochách po orkánech a přístup příslušných orgánů ochrany přírody k jejímu řešení.
Dne 24. 6. 2005, po příjezdu na Správu národního parku Nízké Tatry (NAPANT) v Bánské Bystrici, Zelená 5, proběhl úvodní rozhovor s Ing. Adalbertem Mezeim, zástupcem ředitelky a krajinářem NAPANTu, který nám poskytl základní informace o NAPANTu, včetně tiskových materiálů. NAPANT je největším národním parkem Slovenské republiky. Na jeho území se nacházela k 31. 5. 2007 následující maloplošná chráněná území s nejpřísnější ochranou 4. a 5. stupně (ve smyslu příslušných ustanovení zákona 543/2002 Z.z.) – 10 národních přírodních rezervací (NPR – 9574 ha), 13 přírodních rezervací (PR – 572 ha), 2 národní přírodní památky (NPP – 28,5 ha), 4 přírodní památky (PP – 5,6 ha) a 5 chráněných areálů (CHA – 118,6 ha). Tato území jsou bezzásahovými územími. Na širším území, než samotný národní park, jsou vymezena území soustavy NATURA 2000: evropsky významné lokality (30 – 82942 ha) a ptačí oblasti (2 – 98169 + 51859 ha), jejichž stav nelze zhoršovat. V současné době dochází k novému vymezování ochranného pásma NAPANTu. Seznámeni jsme byli s typologickou strukturou lesů, které zaujímají 90 % rozlohy. Rozsáhlé plochy 3. až 6. lesního vegetačního stupně zabíraly v minulosti především bučiny. V současnosti se jedná o lesní porosty s převahou smrku ztepilého, případně borovice lesní. Plošně nejvíc zastoupené byly jedlové a jedlovo-smrkové lesy s modřínem, bukem, jeřábem a borovicí. I tyto porosty jsou pozměněny tak, že z nich téměř vymizela listnatá příměs. Na tyto lesy navazují v 7. lesním vegetačním stupni smrčiny s jeřábem a ve vyšších polohách pod horní hranicí lesa v nadm. výšce 1200 až 1400 m porosty kosodřeviny. V nižších a přístupných územích se jen výjimečně naleznou původní lesní porosty. Hranice lesa byla snížena pasením ve vyšších polohách. Ing. Adalbert Mezei nám vysvětlil problematiku nezasahování v maloplošných chráněných územích (s možností monitoringu výskytu kůrovce feromonovými lapači a odkorňování vývratů, zlomů a kůrovcem napadených stromů) a diferencovaný přístup k ochraně lesa ve 3. stupni ochrany po větrné kalamitě (na základě dohod ponechávání odkorněné hmoty na místě nebo zpracování a vyklizení hmoty z porostní plochy).
Následovala prohlídka CHA Jakub s xerotermními rostlinnými společenstvy na jižním svahu s vápencovým podložím, které je unikátním území této oblasti. CHA nás provázel Ing. Marek Žiačik. Na území je zřízena naučná stezka.
Ve večerních hodinách jsme se přesunuli do lokality Tále, kde jsme byli ubytováni a nahlédli jsme na kamennou zídkou obehnaný golfový a lyžařský areál s chemicky hnojenými a herbicidy ošetřovanými trávníky. Areál nachází v pásmu hygienické ochrany vodních zdrojů, k likvidaci odpadních vod byly vybudovány kořenové čističky. Areál jako soukromý objekt je nepřístupný, střežený kamerami a projíždějící ochrannou službou, je zakázané fotografovat a filmovat. Dřevěné objekty (restaurační a ubytovací zařízení, klub a hlídková věž) nezapadají do krajiny.
