Oblastní inspektorát Havlíčkův Brod
Bělohradská 3304, 580 01 Havlíčkův Brod 1
tel.: 569 496 111, fax: 569 429 822
IČ: 41 69 32 05, e-mail: public@hb.cizp.cz, www.cizp.cz
Cestovní zpráva
ze zahraniční služební cesty do Německé spolkové republiky
- Výzkumné centrum pro GMO rostliny – Agrarzentrum BASF
- Ochrana krajinného rázu – Naturpark Südschwarzwald
Termín cesty: 17. – 20. června 2008
Účastníci cesty:
Ing. Pavel KORÁBEK, vedoucí oddělení ochrany přírody, OI Havlíčkův Brod
Ing. Jan FEJT, inspektor oddělení ochrany přírody, OI Havlíčkův Brod
Ing. Borek HROMÁDKA, inspektor oddělení ochrany přírody, OI Havlíčkův Brod
Ing. Pavel PETR, inspektor oddělení ochrany přírody, OI Havlíčkův Brod
Cestovní zpráva předložena dne:
Podpisy účastníků cesty:
Cestovní zprávu schválil:
Účel cesty:
Tato zahraniční služební cesty měla dva hlavní cíle. Jedním byla návštěva výzkumného centra společnosti BASF v Limburgerhofu se zaměřením na transgenní rostliny. Dalším cílem cesty byla výměna zkušeností v oblasti ochrany krajinného rázu a vlivu turistiky v chráněném území přírodního parku Südschwarzwald a přírodní rezervace Feldberg.
Časový harmonogram a výsledky cesty:
Úterý 17. 6. 2008
V ranních hodinách odjezd z Havlíčkova Brodu přes Prahu, Plzeň a hraniční přechod Rozvadov, s příjezdem do Speyeru, tj. místa ubytování, v pozdních odpoledních hodinách.
Středa 18. 6. 2008
Ráno odjezd ze Speyeru do Limburgerhofu, kde je sídlo výzkumného centra pro geneticky modifikované plodiny společnosti BASF. Pro vstup do areálu výzkumného centra platí velmi přísná bezpečnostní opatření, je zakázán vstup s fotoaparáty a mobilními telefony či jinou záznamovou technikou. Totožnost každého návštěvníka je ověřována na základě dokladů a pohyb je umožněn po předem stanovených trasách a nebo v doprovodu pracovníků společnosti BASF.
Po vstupu do areálu bylo postupováno podle předem dohodnutého programu. Nejprve proběhla prezentace Dr. Pohla na téma současné situace v oblasti genetických manipulací se zaměřením na geneticky modifikované plodiny vyvíjené výzkumným centrem společnosti BASF. V současné době jsou biotechnologie jedinou možností zvyšování produkce potravin pro stále se zvyšující počet obyvatel. Genetické modifikace jsou u plodin zaměřeny především na odolnost vůči herbicidům, chorobám, škůdcům, různým stresům a k zajištění produkce surovin pro průmyslové využití.
K uváděným skutečnostem zároveň probíhala diskuse.
Poté byla Dr. Pohlem prezentována pro doplnění ještě problematika vlastního vytváření geneticky modifikovaných organismů v laboratořích výzkumného centra BASF.
Následně byla provedena prohlídka skleníkových ploch výzkumného centra. Paní Engeroffová účastníky cesty seznámila s genetickým materiálem pěstovaným za účelem sledování požadovaných vlastností. Skleníky jsou plně automatizované, v obrovském objemu jednotlivých rostlin je automatizace nezbytná. Dle sdělení pracovnice BASF je každá rostlina každodenně automaticky fotografována a automaticky probíhá i selekce požadovaných vlastností. Ve sklenících platí opět velmi přísná pravidla co se týče pohybu osob a označování geneticky modifikovaného materiálu. Největší objem skleníkové plochy zaujímala geneticky modifikovaná řepka.
Dále byla provedena prohlídka pokusného pozemku s geneticky modifikovanými brambory s vloženým genem na rezistenci vůči plísni bramborové. Další genetickou modifikací u brambor je změněný obsah škrobů (amylóza, amylopektin). Těsně před schválením do oběhu v EU je GM odrůda Amflora. Paní Stelblbrinková, která účastníky cesty informovala o prováděných pokusech, mimo jiné uvedla, že na genetické modifikace má řada obyvatel negativní názor a jako příklad uvedla zničení pokusné parcely exkursí vysokoškoláků a jejich profesorem.
