Cestovní zpráva ze zahraniční pracovní cesty
Účastníci: Jitka Kufnerová, Jana Vaňková, Martin Baranyai (ČIŽP),
Martin Třešňák (ÚHÚL), Pavla Peterová (AOPK ČR)
Místo jednání: Laufen, Německo
Datum: 3. - 6. června 2008
Účel jednání: Transparentní a kooperativní cesta prosazování plánů péče na územích Natura 2000 do praxe
Anotace (stručný výsledek cesty):
1. Celkové shrnutí:
Bavorské ministerstvo zemědělství a lesního hospodářství společně s regionálním úřadem ochrany přírody v Salcburku zorganizovali jednání s pracovním názvem „z papíru do praxe“, kde účastníci prezentovali své zkušenosti a prodiskutovali praktické příklady prosazování plánů péče na územích Natura 2000. Jednání se zúčastnilo 41 expertů z 22 států. Stručné přehledy o aktuální situaci při implementaci soustavy Natura 2000 prezentovali zástupci Německa, Rakouska, Holandska, Lotyšska a Maďarska. Po teoretické části následovaly praktické ukázky spolupráce místních úřadů, vlastníků půdy a zájmových sdružení v rámci exkurze na územích Natura 2000 „Lesní mokřad Pavolding“ a „Jezero Chiemsee“ v německém Bavorsku, jakož i „Rašeliniště Weidmoos“ a „Mokřad Wengermoor“ v rakouském regionu Salcburk. Jednalo se zejména o příklady úspěšné a pozitivní spolupráce. Seminář byl rozdělen do následujících tří tematických bloků:
A. Cesty a způsoby uplatňování plánů péče na územích Natura 2000 v praxi
B. Klíčové faktory a indikátory úspěšnosti implementace plánů péče
C. Financování ochranných a renovačních opatření
Z jednotlivých prezentací a diskuse vyplynul přetrvávající rozdíl mezi přístupy „starších a nových“ členských států EU, přičemž především západní Evropa a Skandinávie se snaží motivovat vlastníky půdy prostřednictvím finanční podpory a budováním vzájemné důvěry k dobrovolnému hájení zájmů ochrany přírody. V prezentacích bylo poukázáno na několik možností získání finančních zdrojů pro management těchto území. Jednání opět potvrdilo variabilitu rozličných přístupů v praxi a často problematické vztahy mezi úřady z ochrany přírody a lesnictví v nových členských státech.
M.Baranyai informoval o přípravě podzimního workshopu Greenforce, které se bude konat v termínu 15.-17.10.2008 v Holandsku a má být zaměřen na tzv. „regulační cyklus“ při implementaci zájmů ochrany přírody. Součástí tohoto semináře má být v souladu se závěry 3.plenárního zasedání sítě Greenforce i otázka revize doporučení EU č. 2001/331/EC o minimálních kritériích pro inspekce ŽP ve vztahu k ochraně přírody a lesnictví.
2. Stručný přehled prezentací
2.1. Způsoby a prostředky uplatňování plánů péče na územích Natura 2000 :
2.1.1. I.Unkel z Bavorského ministerstva zemědělství a lesního hospodářství prezentovala bavorské zkušenosti s partnerským přístupem při ochraně přírody. Hlavní důraz byl kladen na uplatňování nových nástrojů komunikace, mezioborové integrované poradenství.
2.1.2. H.Hitentoisser z Regionálního úřadu ochrany přírody v Salcburku vysvětlil postup tohoto úřadu při rozvoji požadovaného managementu a monitoringu území Natura 2000, konkrétně uplatňování strážců přírody a územních manažerů..
2.1.3. R.Warnke-Gruttner ze Saského ministerstva pro životní prostředí a hospodaření s půdou stručně shrnul zkušenosti z přípravy a postupné implementace 100 plánů péče.
2.1.4. J.W.Kruijshoop z Holandského ministerstva zemědělství, přírody a kvality života prezentoval holandský přístup k zemědělskému hospodaření v souladu s ochranou přírody.
2.1.5. P.Peterová z české Agentury ochrany přírody a krajiny informovala o přípravě plánů péče v ČR, spolupráci s dotčenými subjekty a přípravě publikací pro veřejnost.
2.1.6. F.Olabe z vlády španělského regionu Navarra informoval o minulosti, současnosti a budoucnosti implementace plánů péče území Natura 2000 v regionu Navarra. Důraz byl kladen na problémy se získáváním potřebných finančních prostředků.