Dne 25. 6. 2008 v ranních hodinách jsme přejeli na Srdiečko a se třemi ozbrojenými strážci NAPANTu, Mgr. Danem Harťanským, Bc. Milanem Chriem a Rastislavem Hlaváčikem, jsme sedačkovou lanovkou vyjeli k chatě Kosodrevina. Podél lanovky je rekonstruována sjezdovka. V rámci stavby dochází k terénním úpravám, které pozměňují výrazně reliéf území, podle ústního podání pracovníků NAPANTu z důvodu bezpečnosti trati. Zcela byl odstraněn bylinný a dřevinný kryt a probíhá masivní přesun hmot. Následoval traversový přechod pásmem kosodřeviny magistrálou k chatě M.R.Štefánika s výstupem na vrchol Ďumbieru (2043 m n.m.) a sestup Bystrou dolinou zpět na Srdiečko. Cestou bylo dobře patrné poškození smrkových lesních porostů větrnou kalamitou, lavinami a následně kůrovcem i diferencovaný přístup ke zpracovávání kůrovcem napadených smrků. V nižších polohách se v porostech objevuje přirozená obnova buku, javoru klenu, jeřábu i smrku.
Poslední naší zastávkou byl zážitkový chodník v Bystré dolině. Souběžně se silnicí a potokem je v režii NAPANT nově upraven chodník pro pěší, na nepřístupných místech propojený dřevěnými lávkami. Chodník je vybaven informačními tabulemi, vysvětlujícími návštěvníkům například proč jsou v lesním porostu ponechávány vývraty a zlomy z větrných kalamit a jak se les znovu obnovuje.
Ve večerních hodinách jsme se setkali v Brezne s ředitelkou NAPANTu, Ing. Elenou Gregorovou, která nám vysvětlila svůj pohled na diferencovaný přístup k ochraně lesa v oblastech s 3. stupněm ochrany. Sama zastává názor zasahovat proti kůrovcům a důsledně odstraňovat kalamitní dříví a stromy napadené kůrovcem, který chce v následujícím období prosazovat. Prozatím bylo kalamitní a napadené dříví buď ponecháváno na místě a odkorňováno nebo zpracováváno a vyklizováno s ohledem na tzv. diferencovaný přístup, podle toho, zda byla nebo nebyla povolena výjimka Ministerstvem životního prostředí. Pro NAPANT charakteristické horské smrčiny považuje za ohrožené nastartovanou a velmi těžko zvládnutelnou kůrovcovou kalamitou, jejíž rozsah nelze předvídat. Za příčinu tohoto stavu považuje komplikace vyplývající z výkladu zákonů, špatnou komunikaci příslušných správních orgánů a nevhodné zásahy nevládních organizací.
Na čtvrtek 26. 6. 2008 v dopoledních hodinách jsme ohlásili návštěvu Inšpektorátu Slovenské inšpekcie životného prostredia v Banské Bystrici, (Partyzánská cesta 94). Původně jsme navázali kontakt s vedoucí Inspektorátu ochrany přírody a krajiny RNDr. Janou Bálintovou, která však byla v době naší návštěvy na dovolené. Setkali jsme se tedy s inspektorkami oddělení ochrany přírody a krajiny RNDr. Sylvií Huďkovou, Ing. Dašou Matejkovou a Ing. Annou Danákovou a přijal nás ředitel inspektorátu Ing. Daniel Magic. Inspektorky nám nastínily problémy, na které naráží při své činnosti v souvislosti s posledními novelami zákona č. 543/2002 Z.z., o ochrane prírody a krajiny a jeho prováděcích předpisů. Zákon např. v současném znění pomíjí ochranu mokřadů, nevyjmenovává významné krajinné prvky (tedy ani les) a postihování případů jejich ohrožení nebo poškození sankcemi je tak téměř znemožněno. Uložení pokuty za porušení zákona o CITES je v důsledku znění příslušných ustanovení neproveditelné.
Všichni odborní pracovníci NAPANTu i SIŽP Banská Bystrica, se kterými jsme se setkali, k nám byli velmi vstřícní a otevření. Rozhovory s nimi byly velmi přínosné a poučné. Jejich zkušenosti naznačovaly, že se některým lobystickým skupinám tlakem na politickou reprezentaci podařilo otupit účinnost některých právních předpisů a potlačit tak zájmy ochrany ve prospěch zájmů jiných, především komerčních.
Po tomto setkání jsme v závěru cesty navštívili Demänovskou dolinu ve vápencové části Nízkých Tater s vyšším zastoupením borovice lesní v porostech a krasovými útvary a vrátili se do České republiky.
Byla pořízena fotodokumentace, která je k dispozici na OOL OI Olomouc.