Návštěva výzkumného centra proběhla za účasti Dr. Heiseho, který je garantem probíhajících polních pokusů s geneticky modifikovanými brambory v České republice, a to na pokusné stanici VÚRV Praha Ruzyně v Humpolci a na pozemcích PROAGRO Radešínská Svratka, a.s. (v k.ú. Moravec).
Po ukončení prohlídky výzkumného centra společnosti BASF se účastníci cesty v odpoledních hodinách přesunuli do přírodního parku Südschwarzwald, který má celkovou rozlohu 333 tisíc hektarů a zaujímá 115 obcí. Ubytování bylo zajištěno poblíž města Titisee – Neustadt.
Čtvrtek 19. 6. 2008
V ranních hodinách odjezd do Feldbergu, kde je sídlo přírodního parku Südschwarzwald. Zde byla nejprve provedena prohlídka expozic zaměřených na informace o předmětném parku, včetně historie vývoje daného území. Pracovnice správy parku paní Kunzová seznámila účastníky cesty s celkovým vývojem území přírodního parku, zejména se zaměřením na zájmy ochrany přírody. Mimo jiné uvedla, že v minulosti docházelo k postupnému kácení lesů směrem do vyšších poloh, nyní je trend opačný, les se obnovuje směrem k nižším polohám, přičemž těmto změnám se snaží Správa parku zabránit.
Jelikož se jedná o relativně chudou oblast prosperující pouze z turistického ruchu, je kladen velký důraz na koexistenci ochrany přírody s turistikou. Veškeré aktivity v přírodním parku vycházejí z územního plánování jednotlivých obcí. Správa přírodního parku se ke všem záměrům vyjadřuje a její názor je respektován. Péče o krajinu je realizována prostřednictvím ekonomických nástrojů. Území je využíváno především k turistice, sportu a zemědělské činnosti, především pastvě dobytka.
Přírodní park Südschwarzwald navštíví za rok více než 20 milionů lidí, přírodní rezervaci Feldberg tak ročně navštíví asi 1, 5 milionů lidí.
Krajinný ráz tohoto přírodního parku je charakteristický střídáním lesů, luk a pastvin s mnoha památkami na dřívější užívání krajiny, rozptýlenými ovocnými sady a snosy kamenů. Typické pro zdejší region jsou stavby domů, kde všechny hospodářské objekty navazují na obytnou část v jedné linii. Zachování rázu krajiny je důležité pro atraktivnost území pro turisty.
Správa přírodního parku Südschwarzwald se řídí heslem „Ochrana skrze užívání“.
Hlavní cíle jsou v:
- zajištění místní zemědělské výroby s typickými výrobky (sýry, šunka)
- podpoře chovu místního plemene skotu (lehčí, menší s malou produktivitou ale menším sešlapáváním terénu)
- podpoře ekologických aktivit a přírodě blízkých koncepcí
- opatření v ochraně přírody a krajiny podle potřeb stanovišť jednotlivých druhů organismů
- přírodě blízkém hospodaření v lesích
- výstavbě turistických a sportovních zařízení založených na kvalitě, nikoliv na kvantitě
Na základě doporučení pracovníků Správy přírodního parku Südschwarzwald byla provedena návštěva přírodní rezervace Feldberg, která je nejstarší a nejvýše položenou rezervací Bádenska-Württemberska (přes 1400 m n.m.). Účastníci cesty absolvovali v přírodní rezervaci Feldberg okruh dlouhý přes 15 km zaměřený především na získání informací o ochraně krajinného rázu a vlivu turistiky na stav daného území.
Dále byla navštívena naučná stezka, která je umístěna v těsné blízkosti sídla Správy přírodního parku Südschwarzwald. Zde je formou informačních tabulí veřejnost seznamována jednak s geologií předmětného území, ale i s flórou a faunou zde se vyskytující.
Pátek 20. 6. 2008
S ohledem na značnou vzdálenost přírodního parku Süd Schwarzwald od Havlíčkova Brodu, která činí přes 800 km, byl v ranních hodinách naplánován odjezd zpět do České republiky přes Rakousko a hraniční přechod Dolní Dvořiště. Příjezd do Havlíčkova Brodu byl ve večerních hodinách.
Shrnutí:
Cíl zahraniční cesty byl naplněn, došlo k vzájemné výměně zkušeností jak v oblasti nakládání s geneticky modifikovanými organismy, tak v oblasti ochrany krajinného rázu a vlivu turistiky v chráněných územích.
V rámci uvedené zahraniční služební cesty byla pořízena fotodokumentace z navštívených míst a došlo k vzájemné výměně propagačních a informačních materiálů, které jsou uloženy k dispozici na oblastním inspektorátu ČIŽP Havlíčkův Brod, oddělení ochrany přírody.