2.2. Klíčové faktory a indikátory úspěšnosti implementace plánů péče
Jednalo se o tříhodinový workshop ve třech samostatných skupinách, ve kterých všichni účastníci jednání formou brainstormingu uplatnili na základě svých znalostí a zkušeností své názory. Diskusi v každé skupině koordinoval jeden z domácích odborníků, který ve večerních hodinách shrnul závěry workshopu do písemné podoby, které byly prezentovány před všemi účastníky následující den ráno. Každý účastník jednání měl možnost připomínkovat závěrečnou podobu výsledků jednotlivých pracovních skupin. Jelikož výstupy tohoto workshopu mají být jedním z nejdůležitějších výsledků celého jednání, diskuse kolem jejich znění byla časově náročná a bylo dohodnuto, že definitivní znění bude projednáno prostřednictvím elektronické pošty do poloviny července 2008. Předběžně uvádím stručný přehled výsledků diskuse:
2.2.1. Klíčové faktory:
Jasné cíle ochrany, transparentnost a partnerský přístup, dlouhodobost aktivit, motivace zúčastněných stran prostřednictvím spolehlivého financování, spolupráce zainteresovaných úřadů, preference řešení typu win-win, dostatečné lidské zdroje, spolehlivé vědecké podklady, podpora sdružování zainteresovaných subjektů, odpovídající legislativa, proaktivní přístup odpovědných pracovníků, území Natura 2000 ve veřejném vlastnictví by měla sloužit jako příklad pro úspěšnou implementaci managementu ve prospěch předmětu ochrany atd.
2.2.2. Klíčové indikátory
Vědecké – počet druhů na stanovišti, vývoj kvality stanoviště, podíl území s vyhovujícím stavem, vývoj zastoupení cílových druhů, data z lesnických inventarizací, ostatní indikátory životního prostředí (znečištění, kvalita vod atd.)
Procedurální – počet nebo procenta území s implementovanými opatřeními, zpracovaných plánů péče, propojenost skrze biokoridory, počet nebo procenta plochy chráněné nařízeními, smluv s vlastníky pro smluvní ochranu, počet konfliktů mezi úřady, počet jednání u kulatého stolu se zainteresovanými subjekty a dosažené dohody, spokojenost zainteresovaných subjektů zjištěná anonymním dotazníkem
Monetární – místní ekonomické aktivity související se zavedením Natury 2000, množství disponibilních zdrojů pro náhradu omezení hospodaření, procenta rozpočtu uplatněná pro konkrétní akce, časová dostupnost finančních zdrojů, procenta území s využitím financování na základě smluvní ochrany, efektivita vynaložených nákladů
Sociologické – procento příjmů z aktivit souvisejících se zavedením Natury 2000, tvorba nebo ztráta pracovních míst, množství nákladů financovaných z externích zdrojů, znalost situace u veřejnosti, dostupnost ekonomických prostředků, počet požadavků pro zlepšení plánů péče, chování a aktivity zainteresovaných subjektů, počet stížností, počet akcí pro informování veřejnosti, návštěvnost území, výskyt vandalizmu
2.2.3. Komunikace
Transparentnost, spolehlivost a srozumitelnost informací, odpovídající načasování a techniky komunikace, využití médií, identifikace cílových skupin, naslouchání druhé strany atd.
2.3. Financování ochrany renovačních opatření na územích Natura 2000 :
2.3.1. M.Goedde z Brandenburgského ministerstva místního rozvoje, životního prostředí a ochranu spotřebitele prezentoval přehled uplatňování a financování plánů péče na územích Natura 2000 v Německu.
2.3.2. B.Riehl z Regionálního úřadu ochrany přírody v Salcburku prezentoval v zastoupení za W.Suskeho přehled uplatňování a financování plánů péče na územích Natura 2000 v Rakousku.
2.3.3. S.House ze Skotské lesnické komise informoval o způsobech prosazování zájmů ochrany přírody a financování Natury 2000 ve Skotsku a kromě toho uvedl přehled ostatních aktivit v souladu se Skotským programem rozvoje venkova na roky 2007-2013.
2.3.4. J.Pessa z Centra pro životní prostředí regionu Severní Ostrobothnia informoval o financování ochrany přírody a renovačních opatření ve Finsku.
Ze shora uvedených příspěvků bylo patrné, že pro financování aktivit v rámci soustavy Natura 2000 se z evropských fondů kromě standardních programů LIFE+ a EAFRD běžně využívá prostředků z následujících zdrojů: Leader, INTERREG, strukturální fond ERDF, rybářský EFF, kohezní fondy a fondy technického rozvoje.
3. Předběžné závěry:
Účastníci jednání mají k dispozici CD s prezentacemi přednesenými v rámci jednání. Závěrečná zpráva má být elektronickou poštou zaslána k k připomínkování účastníkům jednání do konce června a po uplatnění připomínek v červenci 2008 zveřejněna na internetových stránkách sítě Greenforce http://ec.europa.eu/environment/greenforce/index_en.htm
4. Závazky vyplývající pro ČIŽP:
a) projednat možnost rozšíření působnosti doporučení 2001/313/EC o inspekce na územích Natura 2000, případně v dalších oblastech ochrany přírody či lesnictví
b) účast na podzimním jednání sítě Greenforce v Holandsku 15.-17.10.2008
c) informovat o aktivitách sítě GreenEnforce na plenárním zasedání IMPEL ve Francii v listopadu 2008
Cestovní zpráva předložena dne: 12.6.2008